Over het verliezen van Kweker mag pension houden 'Kindermisbruik veel strenger bestraffen' 30 WALCHEREN Viln'c Pn v^n rh'prhsrpn Advocaat oud-werknemers wil S en van aieroaren duidelijkheid over reden van ontslag van haar cliënten. Vlissinger (16) probeert op pitbike te ontkomen aan een motoragent Over Dag Raymond, „Voor wie doe jij het eigenlijk?" De vraag voor wie ik in mei die berg op ga, wordt me erg vaak ge steld. Tot een paar weken geleden antwoordde ik steevast: „Voor me zelf! Is het nog geen uitdaging ge noeg soms?" Maar nu besefik maar al te goed dat dit nogal kort door de bocht was. Ik heb begrepen dat heel veel an dere deelnemers aan de Koester- challenge, of ze nu te voet of met de fiets de Alpe d'Huez bedwin gen, hun grenzen verleggen voor een ander, een dierbare. Een dier bare met een levensbedreigende ziekte, of als eerbetoon aan men sen die zijn overleden. Velen la ten zich sponsoren en de toppres tatie die zij in mei gaan neerzet ten, betaalt zich in klinkende munt uit aan organisaties die on derzoek doen naar die verschrik kelijke rotziekte waar wij in pre cies een maand tijd nu twee lieve collega's aan verloren hebben. Nog niet eens bekomen van de dood van de een, en plotseling ging de volgende al. Rotkanker. Als je in de sportschool zo zit te buffelen, op je fietsje, of op je roei- apparaat, of in de knoop ligt voor MIDDELBURG - Een motoragent heeft donderdagavond na een kor te achtervolging de bestuurder van een crossmotor aangehouden. Het voertuig, een zogenaamde pit- bike, is in beslag genomen. Een surveillerende agent zag rond 20.00 uur een kleine motor met hoge snelheid door de Graven straat rijden. De bestuurder van het voertuig droeg geen helm. Bo- een of andere nogal ingewikkelde buikspieroefening, dan ben je erg op jezelf teruggeworpen. Ook al ben je er met zijn tweetjes of met een groep. Je hebt tijdens het spor ten alle tijd om na te denken. Te tobben. Te overpeinzen. Een tijd je geleden, toen een van onze col lega's op het punt stond te bezwij ken aan kanker, zat jij zo in jezelf gekeerd op de fiets. Na een tijdje kwam het hoge woord eruit: „Straks kunnen we nog voor hem die berg op, Sheila." Ik wilde het niet geloven, maar het bleek wel waar. En nu, hoe is het mogelijk, kunnen we iéder voor iemand die berg op. Mag het dan nu even ophouden, alstublieft? Ik wil nu even niets anders meer verliezen dan kilo's. Dat gaat nog steeds erg goed, al ben ik door al dat verdriet van de laatste maand iets minder streng voor mezelf geweest. Onze redac tienestor werd 83 en ik had even schijt aan mijn dieet. Ik heb een gebakje genomen. Met best wel veel slagroom. Want je leeft maar één keer en het kan zó voorbij zijn. Dus ik ga er van genieten ook. Groetjes, Sheila vendien had de motor geen kente kenplaat. De agent zag volgens de politie dat het een zogenaamde pitbike betrof. „Een type crossmo tor dat niet op de openbare weg mag rijden." Toen de agent de be stuurder van die pitbike wilde la ten stoppen ging hij er vandoor. Na een korte achtervolging stopte de jongen, een Vlissinger (16), als nog. Hij is aangehouden. MIDDELBURG - Het wordt tijd dat haar cliënten eindelijk eens duide lijkheid krijgen over de reden dat ze zijn ontslagen, vindt advocate Tilly Neve. Ze stond gisteren op nieuw voor de rechter. Deze keer ging het om een WOB-procedure, een rechtszaak waarin Neve, namens haar collega Nienke Slump die verhinderd was, verzocht om een aantal docu menten over de reorganisatie van Orionis openbaar