I 66 Techniek heeft nog een slecht imago. Jongeren denken dat ze er vieze handen van krijgen WERKEN 19 ken is waarschijnlijk een betere investering dan een badkamer met kleurrijk mozaiek op de vloer. Tenzij je een koper treft die in één klap verliefd is op de nieu we tegeltjes. Weet wel dat verbouwen duurder is geworden door de aangepaste hypotheekregels van vorig jaar. Moet je bijlenen voor de verbou wing, dan is de rente over deze extra hypotheek alleen aftrekbaar als je deze in dertig jaar tot de laat ste cent aflost. Ook moet de le ning annuïtair of lineair worden afgelost. Bij een annuïtaire hypo theek betaal je - bij gelijkblijven de rente - een vast bedrag, maar verandert de verhouding van ren te en aflossing gedurende de loop tijd. Bij een lineaire hypotheek be taal je maandelijks een gelijk deel aan aflossing en aan rente. Het kan slim zijn een taxateur in te schakelen voorafgaand aan de verbouwing. Dat kost een paar honderd euro. De taxateur bere kent wat de huidige waarde is van de woning en doet een schatting van de meerwaarde na de verbou wing. Als je bijleent voor de verbou wing, is het inschakelen van een taxateur soms een eis van de geld- verstrekker. Aan de hand van het taxatierapport kan die een inschat ting maken hoe hoog de extra le ning kan zijn. Voordat we misschien op deze plek een te rooskleu rig beeld schetsen van la ger en middelbaar ge schoold werk, wil arbeids- econoom Didier Fouarge één ding voorop stellen: de eersten die op termijn zullen profiteren van een aantrekkende eco nomie, zijn hoger opgeleiden. Dat blijkt uit het rapport Arbeidsmarkt en Beroep tot 2018 van Researchcentrum On derwijs en Arbeidsmarkt van Maastricht University. Dit onderzoek van Fouarge maakt ook duidelijk dat mensen met een la gere opleiding niet per definitie langs de kant staan. De economische groei is belab berd en de werkloosheid hoog. Toch ont staat wel een vervangingsvraag, bijvoor beeld doordat mensen met pensioen gaan. Dat gebeurt niet zo snel als vroeger, omdat tot op hogere leeftijd wordt doorgewerkt. Pas op termijn zorgt deze vraag voor ar beidsplaatsen, óók voor mbo-ers en vmbo-ers. En zelfs naar ongeschoold werk blijft vraag. Waar is het straks allemaal te doen voor mensen zonder universitaire graad? Een vooruitblik met Didier Fouarge. Er zijn nu en straks meer handen nodig aan het ziekenhuisbed. Vooral voor eenvou dige, praktische zorg als bedden verscho nen en patiënten helpen met wassen of eten. Daar heb je geen hoogopgeleide ver pleegkundigen voor nodig, maar gedreven verpleeghulpen op mbo-niveau. De per spectieven voor deze beroepsgroep zijn goed. Dat komt door de vergrijzing. Laagge schoolde verpleeghulpen gaan binnen en kele jaren met pensioen, daar staan tot nu toe weinig nieuwkomers tegenover. Nog meer goed nieuws: ook dokters-, apothe kers-, dierenarts- en tandartsassistenten zijn binnen enkele jaren hard nodig. In de technische sector zijn voor veel oplei dingen de perspectieven nog altijd beter dan in andere sectoren. Dat komt volgens Fouarge door een kleine frictie tussen vraag en aanbod. Zowel op vmbo- als mbo-niveau liggen kansen, vooral binnen de elektrotechniek en werktuigbouwkun de. Specifieke beroepen waar je dan aan moet denken, zijn volgens Fouarge elektro- monteurs, lassers, bankwerkers en metaal bewerkers. „Technische opleidingen kam pen nog steeds met een slecht imago. Jon geren denken dat ze er vieze handen van krijgen. Maar tegenwoordig gaat het vaak om hoogtechnologische arbeid, waar je niet van onder het smeer komt te zitten." De bouw zal in de komende jaren heel langzaam uit het dal klimmen en dat leidt binnen zes jaar tot werk. Fouarge: „Denk aan installateurs, metselaars en stukadoors. De inschatting is dat vooral de vraag naar flexibele krachten voor bouwwerkzaamhe den stijgt." Met andere woorden: zzp'ers. Niet voor iedereen weggelegd, maar het kan ook gunstig uitpakken. Als je jezelf in deze sector weet te ontwikkelen tot een goede vakkracht, die zich netjes aan afspra ken houdt, win je van je concurrenten. In je eentje houd je er dan een heel aardige bo terham aan over. Een verhaal apart. De ambachtelijke banket bakkers sterven langzaam uit. Daardoor