Prijzen Rio in aanloop naar WK al 'surrealistisch' luistert naar niemand BUITENLAND 7 het zoekgebied en het vasteland van Australië. De vlucht ernaar toe kost vier uur, waarna twee uur kan worden gezocht alvorens aan de terugtocht moet worden begonnen in verband met de hoe veelheid brandstof. De autoriteiten in Maleisië heb ben ondertussen de Amerikaanse FBI om hulp gevraagd. De experti se van het onderzoeksbureau moet helpen data terug te vinden die zijn gewist uit een vluchtsi mulator van de piloot. Die wer den gevonden bij huiszoeking in diens woning in Kuala Lumpur. Gisteren werd bekend dat Malay sia Airlines geen systeem heeft aangeschaft waarmee vliegtuigen via een app op smartphones kun nen worden gevolgd. Zo' n sys teem werkt onafhankelijk van an dere tracking-apparatuur, die door piloten kan worden uitgezet. Met dit systeem zou het toestel in theorie veel eerder gevonden kun nen worden. Zo'n app zorgde voor het vinden van het Air Fran- ce-toestel dat in 2009 in de Atlan tische Oceaan stortte. Geen van de passagiers van MH370 blijkt te hebben gebeld met familie of vrienden. Op de so ciale media doet de suggestie de ronde dat dat wel het geval zou zijn geweest en wordt veel de ver gelijking gemaakt met passagiers van de vliegtuigen van de aansla gen van 11 september. Daarvan kon een aantal wel telefoneren. Gsm-deskundigen zeggen dat die gesprekken vooral plaatsvonden met vaste telefoons aan boord, die met creditcards werden bediend. Ook vlogen de toestellen inder tijd vrij laag en boven gebied dat vergeven is van gsm-masten. MH370 vloog veel hoger en ver moedelijk boven gebied dat slecht 'bemast' is. Bovendien kan het sig naal van telefoons zijn gestoord door goedkope Chinese appara tuur, die kwaadwillenden via in ternet kunnen bestellen. Tientallen jongeren hebben zich demonstratief verzameld op een plein. Overal staan koelboxen met zelf meegebrachte biertjes en an dere alcoholische versnaperingen. Het is hun manier om zich af te zetten tegen de absurde prijzen in de omliggende bars en restau rants in het centrum van Rio de Janeiro. „Het leven hier is enorm duur. Zelfs het bier", zegt organi sator Guilerme Tomas. Met drank van thuis laten de cariocas (bewo ners van Rio) hun ongenoegen blijken over de onrealistisch hoge barprijzen. Er zijn meer voorbeelden van de onvrede. Bijvoorbeeld de bewe ging Rio Surreal, een woordspe ling met de Braziliaanse munteen heid real en het woord surrealis tisch. Rio Surreal heeft honderd duizenden aanhangers en geeft via de sociale media tips over wel ke restaurants en bars te duur zijn en welke goede prijzen hebben. In de categorie 'te duur': 15 euro voor een simpele salade op de Co- pacabana; 30 euro voor een garna- lenomeletje; 9,50 euro voor een bakje frites of ruim twee euro voor een glas vers kokosnootwa- ter dat drie jaar geleden nog een euro kostte. En wie dan naar het toilet moet, mag daarvoor in bepaalde etablis sement 1,30 euro neertellen. „Som mige middenstanders zijn echt elk gevoel voor realisme kwijtge raakt", aldus George Patino van Rio Surreal. Een deel van de hoge- re prijzen is toe te schrijven aan de inflatie in 2013 van 6 procent, maar vorig jaar stegen de prijzen in restaurants met bijna 10 pro cent en een biertje werd ruim 12 procent duurder. De huur voor een appartement steeg de laatste paar jaar met maar liefst 133 pro cent. „De prijzen in Rio de Janeiro rij zen de pan uit", bevestigt Maar ten de Haan, voorzitter van de Ne derlandse Vereniging in Rio de Janeiro en manager bij Rio's Ka mer van Koophandel. „De gemid delde koopkracht is de laatste ja ren toegenomen, dus Brazilianen betalen die hogere bedragen ook wel. Maar er wordt veel gespecu leerd, met de sportevenementen in aantocht. Iedereen ziet die gou den berg met geld en wil hiervan profiteren." Dat zegt ook Flavio Soares, een de signer achter de Rio Surreal-bewe- ging. „Speculanten maken grove winsten in koop en huurprijzen van onroerend goed en kleine middenstanders rekenen de geste gen kosten door naar de consu ment." Twee verslaggevers van een radio station in Rio testten onlangs de prijzen. De ene deed zich daarbij voor als Engels sprekende Europe se, de ander als Braziliaanse uit de buurt. De eerste betaalde om gerekend 60 euro voor een ge huurde strandparasol, een bikini en wat zonnebrandolie; de twee de ongeveer de helft minder. Kun je als gringo iets doen om dit te voorkomen? De Haan ziet het somber in. „Als je met de taxi gaat, zorg dan dat je het adres al op je gps hebt. Dan voorkom je lange toeristische routes. Maar het is heel lastig te voorkomen. Het beste is snel vrienden wor den met een Braziliaan, om ver volgens met hem naar het strand en restaurants te gaan." haar vier dochters en acht klein kinderen zijn groot. „Ons volk heeft al zo veel ellende meege maakt." Een nerveuze man komt het cen trum binnen. Zijn kinderen ko men met het eerste het beste vliegtuig naar Tlirkije toe, zegt hij. „Maar de luchthaven zit dicht. Er gaan alleen vliegtuigen naar Moskou. 