i I Na maanden akkoord over 'zieke' banken POTENTIEEL BRANDGEVAAR 1 k ECONOMIE 13 WERKLOOSHEID Er komen steeds meer 'plusjes' in de werkloosheidscijfers. Maar het herstel blijft heel broos. HERHAALDE OPROEP BELANGRIJKE VEILIGHEIDSWAARSCHUWING! AMSTERDAM - Een jaar geleden zag Rob Witjes, manager arbeids marktinformatie bij uitkeringsin stantie UWV, alleen maar rode seinen. Nu ziet hij, bij de publica tie van de werkloosheidscijfers over februari, 'steeds meer plus jes'. „Ik verwacht dat de groei van de werkloosheid de komende maanden verder zal afvlakken. Een eerste stap naar herstel. Zoals ook het betere consumentenver trouwen en de groeiende bedrijfs investeringen hoop geven." De werkloosheid nam in februari met 13.000 toe tot 8,8 procent van de beroepsbevolking. In totaal za ten eind vorige maand 691.000 mensen zonder werk, zo maakte het CBS gisteren bekend. Het aantal mensen met een WW-uitkering bleef in februari stabiel op 460.000. Er werden 48.000 nieuwe uitkeringen ver strekt; evenveel mensen verdwe nen uit de bakken van het UWV. Onder hen waren 22.000 mensen die een nieuwe baan vonden. De sterkste stijging van de werkloos heid deed zich voor in de secto ren vervoer/opslag en zorg en wel zijn. Van die eerste sector zegt Witjes dat 'de chauffeurs wel aan de slag blijven, maar dat de klap pen vallen onder administratieve Ik verwacht dat de groei van de werkloosheid de komende maanden verder afvlakt WERKLOOSHEID VERDER TOEGENOMEN medewerkers, orderpickers en pro ductiemedewerkers'. Daarnaast is volgens hem de zorg sector 'met recht een zorgenkind'. „Daar verwachten we voor het eind van dit jaar nog zo'n 20.000 banen te verliezen." Brancheorga nisatie Actiz (onder meer thuis zorg) vreest een veel groter banen verlies. „We gaan uit van 55.000 banen voor het eind van het jaar", aldus een woordvoerder. Waar Witjes dan toch zijn relatie ve optimisme vandaan haalt? „De groei van de werkloosheid gaat minder snel. Dit is een eerste stap naar een daling. Vooral die 22.000 mensen die een baan vonden, is hoopvol. Een jaar geleden waren dat er veel minder." Wel denkt Witjes dat de groei van de werkloosheid en het aan tal mensen met een WW-uitke ring nog niet ten einde is. „Mijn prognose is dat we uitkomen op 485.000 WW-uitkeringen." Eerste lichtpunt is dat er groei is van het aantal uitzenduren. Dat bleek ook eerder deze week uit de cijfers van branchevereninging ABU. „Steeds minder mensen vra gen na een uitzendbaan een uitke ring aan, terwijl het aantal men sen in een uitzendbaan toeneemt. Dat betekent dat de bureaus hun 691.000 mensen snel van de ene baan naar de andere kunnen helpen." Verder stelt het UWV vast dat het vroege voorjaar, gevolgd op de cle mente winter, weldadig is voor de economie. Zo nam de werk loosheid in de bouw met 1,1 pro cent af. In de drie noordelijke pro vincies Friesland, Groningen en Drenthe was de daling opvallend. „Vooral in de bouw en de land bouw kon worden doorgewerkt. Omdat in de mix van banen die activiteiten in die provincies ho ger zijn dan elders, zie je daar een daling van de werkloosheid", stelt Witjes. „Ik hoop dat het ook zo kan blijven, dan is de bouw een van die sectoren waar het herstel vandaan komt." Maar we moeten wel realistisch blijven, stelt Reinier Bron van Jor- ritsma bouw uit Bolsward. „Ze ker, we hebben de hele winter kunnen doorwerken. Maar het be tekent ook dat we andere activitei ten naar voren halen om mensen aan het werk te houden en we ook nieuwe opdrachten moeten vinden. Ook bij collega-bedrijven gaat het nog steeds allemaal heel moeizaam. Er zullen nog wel ont slagrondes komen." Bouwend Nederland bevestigt dat beeld. „De werkgelegenheid is vorig jaar weer afgenomen, maar minder hard dan in de jaren daarvoor. Het is goed voor de be drijven dat ze door hebben kun nen werken. Maar daarmee heb je nog geen nieuwe banen gescha pen." Witjes verwacht voor maart weer iets optimistischer cijfers. „Ik denk dat de werkgelegenheid in de horeca door het goede weer gaat toenemen. Paul Sonneveld van de Vereniging van Strandex- ploitanten bevestigt dat de sei zoenstart goed is, maar dat er nog f geen wonderen verwacht moeten worden. „Als er al extra personeel wordt ingehuurd in deze periode dan gaat het om oproepkrachten." Minister Jeroen