AZ redt het in Rusland i 'Wat was er mis met zeventig minuten?' Bartels is Familie 36 SPORT PAARDENSPORT Dressuurstal Bartels beschouwt aangifte door topmodel Lonneke Engel wegens dierenmishandeling als smaad. Na de Olympische Spelen van Londen bleek dat hockey er niet al te sterk opstond bij het IOC. De olympische status zou wel eens in gevaar kunnen komen. En nu volgen (de eerste) maatrege len. Die niemand had zien aanko men: internationale duels duren vanaf 1 september geen zeventig, maar zestig minuten. Zonder over leg, zonder eerst de meningen te peilen, maar gewoon ingevoerd. International Olivier Polkamp noemde de regelwijziging bela chelijk. Collega Bob de Voogd vroeg zich af waarom het onder werp niet eerst in de spelersraad van de FIH is behandeld. En Oran je-captain Maartje Paumen: „Wat was er mis met zeventig minu ten? Heel raar dat dit zo uit de lucht komt vallen." De twee bondscoaches, ook totaal verrast door het nieuws, reageer den genuanceerd. Mannencoach Paul van Ass: „Hockey moet na tuurlijk beter aansluiten bij de huidige, mondiale wetten van de topsport. Dat is in de eerste plaats een bestuurlijke kwestie. Het gaat natuurlijk ook over commercie. Kennelijk spelen er dingen die wij niet weten. Dan vind ik het niet onterecht dat wij er als coach geen stem in hebben. Maar het is een ingrijpende regelwijziging. Want wat krijg je? Zwakkere lan den met maar een paar topspe- lers, laten die langer op het veld staan. Wij zijn met onze brede bank in het nadeel." Vrouwenbondscoach Max Caldas is bang dat het fysieke aspect ter rein wint ten opzichte van het technische en tactische hockey. „Daarnaast zijn mindere teams bij minder speeltijd in het voor deel. Niet alle vernieuwingen zijn goed voor de sport." Het is overigens niet zo dat de zui vere speeltijd met tien minuten wordt ingekort. Bij doelpunten en strafcorners wordt de tijd stilge zet - dat is nu niet het geval - en krijgen teams veertig seconden de tijd om de corner te nemen of een goal te vieren. Het opont houd rond die momenten kost straks dus geen zuivere speeltijd meer. Hockeybond KNHB werd ook ver rast door het nieuws. Volgende week is er een overleg met de FIH, daarna zal de bond bekijken of de wijzigingen ook in de Neder landse competitie worden overge nomen en zo ja, wanneer. Pau men: "Ik denk dat ze het een jaar tje aankijken, maar dat uiteinde lijk alle competities switchen. Je kan ook niet te lang nationaal an dere regels hebben dan internatio naal." titie, KNVB beker en Europa Lea gue. En zo zal ook de mogelijke vermoeidheid van de spelers een gespreksonderwerp blijven. Maar moe? Het was AZ niet aan te zien in Ramenskoje, een voorstad van Moskou. Tot de laatste minuut hield het Anzji er goed onder. Zelfs verse wissels waren niet no dig. De elf die startten, maakten ook de negentig minuten vol. En als met name Berghuis in de twee de helft wat slagvaardiger was ge weest, zou AZ al ver voor het ein de van de wedstrijd verzekerd zijn geweest van een plek in de kwartfinale. Nu miste de vleugel- n3T95ll I3fl liOMeoM llf-V bfiJzioov een burn-out gehad. Tot op de dag dat het paard is weggehaald, hebben we goede contacten met haar gehad." Bartels vindt het een kwalijke zaak dat de Academy nu in het beklaagdenbankje wordt ge zet, en doet de aangifte af als smaad. „Ontzettend laag om ons erbij te betrekken. Wij leven van onze goede naam." Lonneke Engel is ook ambassa deur voor Brooke, de stichting die zich inzet voor mishandelde (werk)paarden en ezels. Ze kan amper geloven dat nu haar eigen paard in die te betreuren catego rie zou vallen. „Een hoef was ge scheurd, er zijn in het bloed ont stekingswaarden aangetroffen. Dat zijn dingen die bij een dres- suurpaard echt niet mogen gebeu ren. De Academy moet geweten hebben dat het paard niet gezond was. Vorig jaar had ik vanwege mijn ziekte niet de mogelijkheid U2 te controleren. Hij is 12 jaar, maar ziet er nu uit als 20." Er spelen grote