Top laat nog 'genoeg agenten over* voor normaal politiewerk Activisten mogen niet aan de wandel Gezocht: barmhartige arts voor psychiatrische patiënt BINNENLAND 5 2014 ■TTlifm DEN HAAG - Een kleine vijftigdui zend diensten draaien politie agenten op en rond de atoomtop. Toch is er nog genoeg capaciteit over voor de rest van het land, be looft de politie. Na maanden van intensieve voor bereidingen start met het Chine se staatsbezoek morgen de groot ste operatie ooit voor de Neder landse politie. Tijdens de nucleai re top in Den Haag werken dage lijks 13.000 agenten. Uit het hele land komen ze naar de Randstad om demonstraties te begeleiden, delegaties te escorteren en de vei- ligheidsringen rond de conferen tie te beveiligen. Dat komt boven op de inzet van duizenden militai ren, marechaussees en ambtena ren. Overdreven? Niet volgens de twee politiecommandanten die de operatie leiden: Cor Visser en Arno Julsing. Zij vinden dat de in zet fors maar noodzakelijk is. Ne derland kan niet het risico lopen een steekje te laten vallen. In februari hebben ze nog een aan tal risico-scenario's geoefend. Vis ser: „Dat een weg versperd is en je met de delegaties een andere route moet nemen. Of dat Schip hol onbereikbaar is vanwege mist." Julsing: „Maar ook branden en neerstortende vliegtuigen." Duizend-en-een potentiële geva ren of moeilijkheden dus. Ja, ook de wilde theorie dat het inmid dels beroemde, verdwenen vlieg tuig van Malaysia Airlines straks het Nederlandse luchtruim bin nenvliegt, hebben ze meegeno men. „Het luchtruim was al afge grendeld in een straal van hon derd kilometer rond Den Haag. Op het scenario dat er een vlieg tuig het luchtruim binnendringt, waren we al voorbereid." De ME is tijdens - soms heftige - oefeningen klaargestoomd voor gewelddadige demonstranten. De politiechefs zijn zelfs in Hamburg gaan kijken of de rellen met link se activisten daar nog effect heb ben op de atoomtop. „Dat is niet het geval." Niets wordt aan het toeval overge laten: demonstranten wordt ge vraagd naar intenties. „Om de goe den van de kwaden te scheiden", zegt Julsing. Er zijn tussen de tien en twintig demonstraties aange kondigd, de grootste met enkele honderden deelnemers. Ook worden eventuele kwaadwil lende eenlingen dezer dagen goed in de gaten gehouden, stellen de politiemannen. Iemand zou maar een waxinelichthouder gooien naar Obama of Merkel. „We heb ben mensen in beeld die mogelijk risico's vormen", zegt Julsing. Om grote aantallen zou het hierbij niet gaan. Naast dat alles gaat maandag en dinsdag het gewone politiewerk in pakweg Goes en Sittard ook ge woon door. Met slim plannen (geen vrije dagen) is de vereiste bezetting verzekerd. Julsing: „Er lopen natuurlijk gewoon boeven rond buiten de Randstad en aan rijdingen gebeuren er ook. Het zal nooit zo zijn dat er ergens geen politie is omdat de agenten alle maal in Den Haag zitten." DEN HAAG - Een groep activisten tegen kernwapens is van plan om maandag richting de nucleaire top in Den Haag te wandelen. Ze willen een open brief aanbieden aan de wereldleiders. Maar de ge meente Den Haag geeft geen toe stemming. De groep mag op het Malieveld staan, anders niet. „Onbespreek baar", vinden organisatoren Frits ter Kuile en José van Leeuwen. Het veld vinden ze veel te groot voor hun groep van 'vijftig tot honderd demonstranten'. „Bij de betoging tegen kernwapens in 1983 was het hartstikke mooi, maar daar waren een half miljoen mensen. Ze willen zich maandagochtend om 5 voor 12 verzamelen voor Den Haag Centraal. Van daaruit willen ze lopen naar het Vredespa leis, in de buurt van de top. Daar zou een koerier hun boodschap moeten aannemen en naar de lo catie moeten brengen. Door de strenge veiligheidsmaatregelen ko men ze niet bij het World Forum, waar de nucleaire top wordt ge houden. De gemeente Den Haag wil niet dat demonstranten door de stad gaan wandelen tijdens de top op maandag en dinsdag. Dat kan namelijk verkeersoverlast ver oorzaken. Wat er gebeurt als de demonstranten toch op weg gaan naar het Vredespaleis, wil de ge meente niet zeggen. Maar de activisten zelf weten ze ker dat ze worden opgepakt. „Ik verwacht dat wij worden meege nomen in een busje als we bij het station zijn", zegt Ter Kuile. Rond de top zijn ongeveer tien de monstraties in Den Haag. Niet el ke betoging heeft te maken met kernwapens. Zo willen