Advies aan Samsom en PvdA: doorbijten! i VERDIEPING 9 VRIJDAG 21 MAART 2014 GEMEENTERAAD 2014 2014 ren aan onderling gekissebis ten onder gaan. Nu zijn die akkefietjes nog altijd te bespeuren, maar er is ook een hele trits fracties die hebben laten zien dat ze blijver tjes zijn. Die lokale partijen hebben zich ontwikkeld van protestpartij tot een be trouwbare bestuurspartner met kundige wethouders en hart voor de zaak. Kiezers waarderen de pragmatische hou ding die lokale partijen bij uitstek uitdra gen: bij de zoektocht naar goede wethou ders wordt voorbij het ideologische profiel van kandidaten gekeken. Of die misschien eerder actief was voor een andere partij, doet er niet zo toe, zolang ie zijn werk maar goed doet. Het is voor de NOS echter geen re den om af te zien van de jarenlan ge samenwerking met Ipsos. „We zijn daar heel tevreden over. Hun voorspellingen bij de landelijke verkiezingen zijn altijd zeer nauw keurig." Wel zijn er twijfels over de op komstprognose. Die zat er maar liefst io,8 procentpunt naast. Komt er dan nog wel een op komstvoorspelling voor de Euro pese verkiezingen? „Ik denk het niet", aldus Heutink. door Dick Hofland Peter van Heemst waar schuwt: zijn PvdA moet er niet vanuit gaan, dat het over een paar jaar weer allemaal goed zal komen. „Deze klap is erger en die per dan menigeen zich nu nog rea liseert", zegt hij over de enorme nederlaag van de sociaaldemocra ten. Van Heemst vertegenwoordig de de PvdA vele jaren in de Twee de Kamer, Provinciale Staten en de Rotterdamse gemeenteraad. Vandaag neemt hij afscheid van de politiek. „De PvdA denkt dat het even slik ken is, maar zal tijd tekort komen om zich de komende jaren te her stellen." Van Heemst vindt de reactie van partijleider Diederik Samsom op het verlies veel te za kelijk. „De mensen die met pijn in het hart niet op de PvdA heb ben gestemd, willen horen dat de PvdA vecht voor rechtvaardigheid en niet doet alsof er een vuiltje moet worden weggewerkt." Prominenten als Willem Ver meend, Bram Peper, Felix Rottenberg en Jacques Wal lage zijn minder somber. Ver meend, voormalig minister en staatssecretaris, vindt wel dat Samsom de coalitie nu moet dwingen de komende jaren maat regelen te nemen om de werkgele genheid en de koopkracht te be vorderen." Volgens Vermeend kan dat, omdat er inmiddels finan ciële ruimte voor het kabinet is. „De geschiedenis wijst uit dat je met zo'n beleid alsnog de gunst van de kiezer verwerft." Vermeend vindt dat Samsom het kabinetsbeleid wel inzet van de Kamerverkiezingen in 2017 moet maken. Felix Rottenberg, oud-par tijvoorzitter, is het daarmee eens. „We moeten oppassen dat we met z'n allen nerveuze Italianen worden en het na elke uitslag weer helemaal anders willen gaan doen." Rottenberg verwacht niet dat D66 voor problemen gaat zor gen, nu de partij van Alexander Pechtold aanzienlijk meer macht heeft vergaard. „Die partij heeft juist gezag door er heel deftig mee om te gaan." Bram Peper, oud-minister en oud-burgemeester van Rotter dam, stelt dat stabiliteit aan de top goed is. „Als Samsom zou op stappen, wordt de chaos nog gro ter. In de partij en in het kabinet, dat direct zou vallen. Vergeet ook niet dat Samsom zonder stropdas niet erg populair was en even la ter met stropdas 40 zetels haalde. Zo vluchtig is de politieke situa tie. Dus ik zou zeggen: doorbij ten." Jacques Wallage, tussen 1970 en 2006 onder meer fractievoorzit ter, staatssecretaris en burgemees ter van Groningen, vindt wel dat de PvdA in de Tweede Kamer veel meer het politieke gevecht met de WD moet aangaan. „De PvdA moet duidelijk maken dat er naast de noodzakelijke compromissen in de coalitie, wel degelijk een rou te is die sociaaldemocratisch van aard is. Dat niet alles van de markt te verwachten is en dat de overheid ook dient als schild voor de zwakkeren." Dat Samsom zou moeten aftre den, vinden alle prominenten on zin. Wallage zegt het zo: „Als we Joop den Uyl hadden afgerekend op zijn eerste verkiezingsneder laag, was hij nooit premier gewor den." GROOTSTE PARTIJ PER GEMEENTE 2010 Lokale Partij CDA PvdA WD D66 SP Gr. Links CU, SGP PW vanwege herindeling geen verkiezing de les houdt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9