'Rot op Tataren', staat al op de muren in Simferopol gespo ten." De wanhoop is groot, zegt be stuurslid Ergun Sevimsoy van de Krim Tataren Vereniging. „Het Westen moet wat doen, maar ie dereen is bang voor Poetin." Euro pa loopt vanwege de afhankelijk heid van de Russische energie op eieren, zegt hij. Ook Ankara bevindt zich in die spagaat. Tlirkije is ook grootge bruiker van Russische gas en de economische belangen zijn groot. Desalniettemin was Ahmet Davu- toglu een van de eerste ministers van Buitenlandse Zaken die naar Kiev vloog om met de nieuwe re gering daar en met leiders van de Tatarengemeenschap te spreken. Premier Erdogan heeft al bena drukt dat Tlirkije de Krim-Tata- ren niet in de steek zal laten. Se vimsoy: „We hebben ook de pech dat Tlirkije nu druk is met alle toe standen in eigen land." Nazife verwacht sowieso niet veel van Ankara, noch van het Wes ten. „Poetin luistert toch naar nie mand. Hij wil de Krim veroveren en geschiedenis schrijven." Politie vindt *wilde' kinderen in flat Vier kinderen met leeftij den tussen twee maanden en zes jaar zijn in een flat in Parijs volkomen geïsoleerd gehouden. Een ziekenhuis vermoedde al misstanden toen de moeder er in januari een kind ter wereld bracht. De politie trof in de ouderlij ke woning een kamer met drie 'wilde kinderen' aan. Volgens de Franse justitie gisteren zijn ze niet mishan deld of misbruikt, maar ken den ze de buitenwereld niet. Antihomodominee Phelps overleden De Amerikaanse dominee Fred Phelps, die bekend stond om zijn felle afkeer van homoseksuelen, is giste ren in Topeka in de staat Kansas overleden. Phelps (84) stond erom bekend dat hij alle rampen die de we reld troffen, weet aan de Amerikaanse verdraagzaam heid tegenover homoseksue len. Phelps richtte in 1955 de Westboro Baptist Church op, een zeer kleine maar om streden kerk. Peru: verbod op naaktrecreatie Het is verboden naakt rond te lopen in de historische stad Machu Picchu in Peru. Het land gaat toeristen daar nog eens nadrukkelijk op wijzen. In en rond de histori sche stad van de Inca's zal strenger worden gecontro leerd. De afgelopen weken waren er diverse incidenten. Zo hebben minstens acht toeristen een tijdje in een cel gezeten omdat ze naakt voor de camera poseerden. Syrië herovert kruisvaardersburcht Het Syrische leger heeft de historische kruisvaarders burcht Crac des Chevaliers heroverd op de rebellen. De Syrische staatstelevisie meldde gisteren dat de Syri sche vlag is gehesen op de burcht uit de 12e eeuw, die behoort tot het Unesco-we- relderfgoed. Volgens de staatstelevisie heeft het le ger 'de terroristen die ver scholen zaten in de burcht, geëlimineerd'. Pistorius zet zijn huis te koop Atleet en moordverdachte Oscar Pistorius gaat zijn huis verkopen. Hij wil er niet aan denken ooit nog te rug te keren naar de woning waar hij zijn vriendin Reeva Steenkamp, al dan niet met opzet, heeft doodgeschoten. De topsporter heeft boven dien geld nodig om zijn ad vocaat te betalen. Dat heeft zijn raadsman gisteren ge zegd tijdens de rechtszaak tegen de 'Blade Runner'. VRIJDAG 21 MAART 2014 i simpeler door onze correspondent Jan Willem Zeldenrust RIO DE JANEIRO - Met het WK voet bal in aantocht is Rio de Janeiro een populaire bestemming. Zowel toeristen als inwoners voelen dat nu al in hun portemonnee. Protes ten tegen de ongekende geldklop- perij nemen toe. Met drank van thuis laten de cariocas hun ongenoegen blijken over onrealistisch hoge prijzen. De huur voor een appartement steeg de laatste paar jaar met maar liefst 133 procent. tb I Dilara en Nazife, twee vrouwen van Krim-Tataarse komaf, in Istanbul. foto Jessica Maas PARIJS WASHINGTON MACHU PICCHU DAMASCUS PRETORIA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7