Wilders kan niet wachten tot 22 mei De onzekerheid over de wijzigingen in de zorg speelt onze partij Jlink parten Dat de lokale partijen vandaag winnenzegt ook veel Die voorspellingen van de uitslag bevestigen ons positieve gevoel: prachtige plus voor SGP! D66 wordt nu ook beloond voor haar constructieve houding in Den Haag Waar: Grand Café De Tijd. Sfeer: offensief, alle pijlen op de Europese verkiezingen van 22 mei. Hapjes: geen, iedereen moet alles zelf betalen. De exacte winst van de PW in Almere en Den Haag moest nog be kend worden toen de gedachten van de PW-aanhan- gers al naar 22 mei gingen. Want stevige winst in slechts twee ste den bij de raadsverkiezingen is na tuurlijk leuk; het gaat Geert Wil ders om de Europese stembus gang. Daar wil de PW de 'elite die de Nederlandse belangen ver kwanselt in naam van Samsom en Rutte genadeloos afstraffen'. „We gaan voor de winst met een groep Eurokritische partijen, waaronder het Front National. De ze verkiezingen zijn slechts de op maat naar wat werkelijk belang rijk is." Geert Wilders was gisteravond dus de eerste om de tweetrapsra ket af te steken op de verkiezings bijeenkomst in het Haagse café De Tijd. Toen de klanken van The Eye of the Tiger waren verstomd, kondigde hij aan na Almere en Den Haag, 'de boeven uit Brussel' aan te gaan pakken. Daarna stelde hij zijn aanhang drie vragen: Wil len jullie meer of minder Europe se Unie? Meer of minder PvdA? Meer of minder Marokkanen? Toen zijn aanhang tot driemaal toe 'minder, minder, minder' had geroepen, sloot hij af met een laco niek: „Nou, dan gaan we dat rege len." De aanhang reageerde verheugd en was net als Wilders eigenlijk snel klaar met de gemeenteraden. „Natuurlijk is dat belangrijk in Den Haag en Almere. Maar Euro pa is onze core business. Daar mobi liseren we de mensen op", aldus Kamerlid Harm Beertema. De PW'ers vonden het een leuke bijvangst dat 'deze regering een verschrikkelijk pak op z'n donder' heeft gekregen. „Ik mag hopen dat Rutte en Samsom zich nu gaan afVragen hoe ze verder moe ten. Dat ze stoppen met deze heil loze politiek. Waarbij de Neder landers moeten inleveren, de zorg wordt uitgekleed en we met z'n allen steeds armer worden en we het geld met bakken uitgeven bui ten ons land. We geven weer geld aan Griekenland, er gaan miljar den naar Oekraïne. We zijn de gekke Henkie van Europa." Ook was Wilders blij dat de loka le politieke partijen een grote winst hebben geboekt. „Dat is heel goed nieuws. Wij hebben als PW de kiezers opgeroepen om daar waar wijzelf niet meedoen, hun stem uit te brengen op de lo kale partijen. Ik ben dolblij dat dat is gebeurd." met een klein team van vertrouwelingen, zegt een van zijn medewerkers. Waar precies weet hij niet. De veelgeplaagde partijleider zal pas tegen half twaalf zijn gezicht laten zien, is de verwachting. Naar de tekst op zijn speech is hét tegen tienen nog gissen. Hoe zal hij de nederlaag interpreteren? Al we kenlang wordt gespeculeerd over zijn vertrek als de PvdA bij deze verkiezingen de boot mist, maar zelf wil hij daar niets van weten. Oud-Kamervoorzitter Gerdi Verbeet houdt de moed er in. „In de grote steden is de PvdA goed bezig ge weest", zegt ze. „Ik hoop dat we daarop beoordeeld worden." Ze snijdt een wat haar betreft veel belangrijker punt aan: de lage opkomst moet voor alle politici nu echt een wake-up call zijn om het in de toekomst alle maal anders te doen, zegt ze. „Als de opkomst onder de 50 procent blijft, kunnen we niet langer op deze manier met de kiezer om gaan. Kennelijk voelen mensen zich niet meer ge hoord. Ik zie hierin een signaal dat mensen veel meer betrokken moeten worden bij de lokale poli tiek. Je moet hen er voortdurend bij betrekken. In Amersfoort lopen proeven met het betrekken van burgers bij het opstellen van een agenda voor de stad. Dat juich ik van harte toe. Want op de huidige wijze lijkt het weinig zin meer te hebben." Een woordvoerder van een PvdA-minister bekijkt het slagveld in het Compagnietheater van enige af stand. Pijnlijk? Tsja. „Ik hou wel van ramptoerisme", is zijn antwoord. tenheid zijn honderden, misschien wel duizenden PvdA'ers langs de deuren gegaan. Maar het mocht, zo laat het er nu naar uit zien, weinig baten. Spekman laat het hoofd niet hangen. „Ik hoop dat jullie een prachtige avond hebben", zegt hij rond half negen, kort voor de stembussen sluiten, tegen beter weten in. PvdA-Kamerlid Khadija Arib zou het 'zo onrecht vaardig' vinden als haar partij nu klop krijgt, ver zucht ze. Zelfheeft ze vanochtend op de Amster damse lijsttrekker Pieter Hilhorst gestemd. Ze woont ze dertig jaar in Amsterdam en heeft de stad 'enorm op zien knappen'. „Vroeger kon je in mijn stadsdeel, De Baarsjes, echt niet 's avonds over straat. Veel te gevaarlijk. Nu fiets ik er gewoon rond. Dat is toch echt de verdienste van de PvdA. Hebben we het dan zo slecht gedaan? Het doet me echt pijn als mensen schelden en zeggen dat wij de stad naar de knoppen hebben geholpen. Dat is echt larie koek." Partijleider Diederik Samsom is nog nergens te be kennen. Hij verschanst zich in het begin van de avond op een geheime locatie ergens in Amsterdam, PvdA-partijleider Diederik Samsom is aan het begin van de avond nog nergens te bekennen 'Stemfie' is rage De 'stemfie', een foto van jezelf in het stemhokje, was gisteren een ware rage. Op Twitter, Facebook en Instagram staan le gio foto's van mensen die zich zelf tijdens het stemmen heb ben gefotografeerd en die deze variant van een selfie deelden via sociale media. DONDERDAG 20 MAART 2014 BINNENLAND 5 PVV IN DEN HAAG door Wilko Voordouw PvdA komt uit D66 viert feest in Grandcafé Winkel van Sinkel. De uitslag is nog positiever dan de partij van tevoren had gehoopt. foto Bert Spiertz/HH De Utrechtse SP-lijsttrekker Nicole van Gemert (midden) met Kamerleden Kooiman en Van Gerven. foto Gerard Til/HH Martin van Rijn, PvdA Klaas Dijkhoff, WD Kees van der Staaij, SGP Boris van der Ham, D66 DEN HAAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5