Zorgen op weg naar Wereldruiterspelen 66 Mijn vrouw heeft me de opdracht gegeven om mee te bieden... 46 SPORT Minderhoud en Van Lieren rijden kür op muziek Schaatsster Irene Schouten, debutante bij het WK allround, is van alle markten thuis. HEERENVEEN - Coach Johan de Wit typeert Irene Schouten als 'een harde werker die niet zeurt, ambitie koppelt aan de hunke ring naar gezelligheid en die hecht aan haar West-Friese wor tels'. De schaatsster van Project 2018, dit weekeinde debutante bij het WK allround, herkent zich in de profielschets. Een monoloog over de karakterisering. „Ik ben geneigd te denken dat ik te weinig trainingsarbeid ver richt. Tot het gaatje gaan, geeft zo doende houvast. Die inslag heeft, denk ik, ook te maken met m'n achtergrond. M'n vader heeft een tulpenbedrijf en als kind wist ik niet beter dan dat ik en m'n twee broers en zus hem hielpen. Na tuurlijk speelden we soms liever buiten, maar het kwam niet in je op hem te laten barsten. Zelfs als ploeggenoten kapot zitten en aan geven te willen stoppen, heb ik zoiets van: hoezo, we kunnen nog best even doorgaan." „Een valkuil is die werklust overi gens niet. Ik luister naar m'n lichaam, negeer signalen door gaans niet. Het heeft alles te ma ken met het besef dat je als top sporter veel van je lichaam vergt en het belangrijk is om gezond van lijf en leden te zijn. Want je balanceert dagelijks op het rand je, zoekt als het ware naar het juiste evenwicht tussen inspan ning en rust." „Dat je fysiek tegen je grenzen kunt aanlopen, heb ik ervaren en maak ik nog geregeld mee. Het heeft te maken met schildklier problemen, een aandoening die erfelijk blijkt te zijn en waarmee m'n oma ook is geconfronteerd. Edith Piaff mag nergens spijt van hebben gehad, in het rijtje bonds- coaches zat er toch eentje die lich te wroeging voelde: springcoach Rob Ehrens. Niet dat hij zelf als bondscoach veel fout doet, maar om zich heen ziet hij wel dingen gebeuren die hem met gevoelens van treurnis vervullen. Nederland se springpaarden lijken een soort loslopend wild geworden voor schatrijke investeerders uit lan- Toen het zich twee jaar geleden voor het eerst openbaarde, begon het in m'n hoofd te malen. Ik be greep er niets van, raakte vertwij feld. De aanpak was hetzelfde als voorheen. Toch voelde ik me con stant futloos. Daarom dacht ik: ben ik misschien overtraind? Uit gebreid onderzoek bracht uitsluit sel. M'n bloedwaarden waren te laag, wat op een auto-immuun- ziekte duidde. Ik bleek een traag werkendê schildklier en dus een langzame stofwisseling te heb ben." „Afgeremd voel ik me overigens niet. Ik laat nu maandelijks bloed prikken en speel met de medicijn dosering om geen beperkingen te den als Qatar en Saoedi-Arabië. Een paar dagen terug moest Gert-Jan Bruggink zijn talentvol le, negenjarige paard Primeval Déjavu al afstaan aan de Qatar Equestrian Foundation. Op 7 april komt London, het toppaard waar mee Gerco Schroder op de Spelen van (heel toepasselijk) Londen in 2012 zilver haalde, onder de vei linghamer. Dit vanwege het faillis sement van de eigenaar van het paard, stal Eurocommerce. Ge vreesd wordt dat Schroder Lon don kwijtraakt, al bestaat er nog hoop dat er investeerders opstaan die de combinatie intact willen helpen houden. Ehrens reageerde met een geintje op de naderende verkoop van Schröders paard. „Mijn vrouw heeft me de opdracht gegeven om mee te bieden, maar ik vrees dat me dat met mijn beperkte budgetje niet gaat lukken." Ver volgens serieuzer: „Ik ben een po sitief mens, maar als we London hebben. Dat laatste is wel eens lastig, want stabiliteit ontbreekt." „Ik heb nooit gedacht aan stop pen. Schaatsen heb ik van huis uit meegekregen en de liefde zit te diep om er zomaar afscheid van te nemen. In het seizoen dat ik aan de zijlijn stond, zijn ook an deren daarvan doordrongen ge raakt. Zodoende steunden m'n ouders de beslissing om voorlo pig alles op m'n schaatscarrière te zetten in plaats van aan een hbo-opleiding te beginnen." „WK-deelname sluit bij m'n aspi raties aan. Bij het skeeleren zijn al wat doelen afgevinkt, terwijl ik me op de marathon eveneens laat gelden. Al ontbreekt op deze dis- verliezen, wordt de spoeling dun." In al zijn positivisme hoopt Ehrens met het Nederlands team op het paarden-WK in Norman dië toch een plaats in de top vijf te bemachtigen, wat waarschijn lijk goed is voor directe plaatsing voor de Spelen van 2016. „Als de paarden die wél meegaan maar goed genoeg zijn." Wim Ernes, Ehrens' collega