Pornoverslaving heeft niets te maken met seks ZEELAND 31 Maar liefst 86 procent van de man nen en 48 procent van de vrouwen kijkt porno, blijkt uit recent onder zoek. Els Willems, psychothera peut en seksuoloog van Emergis, haalt het cijfer aan om aan te geven dat ook 'gewo ne' mensen porno kijken. Willems waagt zich niet aan uitspraken over wat 'normaal' is. Wel is er een definitie van verslaving: „Daarvan is sprake zodra je zelf het gevoel hebt dat je er geen controle over hebt. Dat het je leven verstoort, je dingen gaat uit stellen om je behoefte te kunnen bevredigen, nach ten opzit, waardoor je problemen krijgt op je werk, je maatschappelijke verantwoordelijkheden gaat ontlopen. Het gaat dus om de impact die het op je leven heeft." Net als GZ-psycholoog Jan Teerds van Sta Op Zorg (zie kader) stelt ze dat pornoverslaving vaak voort komt uit een opvoeding waarin het kind weinig fundamentele waardering kreeg. Willems: „Waar in het ontbrak aan intimiteit, aan aanraking. In sek sualiteit kun je de ander ontmoeten, maar die ont moetende kant van seksualiteit, het leren wat inti miteit is, is in dit soort gezinnen niet meegeno men in de opvoeding." Teerds: „Mensen die niet met emoties en spanning om kunnen gaan, kunnen een verslaving ontwik kelen als extreme vorm van vermijding." Pornover- slaafden gebruiken seks ook om het ego te verster ken: om zich beter te voelen, maar op lange ter mijn bevestigt het juist hun lage zelfbeeld. Ze be landen in een vicieuze cirkel, want na het orgasme is er alleen schuldgevoel. Teerds: „Bijbelgetrouwe christenen hebben het daarbij extra zwaar, omdat er ook schuldgevoel is ten opzichte van de Here God. Aan de andere kant is er de zekerheid dat je altijd terug mag keren bij God. Onze cliënten kie zen vaak voor De Hoop vanwege onze christelijke visie. Volgens onze normen en waarden vindt sek sualiteit binnen het huwelijk plaats. In de huidige maatschappij is onder invloed van de seksuele re volutie van de jaren zestig seks losgekoppeld van de exclusieve relatie tussen man en vrouw, van liefde en intimiteit. De komst van internet heeft porno daarbij heel beschikbaar gemaakt. Mijn erva ring is dat pornokijken veel kapot kan maken. Vrouwen ervaren het als een signaal dat ze niet goed of goed genoeg zijn." Met de partner heeft pornoverslaving echter niets te maken. Beide therapeuten herkennen het beeld dat de 'Frits' (zie hiernaast) schetst: een liefdevolle relatie met de partner enerzijds, en het puur op li chamelijk genot gerichte pornokijken anderzijds. Bij de behandeling is het allerbelangrijkste dat de onderliggende problemen worden aangepakt, in groepstherapie of individueel. De verslaafde moet uit de vicieuze cirkel komen van toegeven aan de verslaving, zich daardoor nóg slechter voelen, en wéér toegeven aan de verslaving om die spanning te kunnen laten afvloeien, et cetera. In de therapie wordt gewerkt aan andere manieren om met pro blemen en spanningen om te gaan. Ook wordt ge zocht naar zinvolle activiteiten om de uren te vul len die nu gevuld worden met porno. Bij Sta Op Zorg is het streven om vanaf dag 1 geheel met por no te stoppen. Willems (Emergis) maakt - als de partner akkoord is - wel de afspraak dat er in de aanloop naar volledig stoppen nog porno gekeken mag worden, op vaste tijdstippen. Geeft de cliënt zich toch aan zijn verslaving over, dan wordt dat al licht als falen gevoeld en zit hij snel weer in de vi cieuze cirkel, redeneert zij. Teerds stelt daar tegen over dat in de christelijke zelfhulpgroep die cirkel doorbroken door de ervaring open te kunnen zijn in een veilige en begrijpende omgeving. „Je beseft diep dat je machteloos bent en het alleen met God en je medemensen kan lukken." DONDERDAG 20 MAART 2014 I Pornoverslaving heeft niets te maken met een onbevredigende (seksuele) relatie met de partner, foto Peter Hilz

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 31