Ook 'profvoetbal-light' mag graantje meepikken 'fèlDE STELLING Betalen amateurs is onwenselijk cm*v wiBik SPORTFOTO VAN DE WEEK 44 SPORT Verschillende clubs in het amateurvoetbal betalen vergoedingen aan spelers. Is dat een goede zaak? De tijden van clubtrouw in het voetbal liggen al decennia achter ons. De tijden dat spelers nog ge woon voetbalden bij de plaatselijke club. Toen supporters zich nog kon den identificeren met hun club om dat er jongens uit de buurt in speel den. Nu wisselt (bijna) elke getalenteerde voetballer net zo gemakkelijk van club als van ondergoed. Dat komt ze ker ook op het conto van het prof voetbal. Daar draait alles om geld. Het komt niet zelden voor dat er in teams slechts één of geen speler uit het land van herkomst in de basisop stelling staat. De rest is in het buiten land bij elkaar gewinkeld. Dat heeft natuurlijk zijn weerslag op het amateurvoetbal. Omdat de profs een groot voorbeeld zijn voor de ama teurs, is er als het ware een soort profvoetbal-lightontstaan. Spelers willen ook geld zien voor hun inspan- nigen. Immers, zij steken hun tijd en talent in de club. En die vereniging pronkt met de goede resultaten, net als de bij de club betrokken sponsor. Geef die voetballers eens ongelijk. In de hedendaagse graaicultuur, waar iedereen elk talent probeert uit te bui ten en niets voor niets gebeurt, probe ren zij ook hun graantje mee te pik ken. Want zij kunnen toevallig lek ker ballen! Zij leveren een inspan ning voor de club. Maken vaak veel kilometers om te komen trainen en te voetballen en leveren veel privé- tijd in. Tijd die ze niet kunnen ge bruiken voor hun maatschappelijke of sociale carrière. Als ze trainen kun nen ze geen cursus of opleiding vol gen. Daarbij komt dat de grens tus sen betaald en amateurvoetbal toch al vervaagd is sinds ploegen uit de topklasse door kunnen stromen naar de Jupiler League. Maar er zijn natuurlijk grenzen. Er moet sprake zijn van een bovenge middeld talent. Iemand die speelt bij Kattelappersveer 13 mag best zelf contributie betalen, maar als je een versterking bent voor toplklassers, hoofdklassers of een niveautje daar onder, mag je best wat terugkrijgen voor je inspanningen. Willem Adriaansens *>- DE STELLING OW MENING EENS 59% ONEENS 41% De stoelendans in de top van het Zeeuwse ama teurvoetbal is in volle gang. Het getouwtrek om spelers is een jaarlijks terugke rend ritueel, dat steeds vroeger in het seizoen lijkt te beginnen. Dat clubs nastreven om op een zo hoog moge lijk niveau te acteren is bewonderens waardig. Maar bij de vraag tegen welke prijs dat moet gebeuren kun je vraagtekens zetten. De gemiddelde Zeeuwse amateurvoetballer die op hoofd- of eersteklasseniveau uit de voeten kan, zit tegenwoordig in een luxe positie en handenwrijvend bij de telefoon. Van alle kanten wordt om zijn handtekening gesmeekt en dus wordt de prijs opgedreven en worden clubs tegen elkaar uitgespeeld. De grote vraag is of het in tijden van crisis voor heel veel sportclubs nog wel gepast is om spelers te betalen of vergoedingen aan te bieden. Sponso ren haken af, clubkassen raken leeg en vrijwilligers liggen ook niet meer voor het oprapen. En misschien wel de belangrijkste reden: steeds meer ouders kunnen de contributie voor hun voetballende kind niet meer op hoesten, blijkt uit cijfers van het Jeugdsportfonds. De kans is groot dat die contributie ook nog eens omhoog gaat, omdat veel gemeenten willen bezuinigen op sportbeleid. Nu zullen de besturen van de betalen de clubs ongetwijfeld zeggen dat spe lers niet rechtstreeks uit de clubkas hun vergoeding ontvangen. Dat klopt, het gaat vaak om geldschieters die via een sponsorstichting het be drag overmaken, meestal onder de noemer onkostenvergoeding of reis kosten. Maar zou het als club en sponsor nou niet veel meer voldoe ning geven om het geld in een goede jeugdopleiding te steken, dan een spe ler betalen die na een jaar weer weg is als-ie bij een andere club meer cent jes kan verdienen De voetballerij zou een voorbeeld kunnen nemen aan de korfbalwereld. Daar zie je maar zelden een speler de overstap maken naar een concurrent. En als het al gebeurt, is dat uit spor tieve overweging, niet vanwege dol lartekens in de ogen. Maurice Steketee Betalen van amateurvoetballers past niet meer bij deze tijd Reageer op pzc.nl/sport Alle coureurs in de Formule 1 moeten in dezelfde auto rijden BERLIJN - Zaalhandbal is niet alleen een snel le en technische sport, maar ook op het fysie ke vlak wordt het uiterste gevraagd. Dat bleek afgelopen week nog maar eens in de Bundesliga tijdens de wedstrijd tussen Füchse Berlin en TBV Lemgo in de bomvolle Max Schmelinghal. Iker Romero van de thuis ploeg wordt door Hendrik Pekeler van Lem go handhandig afgestopt. Patrick Zieker (nummer 76) kijk toe. De wedstrijd werd door Berlin met 26-22 gewonnen. foto Imago sportfotodienst/VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48