in de cipline nog altijd een titel, iets wat hoog op m'n verlanglijstje staat. Dat ik in het langebaan schaatsen iets te zoeken heb, daar ben ik van overtuigd. De Winter spelen van 2018, dan wil ik erbij zijn. Er gaan steeds meer stem men op om de massa start een olympische status te geven, het geen ik natuurlijk zou toejui chen. Op dit onderdeel heb ik al World Cups en twee Nederland se titels gewonnen, en volgend seizoen hoop ik de eerste wereld kampioene te worden. Maar: op de 3000 meter liggen er zeker ook kansen." „Reden tot klagen heb ik niet. Ik koester dit leven, al wil ik af en dressuur, heeft wat minder zor- geji. Voor de dressuurruiters moet een teammedaille in het Franse Caen er in augustus zeker in zitten, al waarschuwt Ernes wel dat hij de concurrentie steeds groter ziet worden. Dat twee paar den in zijn ideale selectie - Adel- inde Cornelissens Jerich Parzival en Kingsley Siro van Daniëlle He- ijkoop - aan de oude kant zijn, is een feit om rekening mee te houden. „We moeten zorgvuldig zijn met het inzetten van die twee." Gelukkig voor Ernes heeft hij in de breedte weinig te klagen. Gis teren voegde zich met Diederik van Silfhout en Katja Gevers uit Den Dungen een tiende en elfde combinatie bij het olympische A-kader, de lijst van beste dres- suurcombinaties van het land. De concurrentie om het vierde ticket voor Normandië (Cornelissen, Heijkoop en Edward Gal lijken ze- kerheidjes) zal daarom hevig zijn. WÜST IN ACHTSTE RIT toe wel aan het keurslijf ontsnap pen. Ik ben nu eenmaal een ge- zelligheidsdier. Want zonder so ciale contacten kan ik niet, dan zou ik door eenzaamheid worden overvallen. Ik heb een hechte vriendinnengroep, met meiden die ik van vroeger ken. Ik ben weliswaar de enige die aan top sport doet, maar er wordt stee vast begrip getoond als ik niet mee uitga of bij verjaardagen ver stek laat gaan. Gezamenlijke va kanties worden bovendien op mijn agenda afgestemd. Door die betrokkenheid voel ik me bevoor recht." „Hoewel ik vaak uit de koffer leef en me overal weet te redden, is West-Friesland m'n thuis. Naar Andijk keer ik altijd terug. Niet al leen vanwege de hechte familie banden, maar ook omdat ik me daar op m'n gemak voel. Men ver geet wel eens dat ik pas 21 ben, een leeftijd waardoor ik nog heel wat jaren mee kan. Zeker als je be denkt dat in het schaatsen als vrouw de piek rond je 28e ligt. Voorlopig zijn ze dus niet van me af. Want ik ben niet alleen jong en gedreven, maar ook hongerig naar succes." DEN BOSCH - De dressuurruiters Hans-Peter Minderhoud uit West- kapelle en Laurens van Lieren uit Schore hebben zich gisteren in Den Bosch geplaatst voor de kür op muziek van Indoor Brabant, een wedstrijd die meetelt voor de wereldbeker. Minderhoud eindigde met zijn paard Johnson in de Grand Prix als zevende met 70,90 procent, Van Lieren werd met met Ulysses la Haya dertiende met 67,00. Edward Gal won de voorwed strijd met 81,04 procent De ruiter uit Harskamp vormde volgens de jury met Glock's Undercover ver reweg de beste combinatie. Daniëlle Heijkoop op gepaste af stand als tweede: 75,56. Daarmee troefde ze Valentina Truppa dui delijk af. De Italiaanse amazone moest zich tevreden stellen met Z&9* Jonkie hongerig naar succes Irene Schouten (21) is een nieuw gezicht op het WK allround, foto André Weening/VI Images door Marco Knippen door Chris van Mersbergen DEN BOSCH - 'Non, je regrette rien', speelde een opgetrommeld accor deon-gitaarduo gistermiddag in de persruimte van Indoor Brabant. Daar gaven de Nederlandse bonds- coaches van de verschillende paar densportdisciplines, aangevuld met technisch directeur Maarten van der Heijden uit Boxtel, een perscon ferentie over de route naar de We- reldruiterspelen in Normandië in augustus. Rob Ehrens Langebaanschaatsster Ireen Wüst opent het WK allround vandaag op de 500 meter tegen de Canade se Kali Christ Dat is de achtste rit Er staan er in Thialf voor de vrou wen elf op het programma. De Ne derlandse favoriete werd vrijdag bij de loting op de 3000 meter ge koppeld aan de Poolse Luiza Zlot- kowska. Zij komen als laatsten op het ijs. Bij de mannen rijdt Koen Verweij op de 500 meter tegen de Poolse sprinter Konrad Niedzwiedzki en op de 5 kilometer tegen diens landgenoot Jan Szymanski. Jan Blokhuijsen neemt het eerst op te gen de Sergej Griaztsov. Op de tweede afstand, die zijn voorkeur heeft als stayer, krijgt hij te maken met Denis Joeskov, eveneens een Rus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50