te maken. De oud-medewerkers zijn al een jaar verwikkeld in een juridische procedure. Ze zijn bij de reorgani satie van het bedrijf boventallig verklaard. Volgens de medewer kers heeft het bedrijf, een fusie tussen de Sociale Dienst Walche ren, de Walcherse Kredietbank en werkbedrijf Lété, nooit goed dui delijk kunnen maken waarom zij De Raad van State heeft gisteren een verzoek van een omwonende om daar een stokje voor te steken, afgewezen. Feitelijk ging het de be zwaarmaker om het bestemmings plan Kom Yerseke, dat eind novem ber vorig jaar is vastgesteld en dat het bouwplan van Braam mogelijk maakt De eiser is bang dat het plan tot onaanvaardbare geluidover- last in zijn woning zal leiden. Hij vreest met name overlast als gevolg niet meer en anderen nog wel bij het bedrijf konden werken. De rechtbank in Den Bosch bleek het met die conclusie eens te zijn: in het najaar kreeg Orionis de op dracht om opnieuw te motiveren waarom de groep mensen ontsla gen is. Dat is inmiddels gebeurd. „Maar in net zulke vage bewoor dingen als eerst", zegt Neve. „Dat betekent dat we opnieuw allerlei procedures moeten gaan voeren." Omdat het allemaal maar niet op schiet, besloten de juristen om de documenten waarin is opgeschre ven wie ontslagen wordt en wie niet en waarom die keuze is ge maakt, dan maar zelf op te vra gen. En omdat Orionis die stuk ken niet wil prijsgeven, was er dus vrijdag weer een rechtszaak. In Middelburg deze keer, bij de kantonrechter. Orionis vindt dat er sprake is van te gevoelige informatie en wil de documenten niet geven. Gisteren van het gebruik van het buitenter rein door de in de loods onder te brengen werknemers. Er is volgens hem door de gemeente Reimers- waal c.q de gemeenteraad dan ook ten onrechte geen onderzoek ge daan naar de geluidbelasting als ge volg van stemgeluid. Het toekomsti ge buitenterrein dient volgens hem als een horecaterras te worden aan gemerkt, aangezien aannemelijk is dat het gebruik van het buitenter rein gepaard zal gaan met het ge bruik van dranken. Voorts wijst de bezwaarmaker op zijn voornemen om twee woningen te realiseren op het perceel dat is gelegen tussen zijn woning en het perceel. Overi gens is dat volgens het bestem- bleek ook in dit geval dat de recht bank vond dat het bedrijf die be slissing niet voldoende heeft ge motiveerd. „De vaste rechtspraak is, dat dat verplicht is." De advo caat van Orionis zei dat hij bang was dat hij juist door die motiva tie te formuleren feiten prijs zou geven die Orionis liever voor zich zelf houdt. Advocaat Neve betoogde dat in het sociaal plan duidelijk omschre ven stond wat de criteria waren voor plaatsing in de nieuwe orga nisatie. „Orionis kent hele uitge breide beoordelingen. Die beslui ten moeten toch toetsbaar zijn? Maar voordat de reorganisatie be gon, is door de interim-directeur al tegen mijn cliënten gezegd dat er geen plaats meer voor ze was in de organisatie. Toen was er nog niet eens een sociaal plan. Ik krijg het gevoel dat het natte-vinger- werk is geweest." De rechtbank vroeg Orionis een nieuwe motivering op te stellen; anders zou een tussenuitspraak volgen met een vergelijkbare eis. De advocaat van Orionis stelde voor om met de tegenpartij om de tafel gaan en te kijken welke docu menten verstrekt kunnen wor den. Neve stemde daar mee in. mingsplan niet toegestaan. De Raad van State weerspreekt dat van een horecaterras had moeten worden uitgegaan, aangezien het plan het gebruik van het buitenter rein voor horecadoeleinden