'Salonheren Samsom en Spekman moeten weg? Brood kost ook niet overal hetzelfde I 1 r n Verkiezingsuitslag De website watkostdezorg.nl toont grote verschillen tussen ziekenhuizen onderling. ii Passantentarief en contracttarief, dat zijn twee totaal verschillende dingen Al 200 foto's voor PZC Baby 26 ZEELAND ZORGTARIEVEN zaterdag Je zult je tegenwoordig maar kandidaat willen stel len voor de gemeenteraad. Dan moet je wel drie keer nadenken voordat je dat namens een landelijke partij doet, want daar valt eigenlijk geen eer meer aan te behalen. Zeker niet als je partij in de re gering zit en allerlei bezuini gen doorvoert, dan kun je het bij voorbaat wel schudden. En als je landelijke lijsttrekker het niet goed, dan ben je ook de pi neut. Alle lof derhalve voor mensen als Peter Ploegaert in Sluis en Jo-Annes de Bat in Goes, die dwars tegen de landelijke trends in, als CDA-ers de ver kiezingen in hun gemeente wis ten te winnen. Ik kan me dan ook ergeren aan al die lijsttrek kers van lokale partijen die nu roepen dat ze door de kiezer be loond worden voor hun beleid, voor hun team of hun goede campagne. Wat een onzin. Zou den al die afzonderlijke lokale partijen dan overal zoveel beter zijn dan die landelijke? Dat kan niet. Als ik naar mijn eigen ge meente kijk dan hebben TOP/Gemeentebelangen en de PvdA de afgelopen vier jaar sa men grotendeels de dienst uit gemaakt, met allebei twee wet houders. Dan kun je nu moei lijk zeggen dat de ene partij het beter heeft gedaan dan de ande re. Toch is de een nu veel gro ter dan de ander. In een nabeschouwing gisteren in deze krant werd gesteld dat politici van lokale partijen meer tussen de mensen zou den staan dan de lokale politici van landelijke partijen, maar dat kun je toch niet zeggen? Dan zouden veel meer politici met voorkeursstemmen wor den gekozen en dat is juist niet het geval. Van alle mensen die ik ken die in de lokale politiek actief zijn, denk ik dat ze alle maal midden in de samenle ving staan en het beste met de mensen voor hebben. Ongeacht van welke partij ze zijn. Lokale leden van landelijke partijen hebben nu eenmaal de pech dat hun partijen er slecht op staan. Ik hoop op dit soort momenten altijd dat de kaartclub van m'n schoonvader de politiek ingaat: Zeur Niet, heet-die club. Schit terende naam. Het is niet de eerste keer dat Van Schaik zich tegen de zittende par tijtop richt en vooral tegen het re geringsbeleid van WD en PvdA in Den Haag. Hij veegde met dit beleid al eerder de vloer aan in Lo kaal Bestuur, het PvdA-blad voor lokale bestuurders. „De PvdA is onder meer opgericht om de zwakkeren in de samenleving te beschermen. Het kabinetsbeleid staat daar haaks op", aldus Van Schaik, de langst zittende wethou der van Nederland die vanwege zijn leeftijd vorig jaar al besloot zich niet opnieuw kandidaat te stellen. De verkiezingsnederlaag van afge lopen woensdag bevestigt volgens Van Schaik zijn visie. Hij heeft daarom Samsom en Spekman een brief gestuurd die ongekend fel is. 'Honderden raadsleden en wet houders hebben zich ongelooflijk ingezet voor het PvdA-gedachte- goed en jullie hebben dit ver kwanseld door deelname aan dit kabinet. De kiezer heeft het (vol gens jullie) allemaal niet door, of tewel jullie zijn zo arrogant dat de kiezer gediskwalificeerd wordt. Sa lonheren!' Van Schaik verwijst naar het aftre den van PvdA-voorman Pieter Hil- horst in Amsterdam. 