Het is vechten tegen een onzichtbaar monster. De atoomtop in Den Haag moet nucleair terrorisme voorkomen, maar serieuze dreigingen zijn er amper. 58 10 VERDIEPING NUCLEAIR OVERLEG 5000 Is er ooit een terroristische aanslag gepleegd met een radioactieve bom? Nee. Is er een acute dreiging van zo'n aanslag? Nee. Toch wor den kosten noch moeite gespaard om de Nuclear Security Summit (NSS) maandag en dinsdag in Den Haag tot een succes te maken. Ruim vijftig regeringsleiders, onder wie Barack Obama en de Chinese president Jinping, komen naar de Hofstad. De miljoenen kostende top zal dagenlang het nieuws domineren. Toch spreekt het thema van de conferentie - nucleaire beveiliging - weinig tot de ver beelding. Want Obama mag nucleair terro risme wel een van de grootse bedreigingen voor de internationale veiligheid noemen; het risico op zulk terrorisme is erg klein. 'Echt een Obama-dingetje', wordt in weten schappelijke kring dan ook minzaam ge fluisterd. Er zijn urgentere terroristische dreigingen (bio-terreur) om zo'n heel cir cus voor op te tuigen. Voorstanders hebben niettemin een een voudige verantwoording: het is beter voor komen dan genezen. Obama spreekt in dit verband dan ook van een black swan (zwar te zwaan), verwijzend naar de theorie over een hoogst onwaarschijnlijke gebeurtenis die toch plaatsvindt en vervolgens immen se impact heeft. Dus, is de gedachte, als je m mm -ga,** kunt verhinderen dat pakweg al-Qaeda hoogverrijkt uranium of ander radioactief materiaal in handen krijgt en daarmee een 'vuile bom' maakt, is dat prima. Alleen al in Nederland vind je nucleair materiaal op talloze plekken. Op veel locaties in de we reld was en is de beveiliging van zulk mate riaal minder goed geregeld dan in Neder land. In het Rusland van net na de Sov jet-Unie bijvoorbeeld. De zwarte markt voor ex-Sovjetspul bestaat nog steeds. In 2012 werden in Georgië drie Thrken opge pakt die in een hotel een afspraak hadden over de aankoop van Cesium en hoogver rijkt uranium. De stap van een deal op de zwarte markt naar een exploderende vuile bom is echter nog niet gemaakt. De meest concrete po ging: een groep Tsjetsjenen begroef in 1995 een container met radioactief Cesium-137 in een park in Moskou en plaatste later een bom met dat materiaal. Ze lieten hem ech ter nooit afgaan. Meer recente incidenten: in 2013 werd in Mexico-Stad een truck met radioactief ziekenhuisafval gekaapt. De wa gen werd een dag later teruggevonden in een veld, de lading Cobalt-6o was uit de be schermende verpakking gehaald. Het mo tief voor de kaping én het lot van de die ven blijft onduidelijk. En in januari van dit jaar zei een opgepakte mujahidien-leider in India dat hij zijn Pakistaanse baas 'om een kleine nucleaire bom' had gevraagd, die hij in India wilde laten afgaan. „In Paki stan kan alles geregeld worden", was het antwoord van zijn baas. Dat kan een con crete dreiging zijn geweest, of een ordinair staaltje terroristische bangmakerij. „Voorlopig is het voor terroristen nog te las tig en te risicovol om een aanslag te plegen. En dat blijft zo als we de beveiliging goed op orde houden", zei een woordvoerder van de Nationaal Coördinator Terrorisme bestrijding en Veiligheid (NCTV) eerder. De Nederlandse hoofdonderhandelaar op de NSS, Piet de Klerk: „De dreiging van nu cleair terrorisme is klein, maar de impact is groot. Er zijn aanwijzingen dat terroristen interesse hebben." Mocht een terrorist radioactief spul in han den hebben dan is het maken van een 'vui le bom' niet erg ingewikkeld. Het is geen kernwapen, waar je dure en grote installa ties (tientallen centrifuges) voor nodig hebt. Een vuile bom is eigenlijk een huis-tuin-en-keukenexplosief met nucleair Voor welk probleem is atoomtop oplossing? door Niels Klaassen en Cyril Rosman illustratie Mark Reijntjens Tijdens de top zijn er 58 wereldleiders aanwezig. Het is de grootste top ooit in Nederland. In totaal zijn er volgende week 5.000 delegatieleden in Den Haag. Journalisten uit de "5 r\ r\ hele wereld doen jUUU verslag. Er worden er 3.000 verwacht 8.000 militairen Xnnn krij8en gezelschap van 13.000 agenten en 4.000 marechaussees. Explosievenhonden A moeten de veiligheid bewaken. Er worden er zestig ingezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 12