PZC j Teleurgesteld keerden veel particuliere beleggers tijdens de economische crisis de beurs de rug toe. De lage spaarrente en de opverende economie, zetten velen aan het denken: weer beginnen met beleggen? Anderen overwegen voor het eerst de beurs te gaan verkennen. Niet gehinderd door enige kennis van zaken en niet verleid door droomscena- rio's van goeroes, verslaat beursgorilla Jacko jaar op jaar de AEX-index. Beleg gersforum Beursgorilla laat Jacko (in werkelijkheid een op toeval geba seerd computerprogramma) sinds 2000 in aandelen handelen. Het resultaat: de afgelo pen veertien jaar wist Jacko dertien keer de AEX-index te verslaan. Opvallend is dat Jacko niet de eerste is die laat zien dat op basis van een willekeurige aandelenkeuze mooie winsten te boeken zijn. Al in 1974 maakte de Amerikaanse eco noom Burton Maikel faam met zijn boek A random walk down Wall Street. Maikel stel de dat koerspatronen zo onvoorspelbaar zijn, dat een geblinddoekte chimpansee die pijltjes gooit op een beurspagina net zo goed kan scoren als een beursexpert. Ervaring, adviezen van experts, studeren op jaarverslagen; allemaal niet nodig voor succesvol beleggen dus? Dat zou kunnen kloppen, maar dan moet je het toeval wel absoluut consequent zijn werk laten doen en niet ingrijpen als het je even niet zint. Dus niet als het pijltje neerkomt op het aandeel PostNL denken: de postmarkt is verliesgevend, dat kan ik beter even niet doen. Nee, laat al je kennis links liggen, schakel emotie uit en negeer voorspellin gen en adviezen. Maar zo zit de mens niet in elkaar. Wij zijn zowel eigenwijs als gevoelig voor trends, dan weer hebzuchtig en overmoedig, een andere keer angstig en ongeduldig. Alle maal min of meer normale eigenschappen. Maar ze brengen de belegger voortdurend van de wijs en dat leidt tot actief handelen en switchen naar nieuwe strategieën. Ter wijl de les van de beursgorilla is: kies een willekeurig pakket aandelen en doe er ver volgens vrijwel niets mee. De beursgorilla ruilt per maand één fonds in voor een ander fonds, uiteraard ook weer op basis van toeval. Voor alle duide lijkheid: toen de AEX tijdens de crisis in- BELEGGEN? Voor kakte, daalde ook de waarde van de gorilla portefeuille, al ging het minder hard. De Vereniging van Effecten Bezitters (VEB) hamert er bij haar leden ook voort durend op: verstandig beleggen is zo veel mogelijk emotie uitschakelen. Reageer niet als een opgewonden standje op dagkoersen en theorietjes. Geduld, keuzes trouw blij ven en weinig handelen levert op de lange termijn meer op. Beleggen moet altijd beginnen met de vraag: heb ik wel het geld om te beleggen? Beleg alleen met geld dat je niet snel nodig hebt, zodat eventuele verliezen je niet di rect raken. Beleggen is een zaak van lange adem. Wie ouder is, moet daarom extra voorzichtig zijn. Een 90-jarige heeft nu een- Tegen maal minder kans dat een paar slechte beursjaren nog gecompenseerd worden door een hausse. Een in beleggerskringen bekende stelregel is: honderd minus de leef tijd is het percentage van het vrij te beste den vermogen waarmee je kunt beleggen. Ook een verstandige stelregel, zeker voor herintreders en nieuwkomers: hou het sim- pel, kies voor eenvoud. Ga niet beleggen in ingewikkelde, exotische producten. Laat fu tures, sprinters en opties links liggen. Vaak zijn er hoge kosten én risico's aan verbon den. Zoek een bank of broker (effectenma kelaar) met een heldere kostenstructuur en een overzichtelijk dienstenpakket. Een beleggingsfonds biedt uitkomst voor wie gespreid wil beleggen en weinig tijd beschikbaar heeft. Ga wel na welke kosten het fonds van uw winst afroomt (of bij het verlies optelt). Overweeg ook indexbeleg- gen, ook wel bekend als beleggen in trackers of ETF's. Dat is gespreid beleggen tegen lage kosten. Tot slot nog een aardig weetje dat het voor gaande ondersteunt. Wetenschappelijk on derzoek heeft aangetoond dat vrouwen be tere beleggingsresultaten behalen dan man nen. Want gemiddeld genomen zijn vrou- wen voorzichtiger, ze spelen liever op ze ker dan dat ze gokken. Dat pakt bij beleg gen gunstig uit, net als in het verkeer. zaterdag 22 maart 2014 Geld Beleggen als een gorilla illustratie Jos Diender Wellness op het Domburgse strand PAGINA 16 EN 17 PAGINA 18 EN 19 Handige mensen blijven gewild door Robert Dölle De spaarrente is superlaag We staan aan de vooravond van een periode van economische groei Historisch gezien hoger rendement dan bij sparen Informatie dankzij internet makkelijk te vinden Het is leuk en uitdagend Sparen biedt zekerheid (door inflatie wel kan op toekomstig waardeverlies) Economisch herstel is broos, de schuldenberg is nog enorm Hypotheek aflossen levert ook mooi rendement op Veel verwarrende informatie en verborgen kosten Stalen zenuwen vereist reageren? V geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17