ZEELAND 35 DAGBOEK Fractievoorzitter Jos Beije van Onafhankelijk Schouwen-Duiveland deed mee aan de raadsverkiezingen. Hij hield een dagboek bij. burgertr,ue gehuwd - hobby's- leien en muite*1 Donderdag 13 maart Dit is mijn dagboek. Mijn naam is Jos Beije en ik ben lijsttrekker en fractievoorzitter van Onafhankelijk Schouwen-Duiveland (ONS.De middag breng ik door met fol ders vouwen aan de eettafel. Nu eerst naar de supermarkt, want het 'gewone' leven gaat ook door. Als ik niet uitkijk ben ik van 's morgens vroeg tot 's avonds laat met de verkiezingen bezig. Om half acht weer naar het gemeentehuis voor overleg met de fractievoorzitters van de andere partijen. Op tijd thuis. Ik lees nog een stukje in 'Beirut/Jeruzalem', een prachtige analyse van Thomas L. Friedman over het conflict in het Midden Oosten. Het is een boek uit 1992 en nog steeds actu eel. Ik begrijp nu veel meer van de burger oorlog in Syrië. Ik besef dat ik dankbaar moet zijn dat mijn wieg in Nederland heeft gestaan. Vrijdag Kwart voor vijf. Klaarwakker. Ik denk dat het met de verkiezingen te maken heeft. Ongemerkt en ongewild is het blijkbaar een verstoring in je dagelijkse routine. Het geeft onrust. Normaal gesproken is het ge meenteraadswerk redelijk eenvoudig in te plannen omdat de agenda bekend is. Nu ben ik veel meer aan het schakelen tussen privé, werk, en politiek. Na de lunch richting de binnenstad van Zierikzee voor een politieke afspraak en om de laatste folders van ONS in de brie venbus te doen. Bij het Luitje gaat de plan ning al 'mis'. Een inwoner van Zierikzee spreekt me aan: weet jij waar het bankje van Piet Slootmaker gebleven is? Ik dacht te weten dat het bankje op het Kraanplein stond, maar ik wist het niet helemaal ze ker. Er ontstaat een lang en spontaan ge sprek op het bankje voor het havenkan toor. Onderweg naar mijn oorspronkelijke doel ging vervolgens de telefoon. De krant aan de lijn: kun je uitleggen waarom ONS vindt dat je geen wethouders-kandidaat kunt zijn voor de verkiezingen? Ja, dat kan ik. Een kandidaat-raadslid kent het verkie zingsprogramma en gaat er voor. Het colle geprogramma is nog niet bekend, dus hoe kun je zeggen dat je in ieder geval wethou der wilt worden. Raar toch? Zaterdag Half acht. Mijn gedachten gaan terug naar de debatten van de afgelopen week. Er is veel gesproken over duurzaamheid en ik merkte elke keer dat ik geïrriteerd werd. Want wat is duurzaam aan het opofferen van goede landbouwgrond in de Hedwige- polder door deze onder water te zetten? Wat is duurzaam aan het opofferen van vis gronden in de Grevelingen door eilanden op te spuiten voor een tweede woning voor de happy few? Nog een voorbeeld. Er gaan zelfs stemmen op om zonnepanelen op landbouwgrond te plaatsen. Daar gaan je haren toch recht van overeind staan, of ben ik nu de enige? Zondag Vandaag twee verjaardagen in de familie. In de kranten voeren de landelijke partijen het hoogste woord. Ik heb daar als lijsttrek ker van een lokale partij vaak moeite mee. Het kan niet zo zijn dat men in Den Haag weet wat nodig is op Schouwen-Duive land. Als je alleen al kijkt naar de enorme oppervlakte van onze gemeente en naar de vele kernen op ons eiland, dan is dat een hele andere situatie dan in dichtbevolkte gedeelten van Nederland. Neem de handha ving op het alcoholverbod voor 16 en 17 jari gen. Van Westenschouwen tot aan Zijpe controleren? Krijgen we daar als platte landsgemeente ook het budget voor van Den Haag? Nee dus. Het openbaar vervoer dan. Is natuurlijk niet rendabel te krijgen, maar we betalen toch juist belasting in Ne derland om die voorzieningen in stand te houden die we individueel of als kleine ge meente nooit alleen kunnen opbrengen? Maar eens te meer realiseer ik me de rol van lokale partijen. Die maken het verschil op plaatselijk niveau. 