ook Tibeta- nen en Oeigoeren protesteren. Een groep demonstranten tegen kernwapens mag van de gemeente Den Haag niet verder dan het Malieveld. Kans op genezing was er niet meer, maar ze was 'nog maar' 65 jaar, had de huisarts gezegd. De vrouw had darm- en longkanker en al jaren lang psychische klach ten. Toch was van ondraaglijk lij den geen sprake, vond de huis arts, dus legde hij haar euthanasie verzoek telkens naast zich neer. Ten einde raad koos ze ervoor om in hongerstaking te gaan. Die duurde twaalf dagen; toen was een andere arts bereid haar leven te beëindigen. Ze sliep vredig in, met haar kinderen om haar bed. Maar zo eindigt het niet altijd, weet Steven Pleiter, directeur van de Levenseindekliniek. Bijna dage lijks maakt iemand in Nederland zelf een einde aan zijn leven. Vaak gaat het om psychiatrische patiënten die al jaren psychisch lijden, maar bij hun arts geen ge hoor vinden als het woord eutha nasie ter sprake komt. Pleiter: „Dat is de keerzijde van telkens 'nee' zeggen." Artsen zijn nog vaak terughou dend om euthanasie bij deze groep toe te passen, zo blijkt uit cijfers die de Levenseindekliniek gisteren bekendmaakte op een congres naar aanleiding van het tweejarig bestaan. 6 procent van de 322 mensen die met hulp van de kliniek de afgelopen twee jaar hun leven beëindigden, had een psychiatrische aandoening; lande lijk is dat slechts 0,3 procent. Van de mensen die euthanasie kregen via de kliniek, had 12 pro cent kanker; landelijk was dat 78 procent. Mensen die ongeneeslijk ziek zijn, kunnen met een euthanasie verzoek wel bij hun arts terecht. De Levenseindekliniek blijkt na twee jaar vooral ingezet te worden bij complexe euthanasieverzoeken. Maar als andere klachten spelen wordt het dus lastiger, conclu deert de kliniek. Pleiter: „Vaak wordt gedacht dat een psychische aandoening te herstellen is. Maar niet alleen iemand die kanker heeft, ook een psychiatrische pa tiënt kan uitbehandeld zijn", zegt hij. De voorzichtigheid van de regulie re medische zorg begrijpt Pleiter wel ten dele. Een huisarts krijgt gemiddeld eens in de 2,5 jaar een euthanasieverzoek. „Een reguliere huisarts heeft er weinig ervaring mee. Wij hebben de afgelopen twee jaar heel veel expertise opge daan, ook met psychiatrische pa tiënten en met dementerenden." De medische wereld stond twee jaar geleden sceptisch tegenover de start van de Levenseindekli niek. „Doktoren moeten serieus ingaan op een doodswens, maar zeker bij psychiatrische patiënten kan dat ingewikkeld zijn", zegt Eric van Wijlick van de Koninklij ke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Geneeskunst (KNMG). Zo is het erg moeilijk te bepalen in hoeverre die doods wens samenhangt met het ziekte beeld zelf. De Levenseindekliniek hoopt de komende jaren op meer en betere samenwerking met de medische wereld, zegt Pleiter. „We willen onze kennis delen zodat mensen die ondraaglijk lijden, kunnen be sluiten uit het leven te stappen. Ons doel is uiteindelijk om ons zelf overbodig te maken." VRIJDAG 21 MAART 2014 weg overal merkbaar Groningen Joure A6 A28 Amsterdam A6 Utrecht A50 Rotterdam A27 A15 Arnhem A15 Nijmegen A16 Breda Utrecht naar Rotterdam volg A27/A15 Arnhem/Nijmegen naar Amsterdam volg (A50)/A12/A30/A1 Arnhem/Nijmegen naar Den Haag/Rotterdam volg A50/A15 A58 Eindhoven Eindhoven naar Den Haag/Rotterdam A58/A16 Breda-Amsterdam A27-A2 Zondag 23 maart 16.00 uur tot maandag 24 maart 16.00 uur en dinsdag 25 maart 13.00 uur tot woensdag 26 maart 05.00 uur: A5 tussen Raasdorp (A9) en De Hoek (A4) in beide richtingen afgesloten. A4 tussen Badhoevedorp en Burgerveen in de richting van Den Haag minder rijstroken beschikbaar. Ook zijn op- en afritten Hoofddorp (nr 3), Hoofddorp- Zuid (nr 3a) en afrit Nieuw Vennep (nr 4) afgesloten. A44 tussen Burgerveen en Wassenaar in richting Den Haag afgesloten. N44 tussen Wassenaar en N14 in richting Den Haag afgesloten. Zondag 23 maart 16.00 uur tot woensdag 26 maart 05.00 uur: N14 is in beide richtingen afgesloten. infographic DPd l bron Rijksoverheid door Niels Klaassen NSS onze website/atoomtop Special over de top door Rob Siebelink DEN HAAG - Twee jaar geleden werd de Levenseindekliniek opge richt, voor mensen met een eutha nasiewens die geen arts kunnen vinden voor de uitvoering. Inmid dels zijn 322 mensen geholpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5