Strengheid kost Henk stemmen Onze zuiderburen krijgen een flinke vinger in de pap ZEELAND 25 Op Schouwen-Duiveland eet helft stemmentellers op niveau eetcafé. Andere helft eet als in restaurant. zierikzee - Laat ze het in Bru maar niet horen. Daar moest het kiescomité het gisteravond doen met een sateetje van varkenshaas met friet en een ijsje toe. „Misschien vind ik dat ook wel lekker," glimlacht stembureau voorzitter Jack Asselbergs, terwijl hij in het Zierikzeese Stadhuismu seum zijn vork prikt in een salade van paling, Hollandse garnalen en gerookte zalm. De bemanningen van de 28 Schou- wen-Duivelandse stembureaus hadden gisteren een lange dag. Om zeven uur 's ochtends begon nen; moesten ze gisteravond na sluiting van het bureau nog tot ze ker 22.00 uur stemmen tellen. Een paar goede maaltijden zijn dan belangrijk en een welkome af wisseling. „In de helft van de stembureaus zorgen de beheer ders voor het eten", legt Cora Kos ter van de gemeentelijke afdeling Burgerzaken uit. „In de andere veertien doet Brasserie Maritime de catering." Bureau Stadhuismu seum wordt door Maritime ver zorgd. „Heerlijk, gevarieerd en het was nog warm ook," besluit Asselbergs na het stoofpotje van maïskip en de bavarois. „Zo krijg ik het thuis niet. Maar vroeger kre gen we hier palingbrood en een borrel. Dat aperitiefje mis ik toch wel." Bij de lunch in het Durpsuus van Bruinisse klinkt een ander geluid. „Sober en doelmatig," oordeelt raadsgriffier Teun van Oosten- brugge - met een kwinkslag naar het gemeentebeleid - over zijn to sti ham-kaas. In stembureau Ouwerkerk durft dorpshuisbeheerder Johan van Dongen de vergelijking met Bras serie Maritime best aan. Het me nu van deze doorgewinterde hore- ca-man biedt vooraf: garnalen én paté op een bedje van gekarame- liseerde komkommer, daarna ka beljauw én schnitzel met groente en frites en als dessert chocolade mousse. 's Morgens vlak na de opening van het stembureau heeft Van Dongen de kabeljauw al voorbereid in een laagje witte wijn. „Dan marineert het goed." Het diner is - hoe belangrijk ook - toch maar een deel van de cate ring tijdens zo'n lange dag op het stembureau. Ook voor de lunch heeft de dorpshuisbeheerder zijn best gedaan: uiensoep, broodjes met diverse soorten beleg en vers fruit. Daaraan vooraf gingen al koffie met cake en frisdrank met monchou-rolletjes. „Het is hier altijd heel goed ver zorgd", zegt Stoffel Hillebrand. Hij kan het weten, want hij zit al 47 jaar op het stembureau in Ou werkerk. „Ik was 28 toen ik ermee begon en nu dus 75. Nog nooit een verkiezing overgeslagen. Niet alleen voor de catering hoor, maar gewoon omdat ik het heel gezel lig vind: een beetje kletsen met mensen en je ziet hier natuurlijk ook allemaal bekenden." Brasserie Maritime had gisteren vier auto's op de weg en negen man aan het werk. De cateraar krijgt 39 euro per couvert. De dorpshuisbeheerders ontvangen ook een dergelijk bedrag. Tijd om er heel veel mee bezig te zijn heeft Hoogerland deze woens dag niet. Van 's ochtends vroeg tot laat in de avond zit hij in het dorpshuis in zijn woonplaats. Te turven. Te praten. Grapjes te ma ken. „Kiest u het leukste hokje maar uit, mevrouw." Als de voorspellingen uitkomen, dat de lokale partijen winnen en de PvdA klappen krijgt, dan zou je kunnen stellen dat Hoogerland een goede keus heeft gemaakt om een eigen partij op te richten, na de breuk met de PvdA eind vorig jaar. „In het begin had ik pijn in mijn hart. Het socialisme zit nog van binnen en is niet opeens ver dwenen. Ik dacht: wat heb ik nu eigenlijk gedaan? Maar nu heb ik er niet echt last meer van." In Wilhelminadorp ligt de op komst bij gemeenteraadsverkie zingen rond de zestig procent, re delijk hoog dus. De stembureaule den hoeven dan ook