TUrken laten zich de mond niet snoeren 8 BUITENLAND CENTRAAL-AFRIKAANSE REPUBLIEK Hulpverleenster Marleen Korthals Altes is in de Centraal-Afrikaanse Republiek getuige van extreem geweld. volgende Dat is niet bepaald de bedoeling van de premier, die donderdag al verkondigde de sociale micro- blogsite uit te willen roeien. „Het kan me niet schelen wat de inter nationale gemeenschap vindt. Ie dereen zal getuige zijn van de macht van de Thrkse republiek", aldus Erdogan. Het platleggen van Twitter blijkt echter niet zo een voudig. „Hij heeft de macht van ons, van het internet totaal onder schat. Dit had hij niet verwacht", zegt Ahmet Sabanci, internetacti- vist en lid van de Alternatieve In formaties Associatie. Ook de reac tie van president Gül, die even eens Twitter wist te bereiken en via een tweet de wereld liet we ten het niet eens te zijn met de blokkade, zal Erdogan weinig vro lijk hebben gestemd. Erdogan begon deze zomer zijn kruistocht tegen sociale media. Mede dankzij Twitter en Face- book groeiden demonstraties in juni uit tot een nationale opstand tegen de regering. Toen al noem de hij Twitter 'een bedreiging voor de samenleving'. Het was een voorbode voor wat komen ging. Zijn haat voor de sociale media is de afgelopen maanden alleen nog maar verder gegroeid. Zeker nu de AKP, de partij van Erdogan, is Erdogan heeft de macht van ons, van het internet, totaal onderschat verwikkeld in een corruptieschan daal dat zich uitstrekt tot de partij en Erdogans familie. Keer op keer duiken belastende geluidsopna mes op internet op. Een tape waarin Erdogan zijn zoon vraagt zwart geld te verbergen, schokte vorige maand het land. Volgens Erdogan zijn alle aantijgingen vals, gemonteerd en het werk van de oude bondgenoot Fethullah Gülen, de invloedrijke islamiti sche prediker. Erdogan en Gülen zijn al weken in een oplopende machtsstrijd verwikkelend en het gaat er hard aan toe. Media van beide kampen gooien met modder en de beschul digingen vliegen over en weer. Er gaan nu al geruchten rond over een nieuwe onthulling die Erdo gan volgende week tot aftreden zal dwingen. Aan speculaties geen gebrek: nog meer corruptie of duikt er een sekstape met de premier in de hoofdrol op? Alles kan in de Tlirk- se politiek. Oppositieleider Deniz Baykal moest vier jaar geleden ook het veld ruimen na het opdui ken van een compromitterend filmpje. Het zijn in ieder geval geluiden die Erdogan, zeven dagen voor de lokale verkiezingen, steeds verder in de hoek drijven en die hem met de dag megalomaner maken. De verkiezingen worden door ve len uitgelegd als de ultieme test voor de AKP. Zakt de partij onder de 40 procent? Of blijven de aan hangers Erdogan - ondanks alle schandalen van de laatste tijd - trouw? Erdogan maakt met zijn Twitter- blokkade in ieder geval weinig vrienden in het buitenland. Euro commissaris Neelie Kroes noem de de actie 'ongegrond, zinloos en laf. En ook uit Washington klon ken al verontruste geluiden. Vol gens Human Right Watch is dit een fundamentele dreun voor de vrijheid van meningsuiting, die opnieuw laat zien dat de democra tie in Türkije achteruit holt. Internetactivist Sabanci vreest bo vendien dat het niet bij Twitter blijft. „Youlübe is het volgende slachtoffer." BANGUI/AMSTERDAM - Ze heeft ver schrikkelijke dingen gezien tij dens haar werk in verschillende Afrikaanse landen, maar zelfs Mar leen Korthals Altes (41) schrikt van hoe het eraan toegaat in de Centraal-Afrikaanse Republiek. Extreem. Zo noemt de hulpver leenster van Unicef, de kinder rechtenorganisatie van de Verenig de Naties, de situatie in het land. Dat werd donderdag onderstreept door Navi Pillay, de Hoge Com missaris voor Mensenrechten van de VN. De haat tussen christenen en moslims