44 Schermen is zo mooi omdat het gestileerd is, en omdat het om tactiek en intelligentie draait ZEELAND 33 wen als gitaarbouwer. Parijs-Dakar rijden met de motor, dat staat ook nog op de planning, met een paar vrienden uit de buurt. Een stuk- kie althans, in de woestijn, in Marokko. Op mijn twaalfde zat ik voor het eerst op een crossmotor, sindsdien heb ik altijd gereden. En altijd zelf knutselen, zelf onderhoud doen. Stiekem heb ik daar veel van geleerd dat me la ter bij het gitaarbouwen van pas is gekomen. Eén a twee keer per jaar ging ik het circuit op. Gruwelijk duur: in één middag draai je er wel een setje banden door, a 340 euro. Afgelopen zomer heb ik mijn Honda Fireblade van de hand gedaan. Als ik op die motor zat, ging ik altijd te hard. Met 200 schakel je nóg, op zo'n ding. Nu wil ik een offroad met noppen. Een tweedehandsje. Ik ben nog op zoek." Heb je iets met snelheid? „Ja. Bij schermen en skieën, mijn andere hob by's, gaat het ook om snelheid. Zeker twee keer per jaar ga ik skieën, liefst off piste. Ik zoek graag de randjes op van wat kan." „Schermen is daarnaast zo mooi omdat het zo gestileerd is, en om tactiek en intelligentie draait. Ie kunt het tot op hoge leeftijd doen omdat je het verlies aan fysieke vaardigheden kunt compenseren met een groter inzicht. Achttien jaar geleden ben ik begonnen bij 1'As- saillant in Vlissingen. Er hangt nu een hele bos medailles. Het meest trotst ben ik op de tweede prijs die ik behaald het op het interna tionale toernooi in Zegge. Had een eerste prijs kunnen zijn, maar ik had geen zin om de dis cussie aan te gaan." Aan de muur in zijn woonkamer: een rits gita ren, banjo's en mandolines. Collector's items, kostbaarheden? „Nee. Wel stuk voor stuk bijzonder. Die oude Gibson is het meest geflopte model ooit." En die posters van Frank Zappa, waarmee je ove rigens een verbluffende gelijkenis vertoont? „Met Zappa's muziek maakte ik kennis op de fabriek van Coroos, waar ik mijn eerste dui- kuitrusting verdiend heb. Een levenslange lief de, Zappa. Vooral vanwege de humor." Staat standaard op in de auto, zei je vrouw. „Nou ja. Soms mag ze haar eigen muziek op zetten, hoor." ZATERDAG 22 MAART 2014 Gitaarbouwer Sjak Zwier is nog niet uitgedroomd. „Parijs-Dakar, rij den op de motor, met een paar vrienden uit de buurt. Een stukje maar, in de woestijn van Marok ko... En misschien een jaar of vijf in New York, kijken of ik daar iets op kan bouwen als gitaarbouwer." foto Mechteld Jansen Sjak Zwier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 37