brieven Accijnsverhoging Arbeidsmigratie Gratis parkeren? Verkiezingen Vergeetmenietjes Fietsenstalling Oorlog Nucleaire top Doodsteek Service bus Dodenherdenking Predikanten 0118-434005 Dat accijnsverhoging de staat toch geld oplevert, is een wassen neus; een extra ontvangstenpost van 93 miljoen aan de debetzijde van het staatskasboekje is de hal ve waarheid. Er is ook een credit zijde, waar nog moet worden inge vuld de gemiste ontvangsten van: Lagere inkomstenbelastingen van ondernemers aan de grens vanaf Delfzijl tot Sluis. Idem financiële stroppen wegens faillissementen door de oneerlijke concurrentie met de ondernemers aan de ande re kant van de grens. Minder loonbelasting omdat er wegens teruglopende bedrijfsre sultaten werknemers worden zul len ontslagen. Minder ontvang sten van BTW. Kortom: De uitgavenposten aan de creditzijde van het staatskas boekje zouden de baten wel eens kunnen overschrijden. De psychi sche onvrede en schade van de be trokkenen kun je niet in het boek je plaatsen, maar die is er wel. Daarover spreekt den Haag niet, want dat past politiek niet zo goed. Vicepremier Lodewijk Asscher doet een aantal opvallende uit spraken over arbeidsmigratie. Hij is tegen de verdringing van de werkgelegenheid door goedkope buitenlandse arbeidskrachten, het is oneerlijke concurrentie voor Ne derlandse werkzoekende en eerlij ke bedrijven en de arbeidsmigran ten betalen minder belasting en premies. Kortom hij zegt letterlijk dat hij fel (tegen) is op de toene mende arbeidsmigratie. Opval lend is dat nagenoeg geen enkele politieke partij in onze regio tij dens de gemeenteraadsverkiezin gen aandacht heeft besteed aan dit probleem. Juist de gemeentera den moeten nu gezamenlijk het arbeidsmigratie probleem serieus benaderen, anders zitten de ge meenten straks met de gebakken peren Of vindt men dat arbeidsmigratie een oplossing is om de krimp van het aantal inwoners tegen te gaan? Een foutieve gedachte. Er mogen geen buslijnen ge schrapt worden. Openbaar ver voer vinden we belangrijk. Maar, wat gebeurt er in Hulst, Terneu- zen en Oostburg? Een aanbod van gratis parkeren. Dat is een leuk ca deau. Dat gebruik je. Bijna ieder een wil een evenement in zijn plaats. Daar heb je bezoekers bij nodig. De keus is gemakkelijk. Gratis parkeren, dan komen ze wel. De geruchten gaan dat de provincie buslijnen schrapt. Dat is slecht voor de leefbaarheid. Ie dereen wil een bus in zijn woon plaats zien. Sommige politieke bestuurders zeggen dat die bussen leeg rond rijden. Ja, als je gratis mag parke ren ga je minder snel in de bus zit ten. Jammer. De bus en ander openbaar vervoer voldoet aan veel heeft, ten spijt: Het zijn wolven in schaapskleren. Dat D66 met zo,n partij opbouwende oppositie vormt verbijstert mij. Jongeren zouden een 'machtsge- voel' kunnen krijgen bij kiezen. Maar de lage opkomst nu en die volgend jaar voor de Statenverkie zing nog lager kan uitvallen, wijst niet direct op sterke behoefte aan die macht. Vanwaar die desinte resse? In Zeeland zijn er typerende as pecten, die daar zeker medever antwoordelijk voor zijn. Gemoti- veerde partijstemmers worden ge frustreerd door allianties die niet corresponderen met partijbeginse len en verkiezingsbeloften. Politie ke verantwoordelijkheid, zeker op provinciaal niveau, wordt ontwe ken en macht doorgeschoven naar partijen met een te laag stemresul- taat. Kritisch burgerschap wordt terzijde geschoven in plaats van omarmd (Hedwige, Waterdu- nen). En het meest ontmoedigen de: De overtuiging dat na verkie zing geen openheid, transparan- - tie of medezeggenschap naar de bevolking getoond hoeft te wor den. Bestuurders claimen wel meeval lers als gevolg