A Kleine merken stuwen omzet supermarkten k KmiPinc Ga naar leden.vara.nl ECONOMIE 13 Knipping terug bij Hogazon! De helft van de kalvermesterijen moet verdwijnen. Veeziekten liggen op de loer door de transporten. Gezocht: Kandidaten voor de VARA Verenigings raad 688,- 853,- €1.062, €1.117, €1.212,- 1.674,- DEN HAAG - Ongeveer de helft van de 1750 vleeskalvermesterijen zou uit Nederland moeten verdwij nen. Die bedrijven moeten wor den voortgezet in de landen waar de kalveren nu vandaan komen. Op die manier wordt het risico op besmettelijke dierziekten terugge drongen. Die conclusie trekt het rapport over landbouwgerelateer- de infectieziekten van het Plat form Landbouw, Innovatie Sa menleving (LIS). Volgens voorzit ter Wouter van der Weijden is de kalversector door de huidige orga nisatie 'een enorm risico'. „Niet al leen voor zichzelf, maar ook voor de melkveehouderij en de andere veehouderijen. Het risico van de massale import in Nederland is gewoon te groot." Het rapport, dat deze week werd gepubliceerd, ligt bij staatssecretaris Dijksma. De LIS is een adviesorgaan van het ministerie van Economische Zaken. Waarschijnlijk zal Dijks ma binnenkort in de Tweede Ka mer op de aanbevelingen ingaan. Mocht de staatssecretaris de advie zen overnemen, dan zal dat grote gevolgen hebben, waarschuwt Ger Koopmans, voorzitter van de LTO-werkgroep kalverhouderij. „De hele sector telt zo'n 15.000 ar beidsplaatsen, de exportwaarde bedraagt 1,4 miljard euro. Dus ik zou zeggen: bezint eer ge begint", aldus het voormalige CDA-Ka- merlid. De mestbedrijven bevin den zich vooral op de Veluwe, in Oost-Brabant en Overijssel. Nederland is de belangrijkste pro ducent van kalfsvlees in Europa. Het grootste deel van de Neder landse productie wordt geëxpor- Dat blijkt uit de omzetranglijst van supermarktmerken die elk jaar wordt opgesteld door markt onderzoeksbureau IRI. De geza- teerd. Dat de vleeskalversector in Nederland zo groot is, komt door dat de kalveren een bijproduct zijn van de melkveehouderij. De 1,6 miljoen melkkoeien moeten ongeveer ieder jaar een kalf krij gen. De overbodige stierkalfjes - meest holsteiners - hebben maar weinig vlees op de botten. In de schaduw van de melkveehouderij heeft zich een sector ontwikkeld, die de ooit waardeloze kalfjes in zes tot acht maanden afmest tot het blanke of rosé kalfsvlees, waar op ze in met name zuidelijk Euro pa gek zijn. Van der Weijden: „De Nederland se sector haalt jaarlijks zo'n 400.000 kalveren uit Duitsland, ruim 100.000 uit Polen en daar naast nog tienduizenden uit bij voorbeeld de Baltische Staten. De veewagens stoppen soms bij boer derijen om hier vijf, daar tien, en elders nog eens vijftien kalveren te halen. Ze doen per reis tiental len boerderijen aan. Iedere stop is er gevaar van besmetting. Door de productie in die landen zelf te doen, verklein je de risico's." Koopmans vindt dat onzin. „Zul len we dan ook maar stoppen met toerisme? De wereld is internatio naal geworden, Nederland ook. De sector legt zichzelf drastische eisen op. Als Brussel besluit om delen van Polen en Litouwen te sluiten vanwege de Afrikaanse varkenspest, dan maken wij de zo ne groter. Uit voorzorg." menlijke omzet van de honderd grootste merken groeide vorig jaar met slechts 0,3 procent, de laagste groei sinds 2009. De totale supermarktomzet nam in 2013 echter toe met 1,5 procent. Dat danken supermarkten echter niet aan het succes van hun huis merken. Die leverden voor het eerst in tien jaar zelfs marktaan deel in. „Steeds meer omzet is juist afkomstig van de versafdelin gen vlees, brood, groente en fruit, en van de 'kleinere' merken", ver telt Sjanny van Beekveld van IRI. CityTrip Lente in Chicago mm* CityTrip New York Washington DC New England Discovery Florida Tropical Treasures Nationale Parken Loop West USA San Francisco - Hawaii Connection Bezoek Jan Doets in april bij Eijerkamp in Zutphen en Veenendaal voor: Informatieve Themapresentaties Ervaren reisspecialisten USA camper ter bezichtiging Check: www.jandoets.nl/eijerkamp ZATERDAG 22 MAART 2014 r Slepen met kalveren is link (advertorial) door Wilko Voordouw 1750 De helft van de 1750 kalvermest- bedrijven zou volgens het rapport van Platform Landbouw, Innovatie en Samenleving moeten verkassen naar de herkomstlanden van de kalveren. door Jelte Posthumus ZALTBOMMEL - Hoewel de grote jongens elkaar met aanbiedingen bestoken, krijgt de supermarkt klant meer oog voor de rest van het schap. Minder opvallende mer ken als Hertog Jan (bier), Wieger Ketellapper (koek) en Dole (vruch ten in blik) profiteren daarvan. Hogazon in Vlissingen is sinds dit jaar weer het officiële verkoop punt voor alle Knipping kozijnen in Zeeland. Door deze hernieuwde sa menwerking vinden twee bedrijven elkaar met een lange historie op het gebied van duurzame en exclusieve kozijnen. Naast de Gayko kunststof kozijnen heeft Hogazon gezocht naar een ko zijn dat aan de strenge eisen voldoet die gelden bij het renoveren van mo numentale panden en beschermde dorps- en stadgezichten. Kenmerkend voor het Knipping ko zijn is in eerste instantie het uiterlijk. Door het toepassen van aluminium schalen aan de buitenzijde van deze kozijnen worden de traditionele hou ten kozijnen werkelijk perfect nage bootst. Dus de voordelen van kunst stof en het uiterlijk van hout. (foto Knipping kozijn) Naast het uiterlijk kenmerkt het Knip ping kozijn zich door de extreme aan dacht welke is besteed aan kwaliteit. Het hang- en sluitwerk wordt bijvoor beeld corrosiebestendig gemaakt zo dat zelfs in de kustgebieden roestvor- ming wordt uitgesloten. U wordt van harte uitgenodigd om de Knipping kozijnen te komen bekijken en een offerte op maat te laten ma ken! De showroom van Hogazon vindt u aan de President Rooseveltlaan 735, 4385 NG te Vlissingen. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 08:30 tot 17:00 uur en zaterdag van 10:00 tot 15:00 uur Telefoon: 0118-418477 www.hogazon.nl f3r**v Amerika Super llcak 6 dagen vanaf 7 dagen vanaf 12 dagen vanaf 16 dagen vanaf 16 dagen vanaf 14 dagen vanaf Do it like Uneti

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15