economische belan gen in de hippische wereld, weet het model. „Na kaas en tulpen is het een van de belangrijkste export producten. Mijn paard is nu nog maar 2500 euro waard. Maar be langrijker, het gaat om dierenleed. Mijn paard heeft elke dag pijn." ling. Haar paard U2, dat tot voor kort in Hooge Mierde op stal stond, zou daar zó zijn toegeta keld dat hij nu, als 12-jarige, al 'ar beidsongeschikt' is. De 32-jarige Engel zet, gesteund door haar advocaat Stephan Wen sing, hoog in. Bovendien, wedt ze op meerdere paarden, om in hippi sche termen te blijven. Engel klaagt vier partijen aan: oud-dres- Aan de schoonheidsprijs had AZ gisteravond geen boodschap. Het resultaat was het enige dat telde, en dat werd met meer gemak bin nengehaald dan vooraf was ge dacht. Zo blijft het programma HOOGE-MIERDE - Topmodel Lonne ke Engel klaagt twee olympische amazones aan om het tot bloe dens toe afbeulen van haar paard U2. De in New York woonachtige Engel heeft aangifte gedaan van dierenmishandeling. Ook worden Tineke Bartels-de Vries, deelneemster aan vier Olympische Spelen, en haar suc cesvolle dochter Imke Schelle- kens-Bartels gedagvaard, samen met hun gerenommeerde dres suurstal, Academy Bartels, en de berijdster van U2, de ook in Zee land bekende Mischa Koot. Vol gens de 32-jarige Engel en haar ad vocaat Stephan Wensing is door opzettelijk en ernstig toegebracht letsel een succesvolle carrière van het talentvolle dressuurpaard in de knop gebroken. De ruin is in de flanken tot bloe dens toe verwond door scherpe metalen sporen, zou uit foto's blij ken die als bewijsmateriaal wor den aangedragen. Ook zijn bij het berijden de kaken ontwricht door het hardhandig naar achter trek ken van de mond van het paard. Al op jonge leeftijd zou ongeoor loofd gebruik zijn gemaakt van twee bitten. „Door excessief bitgebruik is de kaak verwoest", schrijft Wensing in de aangifte. Een veterinaire con trole in Nederland en aanvullend onderzoek door de Universiteit van Gent brachten een waslijst aan beschadigingen aan het licht, blijkt uit verklaringen die De Tele graaf heeft ingezien. Fotomodel Engel eist een schade vergoeding van amazone Koot en van de familie Bartels. In 2012 had het paard nog een economische waarde van 300.000. Volgens Tinekes echtgenoot Joep Bartels staat Academy Bartels be kend om zijn diervriendelijke re putatie. „Dit is heel vreemd. Dat vrouwtje (Engel) heeft onlangs DEN BOSCH - Ruim voor Indoor Brabant gisteren om één uur 's middags begon, was de eerste rel al een feit. De dader: Lonneke En gel, een Eindhovens model dat in New York woont. Zij beschuldigt de familie Bartels uit Hooge Mierde in de Telegraaf van gisteren van dierenmishande- Topmodel klaagt amazones aan Hockey-bondscoach Paul van Ass. foto Cerrit van Keulen/VI Images door Rik Spekenbrink NIJMEGEN - Nee, je kunt niet zeg gen dat het de internationale hock- eyfederatie (FIH) aan daadkracht ontbreekt. Op een doodgewone donderdagmiddag werden interna tionale wedstrijden gisteren zo maar van tien minuten speeltijd be roofd. Het gaat van twee helften van 35 minuten naar vier kwarten van vijftien. 8AZ plaatste zich door het O-O-gelijkspel te gen Anzji bij de laatste acht van de Europa League door Theo Brinkman door John Maes MOSKOU/RAMENSKOJE - Een kringe tje van geluk vormden ze, de spe lers van AZ, kort na het eindsig naal van Anzji-AZ (0-0). Hossend vierden ze het bereiken van de kwartfinale van de Europa League. Het decor (hopeloos slecht veld en grotendeels lege tribunes) was de achtste finale onwaardig, maar daar maalde niemand om. Het klei ne Satoern Stadion had zelfs zo zijn voordelen: de spelers konden het succes gemakkelijk vieren met de meegereisde supporters die bijna óp het veld stonden. M Nemanja Gudelj in een duel met Karlen Mkrtchyan van Anzji. foto Anton Denisov/VI Images van AZ voller dan vol, met compe- Lonneke Engel door Chris van Mersbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 36