van hun beleid, maar bedekken fouten. Dat ont moedigt stemmers die eens in de vier jaar wel een mandaat mogen geven, maar zich verder zich afzij dig moeten houden. Op het Havenpark waren ze van daag druk bezig met nieuwe plantjes. Van een opdracht om op 't Plateau aan de Wandeling de bloemvakken te vullen wisten ze niets. Dat ik vanwege het nieuwe beleid voor de woonomgeving, waarin ik bij de vragenlijst had op gegeven dat ik mee wilde werken aan de inrichting van mijn woon omgeving, niets gehoord had, von den de werkmannen van de ge meente jammer. Dat de burge meester 6 jaar geleden al positief -J gereageerd had op mijn idee om het planten van struiken en plant jes met kinderen van scholen uit de buurt daar te doen, sprak hen ook wel aan. Een nieuwe lente...- college en raad. Nu dan eindelijk ook een nieuw geluid? Gaan we gewoon dit voorjaar 't Plateau vol vergeetmenietjes zetten. Gisteren fietsten we langs de fiets- onthaalplek Middelburg in Rams- burg. Het innovatieve project van de gemeente om Middelburg fiets- vriendelijk te maken. Een klein gebouwtje met een fiets erop ge schilderd en een heleboel lege par keerplekken ervoor. Wat moet dat toch weer gekost hebben, onder zoeksbureau 60.000 euro, bouw 130.000 euro, een schatting sa men reeds 200.000 euro, en geen fietsers te bekennen. Weer zo'n plan dat achter het bureau be dacht is en niemand behoefte aan heeft. Er zijn namelijk al heel veel fietsverhuurplekken en reparatie plekken op een veel betere loca tie. Geen ondernemer zal hier in- trappen, weer een project dat be staat uit opgeblazen lucht. Wie kan dat allemaal weer betalen, juist de burger. argumenten, die de plaatselijke politieke partijen gebruiken om stemmen te winnen. Goed idee: na alle verkiezings- drukte, aandacht voor het behou den van goed openbaar vervoer. De Europese Unie moet steeds groter worden, want dan krijgen we nooit meer oorlog, tenminste volgens onze grote politieke ijdel tuiten. Poetin annexeert de Krim en nu blijkt dat dit een grote farce is, de Europese Unie is een tande loze wolf, staat voor joker. Want buiten bevriezen van vermogens en dreigementen met sancties, kan er niets. Afhankelijk zijn we over en weer en enkel Poetin laat blijken waartoe hij in staat is. Hoewel, de EU lapt alle belangen van de Noordelijke Euro pese landen aan zijn laars, die mo gen alleen maar betalen voor de altijd groter wordende Europese familie. Die naar nu blijkt niks voorstelt, tandenknarsend blaffen tegen de maan, meer zit er niet in. Er is er maar een die lacht, hij heeft de Krim al binnen, wordt ongetwij feld vervolgd. Grote inkomens ver garen voor zichzelf, verder doet de Brusselse elite niets. In Parijs bestaat sinds de 18e eeuw het rijmpje "Le mur murant Paris rend Paris murmurant", wat inhield dat de bevolking zich ver zette tegen de stadsomwalling, de muur van de belastingpachters. Eenzelfde situatie heeft men nu in Den Haag: de halve randstad wordt als het ware gegijzeld door de nucleaire top, die voor volgen de week is gepland. De uitdruk king „we moeten onszelf op de kaart zetten", die men de laatste jaren te pas en te onpas hoort, is op die manier gedevalueerd tot een cliché, een platitude. Kosmopolieten als de regeringslei ders zijn, zullen zich na korte tijd misschien nog met moeite herin neren, dat „they were somewhere in Europe in march", zoveel nieuws is er intussen al op het netvlies verschenen. Of vermoed U, dat Obama, Merkel, Hollande en andere deelnemers het lijflied van Harry Jekkers 'Oo, 00, den Hegg, mooie stad achter de dun ne' na repatriëring nog lang zul len nazingen? Wat is het triest dat er in Middel burg iemand doodgaat door een steek van