VERDIEPING 11 150 600 24 vragen over de atoomtop materiaal. De gevolgen van een aanslag zijn beperkt: geen grootschalig dood en ver derf, maar mensen kunnen wel besmet ra ken met straling, een gebied kan tijdelijk onbegaanbaar zijn. De bom zeifis dan ook niet de grootste bedreiging, denkt hoogle raar besturen van veiligheid Ira Helsloot. „Het gaat om de angst. Wij zijn banger voor straling dan voor gewone, zichtbare explosies. Zo is een mens banger voor een gsm-mast met onzichtbare straling dan voor een tijger die voor hem staat." De vui le bom mag dan weinig krachtig zijn, de angst voor een aanslag hiermee kan een sa menleving wel degelijk ontwrichten. „Die dreiging is vooral psychologisch." Massa hysterie in plaats van massavernietiging. En een maatschappij in paniek is tegelijk wel een doemscenario voor overheden. Toch spreekt milieuorganisatie Greenpeace van 'een suffe top' en een 'gemiste kans'. „We zijn uiteraard niet tegen betere beveili ging van nucleair materiaal, maar dit is een theekransje waarbij ze met zijn allen om de olifant in de kamer heen dansen", vindt Jorien de Lege, campagneleider Klimaat en Energie bij Greenpeace. Die olifant is het arsenaal aan kernwapens op deze wereld, want daar gaat de top uitdrukkelijk niet over. „Wie zijn die nucleaire terroristen dan? Deze top is voor de bühne. Obama maakt er mooie sier mee, maar ondertus sen is hij geen steek verder gekomen met nucleaire ontwapening. Het is een aflei dingsmanoeuvre." Uraniumverrijker Urenco uit Almelo, waar nucleair materiaal wordt verwerkt, heeft nog nooit 'iets van een dreiging' gemerkt. Ten minste, niet fysiek. Digitaal zijn er wel pogingen gewaagd. „Er is wel eens gepro beerd om onze systemen te hacken. Dat is niet gelukt", zegt directeur Huub Rak horst. Vanwege de 'sensitieve technologie' en de kennis daarover bij Urenco, zijn de computersystemen er extra beveiligd. De top gaat er ook over hoe overheden en bedrijven de ervaring met dergelijke aanval len kunnen delen en zo hun beveiliging verbeteren. Maar onderhandelingen daar over verlopen moeizaam: landen geven lie ver niet te veel prijs over de manier van be veiligen. Of, zoals een Russische onderhan delaar tijdens een lastige onderhandeling in klassiek Koude Oorlog-jargon zei: „Secre cy is ourfriend (Geheimzinnigheid is onze vriend)." A De Nucleair Security Summit (NSS) gaat over het voorkomen van nucleair terrorisme. Security, geen safety. Beveiliging dus, geen veiligheid. Dit moet gebeuren door het verminderen van nucleair materiaal in de wereld, door het aanwezige materiaal be ter te beveiligen en door de inter nationale samenwerking te verbe teren. Nieuwe afspraken moeten ervoor zorgen dat terroristen geen hoogverrijkt uranium, pluto nium of andere radioactieve mate rialen in handen krijgen. De top gaat dus niet over kernwapens in handen van regimes (zoals VS, Rusland en Noord-Korea). Daar wordt al veel en vaak aandacht aan besteed in andere verbanden, is de gedachte, dus het is niet no dig dat bij deze top te betrekken. De kans is klein dat terroris ten nucleair materiaal in handen krijgen maar er zijn jaarlijks we reldwijd wel meer dan honderd (gemelde) incidenten waarbij nu cleair spul wordt aangetroffen op een plek waar het niet thuishoort, gestolen wordt of kwijtraakt. Van 1993 tot 2013 waren er ruim 2.300 meldingen. Dan gaat het om radio actief materiaal in schrootafval of over materiaal uit ziekenhuizen. In Nederland is er sinds 2009 ne gentien keer een melding gedaan. In zeven gevallen ging het om hoogverrijkt uranium in contai ners uit Türkije en Rusland: het gaat nogal eens mis met de bevei liging van nucleair materiaal tij dens transport. In Nederland beschikken bijvoor beeld Urenco in Almelo en de kerncentrale