heeft een 'angstaanja gend niveau' bereikt, zei ze. Met kannibalisme en onthoofdingen van kinderen is het geweld vol gens haar inmiddels 'buitenge woon wreed van aard'. Korthals Altes, die een paar dagen uitrust in Nederland, heeft als hulpver leenster elke dag te maken met de angst van de vluchtelingen en de wreedheid van de strijd die al ve le duizenden levens heeft geëist. Het geweld laaide eind 2012 op. Moslimmilities, die onder de naam Seleka vechten, verdreven de toenmalige president Francois Bozizé. Ongeveer 15 procent van de vijf miljoen mensen tellende bevolking is moslim. De rest is christelijk of aanhanger van tradi tionele godsdiensten. De moslim strijders van Seleka installeerden Michel Djotodia als president. Djo- todia verloor echter al snel de greep op de moslimmilities. Kort hals Altes: „De moslimmilities gingen moorden en plunderen, vooral onder christenen." De laatsten organiseerden zich in zelfverdedigingseenheden, onder de naam Anti-Balaka (Anti-Ma chete). „De strijd is omgeslagen, nu zijn de Seleka-strijders op de vlucht geslagen en worden de moslims bedreigd en vervolgd. Door de strijdende partijen wordt zware artillerie gebruikt, ik zag de raketten over het dak van mijn hotel vliegen." Djotodia is inmiddels opgevolgd door waarnemend-president Ca therine Samba-Panza. Ongeveer 1600 Franse militairen proberen samen met soldaten van de Afri kaanse Unie de vrede in het land te bewaren. Het moorden gaat echter door. Amnesty Internatio nal meldde dit jaar verschillende massaslachtingen door de An ti-Balaka. Deskundigen waarschu wen dat er een genocide tegen moslims plaatsheeft. Korthals Altes: „Het aantal ont heemden in de hoofdstad Bangui ligt nu rond de 300.000. In het he le land zijn er 800.000 vluchtelin- Groepsverkrachters krijgen levenslang Een Indiase rechtbank heeft gisteren vier mannen tot le venslang veroordeeld voor de groepsverkrachting van een te lefoniste in Mumbai. Drie van hen horen maandag ook hun straf in de zaak van de ver krachting van een fotojourna liste. De telefoniste deed aangif te nadat de verkrachting van de journaliste veel verontwaar diging had gewekt. De ver krachtingen gebeurden in het zelfde gebouw. In de zaak van de journaliste staan vier man nen en een jongen terecht. De vier mannen werden eerder schuldig bevonden. Maleisische vrouw heeft Boeing gezien Een Maleisische vrouw is er stellig van overtuigd dat ze een vliegtuig in de Indische Oceaan heeft gezien op de dag dat het toestel van Malaysia Air lines verdween. Raja Dalelah (53) zag het deels onder water verdwenen vliegtuig bij de In diase eilandengroep de Anda- manen. Ze zat op dat moment op een vlucht van Saudi-Ara- bië naar Maleisië. Dalelah kon niet slapen tijdens de vlucht en staarde uit het raam. Ze schrok toen ze een vliegtuig in het water dacht te zien en maakte haar vrienden wakker, maar die lachten haar uit. Angstaanjagende I' door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - Premier Erdogan moet nu helemaal een hekel hebben aan het blauwe Twittervogeltje. De man die Twitter probeert te verbie den, was gisteren op internet een geliefd doelwit van spot. De blokka de van de populaire website in Tur kije, van kracht sinds gisternacht, heeft maar weinig effect. De websi te is nog vrij eenvoudig te bereiken en Turken blijven massaal twitte- ren. Zelfs President Gül. Ahmet Sabanci, internetactivist door Joost Sijtsma Bus reizen Auto reizen Vlieg reizen Verre reizen Steden reizen WWW.dejongintra.nl/thailand "Reissom exclusief €2,50 calamiteitenfonds, iïïlfc Bel 0180 - 457 803 of ga naar UW ANVR reisbureau 17,50 reserveringskosten en eventuele vluchttoeslagen MUMBAI KUALA LUMPUR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10