Zijn ouders waren blind. Misschien daarom dat gitaarbouwer Sjak Zwier zo goed zijn weg kan vinden in de donkere onderwaterwereld. 32 ZEELAND SJAK ZWIER, GITAARBOUWER Zijn eerste duik was in het Veer- se Meer. „Erwtensoep dus. En dan ook nog eens op een plek waar je gelijk de modder indook, waar je helemaal niks zag", zegt Sjak Zwier. Voor veel mensen zou dat een beangstigende ervaring zijn. Zo niet voor de toen vijftienjarige Zwier, van jongsaf aan gefascineerd door de onderwaterfilms van Jacques Cousteau. Op vakantie aan het IJssel- meer - 'Volgens mij kon ik nog niet eens zwemmen' - ging hij aan de haal met de zwemvliezen en snorkel van een ander kind. „Die eerste duik, in het Veerse Meer, was net zo mooi als ik me voorgesteld had. Ik had echt het gevoel dat ik in een andere wereld stapte. Een fascinerende, nieuwe wereld. Alles is an ders onder water. Als je het goed doet, als dui ker, ben je helemaal gewichtloos. Dingen voe len anders, geluiden leggen door het water lan gere afstanden af. En dan dat soms volstrekte duister waarin je alleen op de tast je weg kunt vinden." Lijkt me eerder beangstigend. „Ik had daar geen enkele moeite mee. Mis schien wel omdat allebei mijn ouders blind waren. Mijn moeder is zo geboren, mijn vader werd het op zijn zestiende, door een mislukte operatie. In de eerste klas van de lagere school vertelde de juf tegen de klas dat mijn moeder blind was. Ik zei: blind? Nee hoor. Ze kan niet zien. Dat is iets anders. Blind, dat stond voor mij gelijk aan gehandicapt, en dat was ze niet. Ik heb jarenlang volgehouden dat het voor mijn opvoeding helemaal geen verschil ge maakt heeft. Nu ik ouder ben, weet ik dat het wél zo was. Maar alleen in positieve zin. Ik ben opmerkzamer, me bewuster van andere zintuigen: horen, ruiken, voelen. Als je vroe ger op de Langeviele liep, lagen er nogal wat kelderluiken in de stoep. Vier stappen voorbij kelderluik nummer zoveel was de breiwinkel. En de groentenboer róók je." „Aan het eind van de lagere school kregen mijn ouders te horen dat lbo het hoogste was wat erin zat Ik had problemen met spelling. Mijn ouders overhoorden me wel, maar mijn spelling konden ze niet controleren." La chend: „En als ik moest voorlezen wat ik ge schreven had, klonk het altijd wel fatsoenlijk en aannemelijk, maar het klopte niet altijd met wat er stond! Gelukkig had ik aanleg voor techniek. Het werd dus de lts." Maar het duiken bleef trekken... „In Schotland was een opleiding waar ik met lbo terecht kon. Die kostte een dikke 30.000 gulden. Daar was thuis geen geld voor. Toen dacht ik: dan probeer ik het via het leger. Hoe wel ik van 1959 ben en daarom vrijgesteld was van dienstplicht. Ik zag het leger eigenlijk he lemaal niet zitten. Die overdreven regeltjes, dat hiërarchische. Iemand afblaffen om hem discipline bij te brengen: daar word je toch al leen maar opstandig van? En vooral: het zinlo ze. Oorlogvoeren, geweld, daar los je niets mee op. Maar ik ben ook pragmatisch. Het was de enige manier om mijn duikerspapie ren te halen. Dus ik werd beroeps." Een mooi plan. Maar het mislukte. Nog binnen mijn proef tijd ontdekte ik dat het leger mij zo ingedeeld had dat een duikopleiding uitgesloten was. Mijn vader zei: prima, maar je gaat het leger pas uit als je een baan hebt. Dikke stress. Ik heb direct een krant gekocht om te kijken of er ergens een vacature was. En ja: in Bergen op Zoom, bij General Electric. Ik ben gaan sol liciteren en moest op gesprek met de bedrijfs psycholoog. Strikt genomen was ik geschikt voor de baan, maar die psycholoog had me door. Hij zei: volgens mij is dit niet je droom baan. Dat moest ik schoorvoetend toegeven. Ik werd liever duiker. Hij pakte een briefje, schreef er een adres op en schoof het naar me toe. 'Ga hier maar eens naartoe', zei hij. 