'Hij is afge treden voor jullie onnozelheid', stelt hij. 'Een schande, dat jullie dit niet oppakken door zelf af te treden'. Van Schaik noemt het 'ge lukkig dat de samenleving niet pikt dat de PvdA arbeidsgehandi capten pakt, huurders onmogelijk hoge huren oplegt en ga zo maar door'. Aan het opzeggen van zijn lid maatschap denkt Van Schaik niet. „De PvdA is niet van Samsom of Spekman, die is van mij en al die andere leden." De PvdA heeft vol gens hem landelijk nieuwe men sen nodig die niet per se uit het kabinet hoeven te stappen. „De partijen die het kabinet steunen, D66, SGP en Christenunie, weten het kabinet meer naar links te stu ren dan de PvdA. Dat moet de PvdA doen." Op zijn verhaal in Lokaal Bestuur kreeg Van Schaik van de partijtop geen reacties. Hij verwachtte die ook niet op zijn open brief. Maar wie had vrijdag een boodschap in gesproken in zijn telefoon? Minis ter Ronald Plasterk. Van Schaik: „Misschien komt er nu toch wat op gang." MIDDELBURG - Voor een operatie aan de neus- of keelamandelen re kent het ene ziekenhuis nog geen vijfhonderd euro, het andere een dikke 1200 euro méér. Dat blijkt uit een overzicht op de website watkostdezorg.nl. Daarop staan prijzen voor de hon derd meest voorkomende medi sche behandelingen. De site maakt de verschillen tussen zie kenhuizen onderling inzichtelijk. Thijs Sondag is één van de initia tiefnemers van de site. „Verzeker den kunnen op onze site zien waar ze het goedkoopste uit zijn", zegt hij. Landelijk heeft de site nogal ophef gebaard. Els Potma van zorgverzekeraar CZ is daar enigszins verbaasd over. „Het gaat hier om passantenprijzen en die staan al op de websites van de zie kenhuizen. Je kunt nu wel goed vergelijken, maar dat passantenta rief is eigenlijk alleen relevant voor buitenlandse toeristen. Want zorgverzekeraars maken af spraken met ziekenhuizen en on ze tarieven liggen veel lager dan passantentarieven. Wij vinden het als verzekeraar bovendien veel interessanter om verschillen in kwaliteit in beeld te brengen." Passantentarieven en de contract tarieven die de zorgverzekeraars hanteren, dat zijn twee totaal ver schillende dingen, legt Potma uit. „Waar de passantentarieven op ge baseerd zijn, weet ik niet. Wij en andere zorgverzekeraars bepalen elk jaar de hoogte van de tarieven voor behandelingen. Daar sluiten wij met de ziekenhuizen contrac ten over. Sinds twee jaar volgens de DOT-systematiek, die uitgaat van gemiddelden. De werkelijke kosten kunnen hoger of lager zijn. Stel dat twee mensen een nieuwe heup krijgen en bij de één gaat alles mis. Dan wordt die behandeling veel duurder." CZ heeft met alle ziekenhuizen in Ne derland een contract. Zit iemand bij een zorgverzekeraar die dat niet heeft, dan vergoedt een verze keraar in de meeste gevallen nog altijd 75 procent van het con tract-tarief bij een niet-gecontrac- teerd ziekenhuis. Ook CZ ver goedt in sommige gevallen de re kening slechts gedeeltelijk. Pot ma: „Stel dat de borstkankerzorg in Zeeland twee jaar achtereen niet voldoet aan de kwaliteitsnor men. Let wel, dat is nu absoluut niet het geval, maar stél. Het eer ste jaar kijk je het nog aan en zegt: dat moet beter. Is de zorg het tweede jaar nog steeds niet voldoende, dan zullen wij als CZ zeggen: voortaan kan de patiënt maar beter naar dat ziekenhuis gaan, dat biedt betere borstkanker zorg. Wie dat niet wil, moet een deel zelf betalen." CZ voert dit beleid voor zes com plexe behandelingen. Er