Een verbouwing met meerwaarde Laat je niet ontmoedigen door personeelsfunctionaris 18 WERKEN Een geslaagde verbouwing vergroot in de eerste plaats het woonplezier, maar kan ook het huis meer waard maken. Wanneer is een verbou wing een goede investering? Wie een grote sauna in zijn eenge zinswoning bouwt, zal daar vast veel plezier aan beleven. Maar het is niet gezegd dat toekomstige be woners ook bereid zijn meer te be talen voor deze extra luxe. De kans dat je de complete investe ring terugverdient, is in ieder ge val bijzonder klein. Niet iedere verbouwing aan je woning levert dus (veel) meerwaarde op. „Ver bouwingen die extra meters woonoppervlak opleveren, zoals een uitbouw of dakkapel, zijn vaak de beste investering", zegt di recteur Laurens Hoebert van de Nationale Taxatie Service (NTS). De woonoppervlakte van een huis heeft veel invloed op de prijs. Maar niet alle ruimtes in je stulpje tellen mee voor de woon oppervlakte. Zo worden garages, zolders zonder vaste trap of ruim tes die lager zijn dan 1,50 meter niet meegerekend. „Als je door een verbouwing deze ruimtes wel bij de woonoppervlakte kunt op tellen, is dat vaak een heel goede investering", verklaart Hoebert. Goede voorbeelden hiervan zijn de aanleg van een vaste trap naar de zolder of de ombouw van een garage tot woonruimte. „De kans is bovendien groot dat je woning hierdoor sneller wordt verkocht. Want je biedt meer ruimte dan soortgelijke omliggende wonin gen", stelt Hoebert. Ook het uitvoeren van (achterstal lig) onderhoud aan bijvoorbeeld dak of kozijnen, is een goede in vestering. „Goed onderhoud is tegenwoordig essentieel voor de verkoop. Slecht onderhoud werkt daarentegen waardeverminde- rend", weet de directeur van de Nationale Taxatie Service. Voor een bestaande woning mag je in 2014 maximaal 104 procent van de marktwaarde lenen. Dat betekent dat kopers vaak weinig geld hebben voor achterstallig on derhoud. Energiebesparend onder houd, zoals dubbel glas of spouw muurisolatie, zie je niet alleen te rug in de (meer)waarde van het huis, ze brengen ook de energiere kening omlaag. Dat is dus dubbel verdienen. Bij andere verbouwingen kun je maar een klein deel van de kost prijs optellen bij de woningwaar- de. Denk aan cosmetische verbou wingen of de toevoeging van een functie aan de woning die niet ie dereen nodig vindt. Hoe hoog de waardevermeerde ring van het huis is, hangt af van de kwaliteit en de stijl van de ver bouwing. Een strakke, witte keu- NOOIT GEDACHT TOCH GEKREGEN naam Norbert Gilissen (61) woonplaats Lottum opleiding hts laatstvervulde beroep proces ingenieur zonder werk sept. 2009-nov 2010 en juli 2012-aug. 2013 nieuwe baan proces ingenieur bij Ramaer in Helmond Menigeen zou het voor zoete koek slikken en accepteren als wéér een afwijzing. Maar niét Norbert Gilissen. Na een ge sprek met de personeelsfunctiona ris wist hij wat hem te doen stond. „Ik had een open sollicita tie gestuurd, kreeg te horen dat er een vacaturestop was en dus geen plek", zegt de 61-jarige Limbur ger. „Ik heb vervolgens op de web site gezocht naar het e-mailadres van de chef engineering en hem een bericht gestuurd." Daarin deed Gilissen niet alleen zijn ruime ervaring als proces in genieur uit de doeken, hij stipte ook heel behendig de gunstige fi nanciële voorwaarden aan waarte gen hij beschikbaar zou zijn. „Ik was goed op de hoogte van de ma terie. Als je salaris lager is dan 125 procent van de uitkering, krijg je als langdurig werkzoekende - lan ger dan 52 weken - een aanvullen de uitkering. Bovendien krijgt een bedrijf voor het in dienst ne men van oudere werknemers ge durende drie jaar een forse mobili teitsbonus. Zo heb je een hbo'er voor een mbo-salaris in dienst." De e-mail was een schot in de roos. „Een kennismakingsgesprek volgde en twee weken later kon ik er aan de slag. Daar moet je wat geluk bij hebben natuurlijk. Als er echt geen plek was geweest, was het mij ook niet gelukt. Het was denk ik de juiste actie op het juiste moment. Ik blijf hier in elk geval tot juli en hoop daarna tot aan mijn pen sioen. Als het tot november van dit jaar is, want dan ont snap ik definitief aan het bij- standsspook." Dan heeft Gilis sen namelijk tot zijn pensioen recht op een WW-uitkering. „Dat scheelt gewoon 1.000 eu ro netto per maand met de bij stand. Dat is ongelooflijk veel." Maar de financiën zijn zeker niet de enige reden waarom de Limburger nog heel lang bij Ra maer in Helmond werkzaam wil blijven. „Het is heerlijk aan het eind van de dag weer moe en voldaan thuis te komen. Als je werkt, is het weekeinde ook echt weekeinde, dat is ook een voordeel. En het is fijn weer collega's te hebben, onder de mensen te zijn. Ik deed in de twee periodes dat ik werkzoe kend was wel wat vrijwilligers werk, was dus niet helemaal verstoken van contacten. Maar dit is toch anders." Het is een afsluiting van een vervelende, zware tijd, die in september 2009 begon. „Toen was ik 57, kwam op straat te staan en dacht nooit meer aan de bak te komen. Ik heb vaak gesolliciteerd, maar veel bedrij ven nemen niet eens de moei te te reageren. Dat viel me te gen. Net als het feit dat er wel degelijk leeftijdsdiscriminatie voorkomt. Zo vond ik op een gegeven moment een baan, maar kreeg uiteindelijk niet het afgesproken salaris én niet het beloofde vaste contract na de tijdelijke overeenkomst. Ter wijl een jongere nieuweling dat wel kreeg. Ze zinspelen er op dat oudere werknemers geen kant op kunnen en daar om alles maar slikken. Velen zullen dat ook wel doen. Zoals velen zich ook direct bij een af wijzing neerleggen." Maar niét Norbert Gilissen. TIPS HINTS Het blijft kommer en kwel op de arbeidsmarkt, de werkloosheid zal tot eind 2014 nog verder stijgen. Toch ontstaan op termijn kansen, ook voor lager opgeleiden. t r~ .£*?- M door Irene van den Berg Vragen over de geldkwestie in deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven. Werkloos en in deze crisistijd toch weer een baan weten te vinden? Het kan. Lezers vertellen over hun onverwachte geluk! door Bauke Boersma Laat je niet ontmoedigen. Verdiep je in financiële regels. Ook de Ook uw verhaal vertellen? Stuur dan een mail naar: geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 20