'Dit duikbedrijf heeft net een grote klus in Enge land gekregen en ze zoeken leerlingduikers.' Ik heb gelijk gebeld, kon die zondag nog langs komen en werd aangenomen. Op mijn negen tiende had ik mijn droombaan. Ik heb ge werkt bij Vriens, Van den Akker, bij Noord- hoek, bij Lloyds. Ik heb alles gedaan, alle certi ficaten gehaald die je maar kon halen. Ik kan met onderwaterrobots werken, ben opgeleid als paramedicus, heb inspectiewerk gedaan, als berger gewerkt, ik ben supervisor geweest. Ik was een goeie." Welke ervaring zal je altijd bijblijven? „Dat is mijn eerste keer dat ik als leerlingdui ker het water inging. Voor de kust was een boot omgeslagen. Vier mensen waren vermist. Je wist dus wat je tegen kon komen. De voor man zei: dat durf je niet. Maar ik ging het wa ter in. Het was midden op de Westerschelde, in de vaargeul. Er stond een sterke stroming en het was pikdonker onder water. Om me heen tastend greep ik recht in een gezicht, he lemaal opgezwollen. Hij lag al drie dagen in het water. Achteraf bleek dat die man niet kon zwemmen. Hij had zich vastgeklemd aan de mast. Ik dacht: ik bind mijn seinlijn maar om hem heen en zwem zonder terug, dan komt de marine hem wel ophalen. Mooi niet! Ik moest terug, met een ervaren collega. Trekken en sjorren tot hij los kwam. We hebben zijn armen moeten breken. Een heel heftige erva ring. Direct ook de ergste die ik heb meege maakt, in mijn tijd als duiker." Waarom ben je ermee gestopt? „Mijn gehoorgang raakte vernauwd door het Ik weet nu: ik ben toch te veel een family man om op toernee te gaan met Metallica koude water, de onderwaterdruk tastte mijn netvlies aan. Ik was begin dertig, had vijftien jaar gedoken en vond het wel goed zo." Maar toen. „Als ik offshore werkte, had ik vaak mijn gi taar bij me. Ik leste bij Henny van Ochten, waar ook Paskal Jakobsen van Blof bij zat. Op een keer was mijn gitaar stuk. Jij hebt talènt, merkte Henny op toen hij zag hoe ik hem ge repareerd had. Ook voor anderen knutselde ik aan gitaren. Zeeland had toen een grote mu- ziekscene. Ik ga gitaren bouwen, zei ik tegen mijn eerste vrouw. Ze trok het behang van de muren en wees: daar komt je werkbank." Een frisse start. „Ja, maar met mijn huwelijk ging het niet goed. Uren achtereen zat ik te werken aan in dat atelier aan de Nederstraat in Middelburg, waar ik toen woonde. Niet lang nadat ik op de gitaren overgestapt was, kwamen we erachter dat we uit elkaar gegroeid waren. Zij was mijn jeugdliefde; Diana was dertien toen we elkaar leerden kennen. Toen ik 25 was werd ik voor het eerst vader. Kjeld is nu dertig. In 1987 werd Nikki geboren, onze dochter. Eind jaren negentig zijn we in goede verstandhouding uit elkaar gegaan. Het huis in Middelburg is verkocht, op de Nieuwendijk in Vlissingen be gon ik opnieuw." In 1998 brak Blof door. En jij. „Blof en ik zijn tegelijk groot geworden. Zij profiteerden van mijn bouwkunst en ik van hun bekendheid. Stond ik opeens achter de schermen bij De Vrienden van Amstel Live! Paskal nam mij gewoon mee. Alle bekende gi taristen van Nederland komen daar. Je fixt eens links en rechts iets, en opeens ben je gi- taartech. Dat is voor muzikanten wat voor een Formule i-rijder de monteur is. Alleen: die hebben tien monteurs klaarstaan om banden te verwisselen en de motor te onderhouden, maar muzikanten hebben maar één gitaar- tech. En dat is dan hun grote zekerheid, de man op wie ze terugvallen als er iets is met hun instrument. Toen ik middenin mijn schei ding zat, ben ik nog benaderd door Metallica, net voor een grote wereldtoernee. Ik heb dat serieus overwogen. Maar gelukkig niet ge daan. Was niets voor mij geweest." „In 1999 leerde ik mijn huidige partner ken nen. Met Naomi heb ik in 2002 nog een twee ling gekregen: Zowie en Djoszuwa. De kans dat dat zou gebeuren was nihil, zei de uroloog waar ik naartoe ging om een eerdere sterilisa tie ongedaan te laten maken. Ik weet nu: ik ben toch te veel een family man om zoiets te doen als op toernee gaan met Metallica." Valt er nog iets te dromen? Misschien ga ik nog eens een jaar of vijf naar New York. Kijken of ik daar iets op kan bou- Nog niet alle dromen zijn uitgekomen door Ondine van der Vleuten Sjak Zwier zag op 3 oktober 1959 het levens licht in Middel burg. Zijn tech nische aanleg bracht hem naar de lts. Op zijn negentien de had hij het geluk van zijn hobby zijn be roep te kunnen maken en be gon een vijftien jarige carrière als duiker. Toen Zwier 33 was, stortte hij zich op het bouwen van gitaren. Zijn ster als 'gi- taartech: rees samen met die van Blof. Zwier trouwde twee keer en kreeg vier kinderen waaronder een tweeling. Zijn winkel op de Nieuwendijk in Vlissingen is een begrip in Zeeland en daarbuiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 36