van Borssele over uranium. Bij Urenco wordt ura nium gemaakt voor onder meer het bestralen van kanker, in Borssele wordt elektriciteit gepro duceerd. Tijdens een bezoek aan Praag lan ceerde de Amerikaanse president Barack Obama op 5 april 2009 het plan voor de NSS: „We moeten er voor zorgen dat terroristen nooit een kernwapen in handen krij gen. Dat is de meest acute en ex treme bedreiging voor onze veilig heid. Eén terrorist met een nucle air wapen kan grootschalige ver nietiging ontketenen. Om onze mensen te beschermen moeten we snel handelen. Daarom kondig ik vandaag een nieuwe internatio nale poging aan om alle kwetsba re nucleair materiaal te beveili gen." Meer landen hebben zich sinds de eerste top in Washing ton (2010) en de tweede in Seoul (2012) gebonden aan internationa le afspraken voor beveiliging van het nucleaire materiaal, er zijn trainingscentra voor personeel dat werkt met nucleair materiaal en douanes zijn uitgerust met be ter detectie-apparatuur. Ook brengen landen hun hoeveelhe den hoogverrijkt uranium en plu tonium terug. Het blijkt lastig om de nucleaire beveiliging binnen vier jaar te re gelen. Landen hebben veel ver schillende belangen, ideeën en problemen - hierdoor is het inge wikkeld om iedereen op een lijn te krijgen. Het doel van deze editie is dan ook om zoveel mogelijk landen te binden aan internationale richtlij nen voor opslag, transport en be veiliging van het nucleaire materi aal. De komende dagen zullen de onderhandelaars nog praten over tal van specifieke onderdelen: wanneer stappen we massaal over naar het minder gevaarlijke maar duurdere laagverrijkt uranium in plaats van hoogverrijkt? En hoe gaan landen beter informatie uit wisselen van gegevens over nucle aire beveiliging? Dat moet dins dagmiddag een eindverklaring op leveren die Rutte en Obama op een persconferentie bekend zul len maken. Nederland is sinds 2012 (na de top in Seoul) voorzitter, maar niet de belangrijkste speler op het wereld toneel. De Nederlandse onderhan delaars reisden in de voorberei ding meerdere keren naar de VS, Rusland en China. Die drie lan den hebben een gedeeld belang (het beveiligen van hun eigen spullen), maar zitten zeker niet op één lijn. De Amerikanen zijn initiatiefnemer maar hebben zelf een belangrijk verdrag uit 2005 nog niet door het parlement én hebben hun beveiliging minder op orde dan je zou denken. De Russen kampten na het uiteenval len van de Sovjet-Unie met ton nen gevaarlijk materiaal, alleen af geschermd met een roestig slotje. Rusland houdt sowieso niet van pottenkijkers. De Chinezen ten slotte, hebben een ambitieus nu cleair programma en staan wat be treft de beveiliging bij sommigen bekend 'als het beste jongetje van de klas'. ZATERDAG 22 MAART 2014 6 'M' v" De NSS wordt mogelijk gedomi neerd door spoedberaad over de Krim. Obama kondigde overleg hierover al aan. Maar waar gaat de NSS eigenlijk over? -f Wat is het doel van de top? Waar ligt dat spul dan? 3 Wie nam het initiatief voor de top? 4 Wat is er sindsdien geregeld? 5 Wat moet er deze editie afgesproken worden? Speelt Nederland een belangrijke rol? onze website/atoomtop Een lijst met staatshoofden en regeringsleiders die naar Den Haag komen en live verslagge ving tijdens de top. Er worden 9.000 QOnO k°ffer'abels uitgereikt ^aa k» V/ Amnio unnr Ho u/orolH. k/ V/ Oranje voor de wereld leiders, blauwe voor de delegatieleden. De Nederlandse Spoorwegen zetten 600 man extra personeel in. Voor de top is er 150 kilometer bekabeling nodig (elektra en ICT). Op de top zijn 600 vlaggen aanwezig. Variërend van kleine tafelvlaggen tot grote exemplaren. 24 miljoen euro kost de organisatie van de top (exclusief beveiliging).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13