ontstaat grote vraag naar jongelui die be- reid zijn in alle vroegte vers brood en ban ket te bakken. Halen we brood en gebak niet uit de supermarkt dan? Ook. Maar overal groeit de vraag naar biologisch en ambachtelijk bereid voedsel. Wie zich daar mee weet te onderscheiden, maakt kans op werk en inkomen. Arbeidsfuturisten voor spellen zelfs nieuw werk voor zogenoemde stadshoeren, die in de toekomst grote biolo gische moestuinen op daken kunnen on derhouden. Wellicht een kleine niche, rela tiveert Fouarge. Misschien geen droombaan voor velen, maar er wordt groei verwacht in de groot handel. Dan ontstaat er ook vraag naar vak kenvullers en personeel als caissières. De vraag komt ook doordat vakkenvullers en caissières snel genoeg hebben van hun baan en veel rouleren. Vaak zijn het scholie ren die het werk tijdelijk doen, als bijbaan. Logisch, perspectief op een serieuze loop baan heb je in deze sector niet. Als de economie aantrekt en zo lang de ro bot zijn intrede doet, zullen ook 'verzor gers' nodig blijven en werk vinden. Denk aan interieurverzorgers, schilders, tuinman nen. Op termijn zullen uiterlijke verzor gers zoals kapsters, manicures en pedicures weer vaker worden bezocht. Tot slot vallen onder verzorgers ook de mannen en vrou wen die onze plantsoenen, wegen, pleinen en parken schoonhouden. Op dit moment wordt deze laaggeschoolde arbeid via socia le werkplaatsen gedaan. Door komende be leidsveranderingen wordt die markt nu opengebroken. Ook vuilnismannen blijven nodig, want hoe graag we misschien ook zouden willen, vuil ophalen blijkt moeilijk te automatiseren. Het enige voordeel aan deze job is dat werkgevers onaantrekkelijk werk horen te compenseren met goede ar beidsvoorwaarden. Zo kan het zomaar zijn dat je als vuilnisman relatief gezien niet eens zo slecht verdient. ZATERDAG 22 MAART 2014 Iin het artikel 'Annuïtair versus li neair aflossen' staan voor- en na delen van beide manieren van aflos sen. Maar wat als je gaat verhuizen? Om van hypotheekrenteaftrek te profi teren, moet iedereen die sinds begin 2013 een hypotheek afsluit in dertig jaar volledig aflossen. Heeft u de hypo theek voor die tijd afgesloten, dan is af lossen niet altijd de beste optie. Wilt u verhuizen, dan kan sparen slimmer zijn in verband met de bijleenregeling. Als u aflost, houdt u na verkoop van uw huis wellicht overwaarde over. Als u een nieuw huis koopt, verwacht de fiscus dat u dit geld voor de aankoop gebruikt. Zo niet, dan is de rente over dit hypotheekdeel niet aftrekbaar. Houd hier rekening mee in de keuze voor annuïtair of lineair. Omdat bij li neaire hypotheken de schuld sneller daalt, stijgt de overwaarde ook sneller. 2 Mijn vriendin en ik hebben geko zen voor een annuïtaire hypo theek. Zij heeft sinds kort een nieu we baan, waardoor we sneller kun nen aflossen. Is het mogelijk de hypo theek om te zetten naar een lineaire hypotheek? Bij het oversluiten van een hypotheek kunt u te maken krijgen met een boe terente. Het is daarom waarschijnlijk slimmer extra af te lossen binnen uw annuïtaire hypotheek. Jaarlijks mag u een klein percentage boetevrij aflos sen op de hypotheek. Bij de meeste geldverstrekkers geldt wel een mini mumbedrag voor een extra aflossing. 3 Mijn man en ik zijn allebei 55 jaar en willen verhuizen naar een grotere woning. Onze bank heeft ons vanwege onze leeftijd een lineaire hypotheek aangera den. Wat heeft de keuze voor een lineaire hypotheek met onze leef tijd te maken? Ik vermoed dat het advies heeft te maken met uw naderende pen sioenleeftijd. Bij een lineaire hypo theek betaalt u maandelijks een gelijk dèel aan aflossing, plus daar bovenop de rente. Bij deze manier van aflossen zijn uw maandlasten in het begin hoog en dalen ze in de loop van de tijd. Omdat veel mensen na hun pensioen een lager inkomen hebben, is het prettig als door de lineaire hypotheek de maandlasten tegen die tijd al een stukje zijn gedaald. monteur vindt werk I HÉfc door Ingrid Beckers illustratie Mark Reijntjens MEDISCHE ZORG TECHNIEK BOUW BANKETBAKKERS Didier Fouarge, arbeidseconoom .ir i-"** e WINKELPERSONEEL VERZORGENDE BEROEPEN reageren? geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 21