I SPECTRUM 5 3 misch belang. „Wie niet op buren hulp kon rekenen, kon zijn bedrijf wel opdoeken." Vóór de explosie van doe-het-zelfbouwmarkten was het heel normaal om kleine aannemers te betalen voor een klusje thuis. „Nieuw is de vercommercialisering van gezel schap", benadrukt Van den Hoek. Dat hoeft echter geen drama te zijn, vervolgt Van den Hoek. Want dat voor een bezoekje wordt betaald, hoeft niks af te doen aan de persoonlij ke betrokkenheid van degene die op visite komt. Volgens Van den Hoek kan die persoon heel liefdevol en vriendelijk zijn. Geld en betrokken heid kunnen prima samen gaan. Toch heeft gratis buren- of familie hulp een andere waarde. Dit merkte Van den Hoek toen ze was uitgeno digd om in de welvarende Koningin- nebuurt in Haarlem over sociale sa menhang te vertellen. In die buurt le ven de mensen op zichzelf. De mees ten hebben genoeg geld om, als ze oud en gebrekkig zijn, voor hulp aan huis te betalen. Toch was dit niet ie ders eerste keuze, beluisterde Van den Hoek. Sommigen hadden ook andere idealen: een zorgzame buurt, waarin wederkerigheid, prettig onderling con tact en solidariteit de sfeer bepalen. „Onbetaalde hulp had in hun bele ving een sociale en symbolische meer waarde ten opzichte van betaalde hulp." Ze zouden zich daardoor onder deel voelen van een sociaal verband. Directeur Steenbergen van Home In stead Thuisservice wijst op het grote aantal mantelzorgers, 3,5 miljoen. Dan kun je onmogelijk volhouden dat we niet naar elkaar omkijken, zegt hij. „Maar men wil het liefst geen vrijwil ligheid, dat schept verplichtingen." Volgens Steenbergen selecteert het type hulpvraag zich straks vanzelf. „De mensen met genoeg geld, gaan hun zorg en welzijn vaker zelf inkopen. Vooral de laagste inkomens krijgen hulp van de overheid. Zo is het ook rechtvaardig en financieel vol te houden." Toch merkt hij dat het 'recht op gratis zorg' er bij de Neder landers flink zit ingehamerd. „Ook bij professionals. Ik maak vaak mee dat ze het vertikken om mensen naar ons te verwijzen. 'Jullie zijn een commer ciële partij', zeggen ze dan. Nou en? Ze zetten een beeld van ons neer alsof we zwakke mensen geld uit de zak ken kloppen. Alsof niet iedere organi satie omzet en winst moet maken. Maar bij ons is het ineens verdacht." Wantrouwen zit er soms ook bij de kinderen. Vellinga van De Buren: „Daarom heb ik het liefst dat kinde ren en ouders samen de beslissing ne men." Steenbergen is het daarmee eens. „Het scheelt discussie. Want het geld dat de ouders aan ons betalen, gaat natuurlijk af van de eventuele na latenschap. We merken geregeld hoe gevoelig dit ligt" ZATERDAG 22 MAART 2014 ©reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 61