TO©S AFP-journalist onder doden Kabul PZC PZC 2 IN HET NIEUWS Maak iemand abonnee! COLOFON beschouwing WD-leider vond vorige week samenwerking met PW nog 'denkbaar', nu niet meer. PAUL KUSTERS loosenhenk.n G In totaal zijn negen mensen omge komen door de aanval van Tali- banstrijders, onder wie vier bui tenlanders' een Canadees, een In diër, een Nieuw-Zeelander en een Pakistaan. Een groep van vier opende met vuurwapens de aanval op het luxehotel Serena. Zij zijn door de Afghaanse veiligheidstroepen doodgeschoten. In het vijfsterrenhotel in het cen trum van de stad verblijven vaak vertegenwoordigers van interna tionale organisaties, onder meer van de Verenigde Naties. Ook don derdag verbleven er veel buiten landse delegaties in verband met de komende verkiezingen in april. De aanvallers wisten het hotel be gin donderdagavond (plaatselijke tijd) binnen te sluipen. Ze ver stopten zich ongeveer drie uur en vielen daarna het restaurant van het hotel binnen waar ze om zich heen begonnen te schieten. Daar na ontstond een vuurgevecht met de Afghaanse veiligheidstroepen die de aanvallers doodschoten. het moge duidelijk zijn dat zolang de PW deze standpunten heeft, samenwerking niet mogelijk is", aldus de premier. Daarmee neemt de WD de hor de die het CDA al eerder nam. Al moet gezegd worden dat CDA-lei- der Sybrand Buma stukken stelli ger was: het CDA zal nooit meer regeren met de PW, bezwoer Bu ma. Het gedoogavontuur met Rut- te-I heeft bij de christendemocra ten dan ook geleid tot een regel recht trauma. In de WD is dat niet het geval. Keer op keer maakte Rutte de af gelopen jaren duidelijk dat hij niet van plan is te reageren op elk 'stuk rood vlees' dat Wilders de politieke arena inwerpt. Zo wei gerde hij consequent commentaar te leveren op het 'Polenmeldpunt' dat de PW openstelde. Zou hij dat wel doen, dan speelde hij Wil ders alleen maar in de kaart, meende de premier. Linkse partijen deden die weige ring af als duikgedrag. Rutte zou vooral bang zijn PW-kiezers van zich te vervreemden, omdat die ook nog wel eens op de WD zou den kunnen stemmen. Sommige WD'ers, zoals Frans Weisglas en Pieter Winsemius, bleven er bij hun eigen partij op aandringen vaker afstand te ne men van Wilders. „Als Wilders van zich laat horen, zijn ze stil. Daardoor gaan mensen sluipen derwijs wennen aan de vergro ving van politieke omgangsvor men en bejegening van groepen", klaagde Weisglas in deze krant. Nu neemt Rutte wel stelling. De media lijken hem een handje ge holpen te hebben. Rutte wil in kleine kring wel eens uitweiden over de dag dat hij als geplaagd op positieleider Rita Verdonk uit de fractie zette. Terwijl 'IJzeren Rita' allang aan zijn stoelpoten zaagde, bleef Rutte haar de hand boven het hoofd houden. Pas toen er in kranten en op tv werd geconclu deerd dat haar positie echt on houdbaar was geworden, durfde Rutte haar te lozen. Ook nu maakt Rutte gebruik van zo'n mediamomentum. De hard- meer MINÖER ÖAT SAAM WE REGELEN... T: 088-0139995 DEN HAAG - Mark Rutte heeft de knop omgezet. Zolang Geert Wil ders niet terugkomt op zijn 'min der Marokkanen'-uitspraak, zal de WD niet meer samenwerken met de PW. Het kostte de WD-leider ruim een week om tot die conclusie te komen. Vorige week achtte Rutte samenwerking met de PW nog 'denkbaar', hoewel Wilders op campagne voor de NOS-camera al had gezegd dat hij minder lasten wilde voor de burger 'en als het even kan minder Marokkanen'. Af gelopen woensdag herhaalde Rut te zijn mantra dat de WD nooit een partij uitsluit. Wel had hij een 'vieze smaak' gekregen van Wilders' optreden tijdens de uit slagenavond van de PW. Pas in de nacht van donderdag op vrijdag gooide Rutte de deur dan toch nog - voorlopig - dicht met een tamelijk omslachtige formule ring. „De WD sluit nooit par tijen uit, ook de PW niet, maar Zolang de PW deze standpunten heeft, is samenwerking niet mogelijk Mensen gaan sluipenderwijs wennen aan vergroving van omgangsvormen ste kritiek op Wilders kwam dit maal uit onverdachte hoek. RTL Nieuws, BNR en De Telegraaf - niet bepaald lid van de 'linkse kerk' - spraken in ongemeen scherpe bewoordingen schande van Wilders' optreden. Een halve dag later besloot Rutte de PW als nog uit te sluiten. KABUL - Bij de aanval van donder dagavond op een hotel in de Af ghaanse hoofdstad Kabul zijn ook een Afghaanse journalist en zijn ge zin omgekomen. De verslaggever werkte voor het Franse persbureau AFP. Hij werd samen met zijn echt genote en twee van zijn drie kinde ren doodgeschoten. Dat liet de In ternationale Federatie van Journa listen (IFJ) vrijdag weten. *Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. Maak iemand abonnee op; www.pzc.nl/abonneewerftabonnee www.pzc.nl/abonneewerftabonnee En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief WILLEN WE OP Ook voor Rutte Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Gruijthuijsen Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. De krant wordt niet nabezorgd. U ont vangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel van Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nl Cegevensbeschermi ng PZC is een uitgave van Wegener NV. Weg ener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen komst. Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het priva cy statement op www.pzc.nl door Laurens Kok WD-leider Mark Rutte WD'er Frans Weisglass Bij de start van Rutte-I (2010) was de stemming nog best. Nu wil Rut te niet meer met Wilders samen werken. foto Martijn Beekman/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4