geen duimen te draaien, elke paar minuten komt er wel iemand binnen. Soms ontstaat zelfs even een rij. „De pieken liggen 's ochtends, be gin en eind van de middag", zegt Hoogerland. Wat opvalt: veel ouderen, weinig jongeren. Om twaalf uur 's middags zijn er al 320 mensen geweest, ruim een derde van het verwachte aantal van 750 a 800. Toch gaan redelijk wat stemmen verloren. Wat veel voorkomt, is dat mensen vanuit met name het Goese Meer die ge machtigd zijn om een stem voor iemand anders uit te brengen, geen kopie van het identiteitsbe wijs van die persoon bij zich heb ben. De stembureauleden zijn on verbiddelijk. Een man die dat aan de hand heeft met maar liefst twee machtigingen, reageert gepi keerd. „Dat zijn dan twee stem men minder voor jou, Henk." „Vroeger was het niet zo streng, je kende de mensen toch wel", zegt Hoogerland. „Maar het bleek toch te fraudegevoelig." Woensdagochtend, rond elf uur bij zorgcentrum La Redoute in Sas van Gent. Vijftien tot twintig Belgen hebben inmiddels hun stem uitgebracht, vertelt bureau voorzitter Frank van Hulle. De zuiderburen lijken trouwe stem mers, zegt hij. „Zij zijn misschien wel meer gewend dan Nederlan ders om te gaan stemmen omdat België een stemplicht kent." In Clinge hebben in alle vroegte al heel wat Belgische kiezers hun stem uitgebracht, voordat ze naar hun werk gingen. Op het stembu reau hebben ze de indruk dat er onder de Belgische ingezetenen van de gemeente een grotere op komst is dan onder de Nederland se burgers. Aan de andere kant van Zeeuws- Vlaanderen, in Cad- zand, heeft raadslid Rinus de Lij- ser dezelfde indruk. Hij bemant het stembureau in zijn woon plaats. „Belgen zijn het gewend te stemmen, dus die komen wel." En ze krijgen steeds meer in vloed, zegt Bram Basting een dorp verderop. De voorzitter van de dorpsraad Retranchement zit er in het stembureau. „Doordat tweede woningen nu zijn toege staan, neemt het aantal Belgen hier fors toe. En ik merk dat ze ko men stemmen. Prima natuurlijk, want daarmee tonen ze betrok kenheid. Maar het zou best kun nen dat we hier over een aantal jaar meer Belgische stemmers heb ben dan Nederlandse. Dat bete kent dat ze een flinke vinger in de pap krijgen. Als ik hier Belgen zie stemmen die ik als dorpsraadvoor zitter echt nog nooit heb gezien, vraag ik me wel af: wat hebben die voor ideeën over de leefbaar heid van ons dorp?" In de Hulster wijk Grote Kreek staat Lenny Cant net op het punt de deur uit te gaan met zijn stern- pas in de hand. Hij mag voor het eerst in Nederland stemmen. Cant is benieuwd hoe het werkt. stembureaus Henk Hoogerland (links) gisteren als stembureaulid in Wilhelminadorp. foto Johan van der Heijden door Ali Pankow en Ton van den Nouweland door Luc Oggel WILHELMINADORP - Henk Hooger- land (70) uit Wilhelminadorp mag met recht een doorgewinterd stem bureaulid worden genoemd. Al sinds 1972 vervult hij die functie. Ook als lokale politicus heeft hij vanaf die tijd ervaring met gemeen teraadsverkiezingen. Maar gisteren waren ze voor hem extra bijzon der: voor het eerst stond hij niet als PvdA'er op de lijst, maar als nummer 1 van zijn eigen Partij voor Goes. Stadhuismuseum: Voorgerechten van vis en een carpac- Leden van het stembureau Ouwerkerk, Stoffel Hille- cio van bietjes met geitenkaas voor de vegetariër. brand en Truus Vijverberg, aan de gevarieerde lunch. door onze regioredactie SAS VAN GENT - Duizenden Belgen doen in Zeeuws- Vlaanderen mee aan verkiezingen en hebben samen dus veel invloed. „Ik begrijp dat er geen gordijntjes aan de stemhokjes hangen. Dat is Karei en Fiorina van den Branden vervullen hun plicht, zoals ze het zelf in België wel zo." noemen, in het Malpertuus in Clinge. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 55