zijn ver zekeraars die goedkope polissen aanbieden waarin de keuzevrij heid altijd beperkt is. De verzeke raar schrijft dan voor welk zieken huis moet worden bezocht. Staan ADRZ of ZorgSaam daar niet bij, dan moeten die verzekerden mo gelijk (een deel) zelf betalen. MIDDELBURG - Hooguit één procent van alle patiën ten die het ADRZ en ZorgSaam bezoeken, moet het passantentarief betalen. Het gaat daarbij veelal om buitenlandse toeristen. Woordvoerder Dick Bosscher van ADRZ geeft aan dat het ziekenhuis in 2014 de passantenprijzen aan de actuele kostprijs heeft aangepast. „Lang niet elk ziekenhuis heeft dat al gedaan. Boven dien kan de kostprijs per instelling verschillen door het aantal behandelingen dat het ziekenhuis op jaar basis uitvoert. Wanneer je de daarvoor benodigde apparatuur wel moet aanschaffen maar niet vaak ge bruikt, leidt dat tot hogere kosten en dus prijzen. De kostprijs is daarnaast opgehoogd met een winstmar ge." Ziekenhuizen zijn niet altijd qua organisatie te vergelijken, voegt woordvoerder René Maas van ZorgSaam toe. „ZorgSaam biedt zorg aan heel Zeeuws-Vlaanderen. Het aanbieden van zorg in Oostburg, Hulst en Terneuzen brengt een andere kostenstructuur dan bij een enkele locatie." Ook an dere zaken, zoals de werkwijze van een arts die bij voorbeeld kiest voor het gebruik van hoge kwaliteit (en dus duurdere) materialen, beïnvloeden de prijs. Sinds de invoering van de marktwerking zijn zieken huizen in toenemende mate ondernemers gewor den. „Het brood zal bij twee bakkers ook in prijs ver schillen. Zelfs al zijn de ingrediënten identiek, facto ren als winkelhuur beïnvloeden de prijs ook." DELTA Easy and natural! Al ruim tweehonderd mensen hebben de afgelopen week hun kindje of kleinkind aangemeld voor PZC Baby. Daarmee is het initiatief om alle baby's uit de pro vincie die zijn geboren in 2013 in beeld te brengen goed begonnen. Tot en met dinsdag 15 april kun nen ouders, grootouders en overi ge familieleden hun spruit nog op geven voor PZC Baby via www.pzc.nl/baby. Alle babyfoto's komen op de website te staan, en zaterdag 19 april worden alle in zendingen in de PZC geplaatst. Van 15 april tot en met 15 mei 12.00 uur kan op alle baby's wor den gestemd voor de Leukste Ba by per gemeente. De winnaars worden bekendgemaakt op 16 mei, in de krant en op internet. Vervolgens wordt via de Face- bookpagina van de PZC de Leuk ste Baby van 2013 gekozen. De Leukste Baby van Zeeland van 2013 wordt zaterdag 31 mei be kendgemaakt, in de krant en op de website, en wint een Maxi- Cosi 2WayPack autozitje ter waar de van 499 euro. S3 Maikel Harte J Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Harmen van der Werf TERNEUZEN - PvdA-partijleider Samsom en PvdA-voorzitter Spek man hebben het helemaal verbruid bij de Terneuzense wethouder Co van Schaik. „We hebben als partij een enorme verkiezingsnederlaag geleden bij de gemeenteraadsver kiezingen en zij doen het voorko men alsof de kiezer het allemaal niet begrepen heeft. Wat een arro gantie." Prijs van zorg verschilt sterk 'Ze doen voorkomen alsof kiezers het niet begrepen hebben, wat een arrogantie' Co van Schaik, wethouder Terneuzen door Ondine van der Vleuten Els Potma, CZ Kunstgras www.delta-kunstgras.nl info@delta-kunstgras.nl Spoorstraat 11, 4431 NK 's-Gravenpolder (bezoek showroom alleen op afspraak) Tel.: 0113 313166/06 21881191

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30