's Middags na de verjaardagen samen met mijn zoon gekeken naar Feyenoord-Heeren- veen: 2-0. Marco van Basten en Ronald Koe man die zich staan op te winden langs de lijn. Wat een contrast met de gastvrouw uit Beirut die aan haar gasten vroeg of ze het eten nu moest opdienen of dat ze moest wachten tot de beschietingen afgelo pen waren. Pas vandaag is het me gelukt om het boek van Friedman uit te lezen en deze passage is blijven hangen. Nederland is zo slecht nog niet. Maandag Politieke Jongeren dag op de Pontes in Zie rikzee. Het beloofde op voorhand een bij zondere dag te worden en dat werd het ook. ONS haalde na het debat ruim 14 pro cent van de stemmen. Eens te meer werd mij duidelijk dat lokale politiek gaat over concrete en praktische zaken. Scholieren bijvoorbeeld zijn geïnteresseerd in een goe de busverbinding en absoluut niet in een betoog over de veronderstelde voor- of na delen van de Jachthaven van de Toekomst. De rijksoverheid werpt de mensen steeds meer op zich zelf terug. De menselijke maat komt niet meer uit Den Haag. De af gelopen weken ben ik veel volwassenen te gengekomen die zeggen niets meer te ver wachten van de politiek. Mensen hebben zorgen aan hun hoofd en ervaren dat de overheid wel de lasten verzwaart, maar geen perspectief biedt. 'Waar is die 1000 euro van Rutte dan?' En: ik wens je veel succes, maar het maakt toch allemaal niet uit. Ze doen toch wat ze willen daar in Den Haag. Hebben deze mensen gelijk? Wie het weet mag het zeggen. Ik laat me niet ontmoedigen. Voorzover er sprake is van cynisme, dan is het wat mij betreft de term participatiesamenleving. Alsof dat vrijwillig is. Zeg dan gewoon dat de over heid minder geld heeft om de mensen te helpen. Dan ben je duidelijk. Dinsdag Vroeg opgestaan, want vanmiddag zou het gaan regenen. We folderen in de West hoek. Omdat we als lokale partij geen fi nanciële ondersteuning krijgen hebben we ook geen geld. En dat is best leuk. Want dat betekent dat we geen winkelpanden of reclamezuilen kunnen huren. Grote adver tenties in de kranten? Vergeet het maar. Het geeft voldoening om met zere voeten thuis te komen na een dagje folderen. Je hebt dan het gevoel dat je zelf er alles aan gedaan hebt om je boodschap bij de men sen thuis te brengen. De kandidaten van ONS die gekozen willen worden trekken gewoon hun wandelschoenen aan en doen het lekker zelf. Halverwege de middag thuis, waar een gro te schok wacht. Het droeve bericht dat me vrouw Houtekamer, de echtgenote van on ze wethouder, was overleden bracht me van me stuk. Alles is gezegd, nu is het tijd voor stilte. Morgen zijn de verkiezingen. Woensdag Verkiezingsdag. Het voelt zoals vroeger op de havo. Toen had je repetities aan het eind van het schooljaar. En daarna moest je wachten op het telefoontje van de klassen- leraar. Ben ik overgegaan of blijven zitten? Grappig die associatie met vroeger. Ik kan me niet herinneren wanneer ik voor het laatst aan die momenten heb gedacht. Ik wil nu alvast alle mensen bedanken die op ONS hebben gestemd. Terwijl ik dit schrijf, heb ik nog geen flauw idee van de uitslag. Dank allemaal voor het vertrou wen. Vanavond laat hoop ik aan dit dag boek nog toe te voegen hoeveel mensen het geweest zijn. En nu naar buiten. De te lefoon gaat toch niet voor tien uur van avond. Net als vroeger op de havo. Dan kon je ook pas vanaf een bepaald moment ge beld worden. Na middernacht. We hebben 552 stemmen gekregen. Te weinig voor een zetel in de gemeenteraad. Het was me lief geweest om dit dagboek anders af te kun nen af sluiten. Geen 'happy ending' helaas. De kiezer heeft gesproken. ZATERDAG 22 MAART 2014 w/oonplaats Jos Beije: „Lokale politiek gaat over concrete en praktische zaken. Het kan niet zo zijn dat men in Den Haag weet wat nodig is op Schouwen-Duiveland." foto Dirk-Jan Gjeltema happy ending... Helaas geen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 39