Opmars «i Je moet als college niet alles tevoren dichttimmeren. Niet enkel de consensus zoeken li We moeten toe naar een bepaalde kleinschaligheid. We kunnen veel zelf, ook in zorg Nieuwe partijen in acht raden Zelfvoorzienend en kleinschalig wint Lilian Janse is heel blij met 'dikke zetel' voor SCP liiLANB 23 commentaar De kiezer wordt onderschat in de gemeenteraad. Mensen kiezen bewust een thema De opmars van de lo kale partijen in Zee land gaat door. In bijna de helft van de gemeenten zijn zij de grootste. Dat geeft hen daar een hoofd rol in de collegebesprekingen. En een grote kans om een stevi ge stempel te drukken op het beleid. Of er onder de invloed van de lokale fracties echt een betere aanpak komt van de plaatselij ke problemen, valt te bezien. Tot nu toe lijkt de kracht van de lokale partijen vooral te zit ten in de bekendheid en de on gebondenheid van hun politici. De kwaliteit van het bestuur verandert door hun toedoen niet of nauwelijks. Toch zijn de lokalen belangrijk. Elke politi cus die het vertrouwen van vol doende mensen krijgt, ver dient krediet. Zelfs als zijn in breng maar over één thema gaat, kan dat heel nuttig zijn. Uiteindelijk wordt ook van de 'lokale' raadsleden wel een ze kere breedte verwacht. Want in vier jaar tijd kunnen de vreemdste problemen op je bordje belanden. kamperland - Een nieuwe 'beweging' zonder politieke ideologie, met mensen van totaal ver schillende politieke afkomst en levenshou ding, doet mee aan de gemeenteraadsverkie zingen en is in één klap de grootste op Noord-Beveland. Oud-CDA-raadslid en Sta tenlid Mark Faasse, lijsttrekker van BEtrokken Noord-Beveland (BEN), is er donderdag nog beduusd van: de partij haalde drie zetels, 21 procent van de stemmen. Faasse is als voorzitter van de NVM Zeeland provinciaal bekend als het 'gezicht' bij de be richten over de woningmarkt. „Het is bekend dat ik graag vooraan sta, maar dit leidt tot ne derigheid. Aanschuiven bij anderen is makke lijker. Nu moeten wij het gaan doen. En ik heb een hekel aan falen." 'Wij' is naast Faasse de Colijnsplaatse winkelier Annet Versluijs en oud-hoofdofficier van justitie Jo Valente uit Kamperland. Mocht Faasse wethouder wor den, dan komt SP-lid Peter de Neef, AGF-ma- nager in een Goereese supermarkt uit Wissen- kerke, in de fractie. Twee lokale partijen op een lijst van zes in een gemeente van 7500 inwoners is te veel, zei leider van Noord-Bevelands Belang Arie- kees Oudshoorn woensdagavond. NBB, voor heen dé tweede partij na de WD, is nu num mer drie in de raad. De restzetel die naar het zwaar verliezend CDA ging, had voor de NBB kunnen zijn als BEN een lijst verbinding had gewild, klaagde Oudshoorn. Faasse: „Maar wij willen onafhankelijk blijven." Hij hoopt dat zijn partij het politieke klimaat op Noord-Beveland kan Veranderen. „We wil len openheid. Niet langer alles in stilte rege len en tevoren afstemmen in de raad." Zaterdag overleggen de partijen op Noord- Beveland over de verkiezingsuitslag. Dan blijkt of de geschiedenis zich herhaalt en de lo kalen buitenspel blijven. In 2002 werd de NBB als nieuwkomer meteen de grootste partij, maar CDA, WD en SGP gingen besturen. Ook nu hebben deze drie gevestigde partijen nog steeds een nipte meerderheid in zetels. „Het is zó druk geweest", zegt de SGP-voorvrouw. Ze is net wakker van een middagdutje. „Ik had even rust nodig. De telefoon gaat de hele dag. Ik heb de ene journa list nog niet neergelegd, of de vol gende belt alweer: Telegraaf, Om roep Zeeland, Reformatorisch Dagblad. Ik heb ook veel aanvra gen moeten afwijzen. Ik ga niet naar Amsterdam of Hilversum." Op de verkiezingsavond kreeg Jan se een sms van de landelijk SGP-leider Kees van der Staaij. „Hij is blij voor me. Hij schreef: 'hartelijk gefeliciteerd met het be halen van de raadszetel'. Felicita ties van het landelijk partijbe stuur blijven nog uit. „Maar ik heb nog geen tijd gehad om in mijn mail te kijken. Ze accepteren het wel hoor." In augustus rea geerde het bestuur niet enthou siast op Janses lijsttrekkerschap. In Vlissingen kon Janse wel op veel sympathie rekenen. De SGP kreeg woensdag 942 stemmen, waarvan 770 op Janse zelf. „Bij vo rige verkiezingen waren het er al tijd rond de 600. We hebben nu echt een dikke zetel gehaald! Ik denk dat ik veel stemmen van sympathisanten heb gekregen: mensen die normaal niet op de SGP stemmen, maar nu wel voor Lilian Janse hebben gekozen. Voor de verkiezingen hoorde ik al positieve reacties, maar dat dat honderden extra stemmen op zou leveren, had ik niet verwacht.." Janse zal haar kiezers niet teleur stellen, belooft ze. „Ik sta voor het SGP-programma, maar ik ben er voor alle Vlissingers. Niet alleen voor de christenen. Ik vind het heel belangrijk om de boer op te gaan en naar iedereen te luiste ren. Dat ga ik ook doen." De opvallendste nieuweling is Be trokken Noord-Beveland (BEN), dat drie zetels veroverde en daar mee meteen de grootste partij op Noord-Beveland is geworden. De SP maakt haar entree in twee gemeenteraden: Schouwen-Duive- land (twee zetels) en Sluis (één ze tel). De partij was al in vijf Zeeuw se gemeenten vertegenwoordigd. In Terneuzen gaat 55 Terneuzen, de nieuwe partij van Cees Freeke, twee zetels bezetten. Partij voor Zeeland begint in dezelfde ge meente met één zetel. In Vlissingen komt de SGP, in de persoon van Lilian Janse, in de ge meenteraad. De partij was voor heen vertegenwoordigd binnen de RPCU, die vier jaar geleden niet meer genoeg stemmen kreeg om in de raad te komen. Lokale ouderenpartij OPAZ deed in vijf gemeenten mee, maar wist alleen in Borsele beslag te leggen op een raadszetel. In Hulst komt Jan van Puyvelde met Hulst An ders in de gemeenteraad. In Goes neemt Partij voor Goes zitting in de lokale politiek. De partij zat al sinds kort in de raad, na een afsplitsing van de PvdA. Partijen die niet terugkeren in de raad zijn Helder Zeeuws in de ge meente Sluis, Duurzaam Rood in Middelburg en GroenLinks in Schouwen-Duiveland. Mark Fasse bij het haventje van Geersdijk foto Marcelle Davidse Mark Faas.se Mark Faasse Mark Faasse door Claudia Sondervan door Cornelleke Blok VLISSINGEN - Lilian Janse heeft op 'the day after' nauwelijks tijd om stil te staan bij het behalen van haar zetel in de Vlissingse gemeenteraad. MIDDELBURG - Partijen komen en gaan, als gevolg van de gemeente raadsverkiezingen. In acht van de dertien gemeenten zijn er, ten op zichte van vier jaar geleden, nieu we partijen gekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 61