een ander mens die zo duidelijk ook in nood zit. Ja, een mooi jong mens gaat dood door de hand van een ander en beiden zijn slachtoffer. De dode door net op dat moment dingen te zeggen die iets triggeren bij het andere mens, waardoor die handelt van uit onmacht en angst. Hulpverle ning schiet, mijns inziens, zo te kort. Er is zoveel meer mogelijk om mensen te helpen met gezond heid en gedrag. Inzicht in wie we zijn, wat we doen en waarom zou een vak op school moeten zijn. Dan ontstaat bewustzijnsverho ging en ander gedrag en begrip voor elkaar. Dan pas kunnen we leven vanuit niet-oordelen en res pect en liefde voor onszelf en de ander. Medicijnen onderdrukken en maken ons niet beter. Goede supplementen, inzichten en ech te interesse in elkaar vanuit liefde hebben veel meer kans! Gedeputeerde van openbaar ver voer Van Heukelom luistert goed naar ouderen, lees ik in het ver slag van een gesprek met actievoe rende ouderen om de servicebus Middelburg te behouden. Ook de woorden van z'n moeder hierover neemt hij ter harte. Prima, want als ouderen langer deel mogen/kunnen nemen aan het sa menleving (participeren) is voor velen de bus - in welke vorm dan ook - een basis voorziening. Daar willen ze ook best wat voor beta len. De mogelijkheid zelfstandig de regie over hun leven te behou den is hen heel wat waard. Ik ben benieuwd hoe ouderen in 2015 met verdere bezuinigingen op het openbaar vervoer hun mobiliteit kunnen behouden. Ze krijgen te maken met het zogenoemde Kern net (rendabele lijnen tussen stad jes en grotere dorpen), scholieren- net, flexnet (belbus) en toeristen- net. Het zal voor hen, de senio ren, flexnet worden en de buurt bus of servicebus. Met de toene mende vergrijzing is dit dan toch wel het minimum aan openbaar vervoer. Vraag het ook eens aan je moeder die heeft ervaring in deze meneer van Heukelom. Koningsdag 27 april valt dit jaar op zondag en daarom wordt het op zaterdag 26 april gevierd en de kinderspelen zelfs op vrijdag 25 april. Hoe ruimdenkend is onze Koning en het kabinet om een ie der in Nederland in zijn waarde te laten. De dodenherdenking van zondag 4 mei 2014 wordt voor sommige inwoners van Neder land die de zondagsrust heilige verplaatst naar zaterdag 3 mei wat ook zeer ruimdenkend is. Des te beschamender is het als een Zeeuwse inwoner uit Haamstede dit ziet met de zegswijze 'Hol land op z'n smalst' het geeft aan dat hij waarschijnlijk bekrompen denkt en de streng orthodoxe ge meente een net zo ruimere denk wijze hebben als de Koning en het kabinet. Hiervan akte. Hersteld Hervormde Gemeente en Els Borst: Een predikant van deze kerkelijke gemeenschap geeft in zijn kerkblad aan hoe hij over de dood van Els Borst denkt. Vorig jaar een predikant in Tho- len over de ramp van 1953, die nog heviger had moeten zijn. Hier zie je duidelijk dat de polder- taliban echt leeft in ons land. Alle nuancerende woorden van de SGP, die deze mensen als kiezers VRIJDAG 21 MAART 2014 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg lezersredacteur@pzc.nl Wim van Gilst Boogerdlaan 23, Kortgene Thon Bastiaansen Drostlaan 1, Sluiskil Jaap den Hollander Deltaweg 17, Haamstede Hans Pollemans Singel 10, Biervliet Dick Doeswijk Touwbaan 10 Zierikzee Corrie Akkermans Opaal 6, Middelburg Matty Lootens Azaleastraat 38, Breskens A. de Waele H. Dunantstraat 20, Koewacht Monique Sturm Turkeye 16, Waterlandkerkje Marian Villee Lorentzhof 5, Kruiningen J. de Jonge Dolfijnstraat 12, Nieuwerkerk Jac. van Belzen P. Picassoplein 68, Vlissingen Lage verkiezingsopkomst: Er mag gestemd worden, maar verder moet de kiezer zich afzijdig houden, foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 35