niet toestaat. Ook van geluidsoverlast kan geen sprake zijn, gelet op on der meer de afstand. Verder wijst de hoogste bestuursrechter andere aangevoerde argumenten van de bezwaarmaker af, onder meer dat niet aangetoond zou zijn dat er be hoefte bestaat aan dertig logies- plaatsen en verwachte parkeerover last. De uitspraak van Raad van State is niet bindend, de bezwaar maker kan nog een bodemproce dure aanspannen. De Vlissingse is betrokken bij de Mars tegen Kindermisbruik die zaterdag 5 april om 14.00 uur start bij De Doelen in Rotterdam. Ze wil niet met haar naam in de krant om zo haar dochter en zoon te beschermen. „Ze hebben het al moeilijk ge noeg", zegt ze. De Vlissinger die haar dochter aanrandde is inmid dels veroordeeld. De man die ver dacht wordt van het misbruik van haar zoon moet nog voor de recht bank verschijnen. Advocate Rivka Davidse verwacht dat dat nog maanden kan duren. De Vlissingse hoorde vorig jaar dat op 5 april de Million March Against Child Abuse werd gehou den in verschillende Amerikaanse en Canadese steden. Ze besloot dat het tijd werd dat er ook in Ne derland een dergelijke mars wordt gehouden om zo aandacht te vragen voor 'een gigantisch pro bleem'. Onomwonden: „Het doel is om de politiek zo ver te krijgen dat de straffen voor kindermis bruik veel zwaarder worden." Wat haar betreft wordt de maxi mumstraf van twintig jaar de mi nimumstraf. „Dat meen ik echt. Kinderen die slachtoffer zijn van seksueel misbruik hebben levens lang. In bijna alle gevallen zijn ze voor het leven getekend. Ze heb ben bindingsangst, depressies en zelfmoordneigingen." Volgens haar schiet de hulpverle ning ook te kort. Dat heeft ze al thans, zo zegt ze, gemerkt toen haar zoon van veertien hulp no dig had. „Daar kwam niets van te recht." En wat haar vreselijk stoort is dat verdachten, voor ze zijn veroor deeld, vaak nog lang vrij kunnen rondlopen. „En vervolgens krij gen ze een werkstraf. De wetge ving moet drastisch veranderd worden. Niet alleen zwaarder straffen maar ook de verplichting Voor verdachten zijn veroordeeld mogen ze nog vaak een hele lange tijd gewoon rondlopen om te verhuizen als slachtoffers dat willen. Nu is het zo dat slacht offers vaak verhuizen om niet lan ger geconfronteerd te worden met de daders. Dat is de omge keerde wereld. Als er verhuisd moet worden, leg dan de keuze bij het slachtoffer." Volgens haar wordt kindermis bruik nog steeds heel erg onder schat. „Het is echt een heel ern stig misdrijf." Ze durft de stelling aan dat kindermisbruik gelijk staat aan kindermoord, „want je vernietigt door misbruik het kind. Je haalt de onschuld bij een kind weg." Weer rechtszaak over Orionis PZC-verslaggevers Sheila van Doors- selaer en Raymond de Frel hebben zich een gezamenlijk doel gesteld: eind mei beklimmen ze de Alpe d'Huez. Ze haken aan bij het Zeeuws-Vlaamse sportproject Koes- terchallenge. Zij berichten in deze rubriek over hun drijfveer om meer te sporten en anders te eten. door Nadia Berkelder door Luc Oggel YERSEKE - Champignonkweker Braam in Yerseke mag in een ver dieping op een bestaande loods der tig seizoensarbeiders huisvesten. door Emile Calon VLISSINGEN - Haar dochter is op he le jonge leeftijd misbruikt en toen ze zeventien was aangerand. Haar zoon (15) is vorig jaar verkracht en zelf weet een Vlissingse (45) uit ei gen ervaring, zo zegt ze, ook wat kindermisbruik is. Moeder misbruikte kinderen www.voordelachvaneenkind.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34