Dijsselbloem zei na afloop: „Met de bankenunie leggen we risico's daar waar ze ho ren: bij diegenen die risico's ne men en profiteren van risico's: bij de financiële sector." Al in december waren de EU-mi- nisters van Financiën het onder ling eens geworden over hoe een ongezonde bank moet worden ge herstructureerd. De onderhande lingen over dit gezamenlijke reso lutie-mechanisme (SRM) verlie pen niet zonder slag of stoot. Maar onder leiding van eurogroep- voorzitter Dijsselbloem konden de grootste hobbels toch worden genomen. Het Europees Parlement (EP), dat medebeslissingsbevoegdheid heeft, schoot het akkoord echter af. Te ingewikkeld en te tijdro vend, waren de bezwaren. Een telefoontje om 5.30 uur gister ochtend naar de Duitse minister van Financiën Wolfgang Schauble bracht de verlossing: zonder de ze ge van Berlijn geen deal. Het EP moet nog instemmen maar dat lijkt nu een formaliteit. Om een bankrun te voorkomen, moeten probleembanken binnen één weekend worden aangepakt. Langer talmen leidt, zoals bij de bankencrisis in Cyprus bleek, tot hogere kosten. Aandeelhouders en andere investeerders betalen voortaan mee als de bank faalt. Spaartegoeden tot 100.000 euro zijn beschermd als de bank fail liet gaat. Banken financieren die garantie voortaan, in plaats van de staatskas. Banken bouwen bin nen acht jaar een stroppenpot van 55 miljard euro op die bij finan ciële problemen gebruikt kan wor den. Om politieke inmenging te voorkomen, krijgen de ministers van Financiën minder te zeggen over 'hun' banken als die volgens de Europese Centrale Bank (ECB) moeten worden gesaneerd. De afwikkeling van een falende bank komt bij een resolutieraad te liggen. Dat is vooral voor Duits land even slikken. De banken in de eurozone komen vanaf okto ber onder toezicht van de ECB in Frankfurt. Niet-eurolanden kun nen zich vrijwillig onder dat toe zicht stellen. BIJ VAATWASSERS VAN: <01 BOSCH Controleer uw vaatwasser! SIEMENS Constructs ~ïr- SGS53A58EU/01 snqo o.ua DiEpim 2,1 rii VRIJDAG 21 MAART 2014 Uit het dal of wensdenken? door Wilko Voordouw Rob Witjes, UWV De werkloosheid nam de afgelopen maand met 13.000 toe en kwam uit op 691.000 personen. Het aantal WW-uitkeringen in februari kwam net als in januari uit op 460.000. mmm Werkloze beroepsbevolking (seizoengecorrigeerd) WW-uitkeringen 460.000 '03 '04 '05 '06 '07 '08 '09 '10 '11 '12 '13 '14 t dl door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - Na maanden onderhan delen en een laatste marathonzit ting van zestien uur, is gistermor gen in Brussel een slotakkoord over de afwikkeling van zieke ban ken in de EU bereikt. De weg is nu vrij voor een bankenunie, die moet voorkomen dat de belastingbetaler opdraait voor falende banken. 1 1 De waarschuwing geldt alleen voor vaatwassers geproduceerd tussen 1999 en 2005 van Bosch, Neff, Constructs en Siemens. Om te controleren of u in het bezit bent van een vaatwasser waarvoor deze waarschuwing geldt, vragen wij u de volgende stappen te nemen: Noteer het merk, het modelnummer (E-Nr.), productnummer (FD-Nr.en serienummer van uw vaatwasser. Deze nummers vindt u aan de binnenzijde van het deurpaneel van uw vaatwasser (zie afbeelding rechts). Ga vervolgens naar www.dishcareaction.nl om te controleren of uw vaatwasser tot de betroffen modellen behoort. Voor meer informatie of ondersteuning kunt u ook contact met ons opnemen via ons gratis telefoonnummer 00800 1908 1908 (nummer begint met dubbel nul!). VootbeeW Modelnummer «I OC^Ctll HAUftOtKMl. GMBH Mr. Pb 8304 00371 FD-nummer ©®Typ«SD6P1B 013070272584003718 220 - 240 V 50/60Hz 2.0-2.4 kW -EE3-10/16A (UK 13A) Serienummer L Wij danken u alvast voor uw medewerking en bieden u onze oprechte excuses aan voor de eventueel ontstane ongemakken. Kunt u niet goed controleren of deze waarschuwing geldt voor uw vaatwasser of heeft u nog vragen? Neem dan contact met ons op via onze website of via het gratis telefoonnummer. www.dishcareaction.nl Tel: 00800 1908 1908 (gratis) LET OP: als voorzorgsmaatregel raden wij u aan om de betroffen vaatwassers alleen te gebruiken onder toezicht, dus als er iemand thuis is en niet terwijl u slaapt. BSH Huishoud apparaten B.V. Taurusavenue 36, 2132 LS Hoofddorp I looD jpinoo^vjq

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13