Digitaal lekken kan nu ook naar deze krant VERDIEPING 9 Klokkenluiders kunnen nu ook anoniem en veilig documenten lekken naar deze krant, de waakhond van de regio. Bij de redactie van televisieprogramma Nieuwsuur is het enthousiasme over Publeaks inmiddels weggeëbd. „Hoge ver wachtingen waren er nooit", zegt Nieuws- uur-verslaggever Bas Haan. De hoeveelheid tips en de kwaliteit ervan vallen hem flink tegen. „Het kost moeite om in te loggen op het systeem en de tips te checken. Als over een tijdje blijkt dat onze digitale brieven bus nog steeds meestal leeg is, of dat er al leen maar onzin in zit, dan stoppen we er mee." Dat Publeaks in buurland België nog geen navolging heeft gekregen, verbaast de om budsman van Vlaanderen, Bart Weekers, niet. „Ik zie een fundamenteel probleem", zegt Weekers. „Een journalist moet altijd de identiteit van een bron kunnen bescher men. Maar het mag toch niet zo zijn dat een journalist niet wéét wie zijn of haar bron is. Hoe is het dan mogelijk om de waarde van een tip in te schatten?" Volgens Weekers hebben goede journalis ten Publeaks 'niet nodig'. „Als échte klok kenluiders hun verhaal kwijt willen, stap pen ze naar de journalist die ze hun ver haal toevertrouwen." Bij de lancering van Publeaks trokken boze bloggers ten strijde tegen deze 'verderfelij ke vorm van uitlokking'. Al deze opmerkin gen, zegt oprichter Gautier, passen beter in een breed nationaal debat over hoe om te gaan met klokkenluiders. En: „Publeaks lokt niet uit, maar faciliteert. Dat hebben we uiteraard juridisch bekeken. En het geeft bescherming. Enkele jaren geleden zijn twee journalisten van De Telegraaf ge gijzeld door de rechter-commissaris, om dat ze hun bronnen niet wilden prijsgeven. Met documenten via Publeaks hadden ze oprecht kunnen zeggen dat ze die bronnen niet kennen." Gautier wil juist dat journalisten nog veel actiever gebruikmaken van Publeaks. „Er moeten nog zo veel documenten in lades liggen. Ik denk dat de journalistiek klok kenluiders meer moet stimuleren. Neem Publeaks op in je colofon, meldt dat je het gebruikt en dat mensen er terechtkunnen." HOE WERKT TOR-NETWERK? Sinds enkele weken zijn ook de re gionale kranten van Wegener aan gesloten bij Publeaks. De dagbla den zijn aangehaakt bij het pro ject om klokkenluiders via de web site Publeaks.nl de gelegenheid te geven anoniem en via een goed beveiligde, digita le manier belangwekkende documenten aan de regionale dagbladen toe te spelen. „De ervaringen van andere media met Publeaks zijn positief. In een aantal geval len is informatie naar buiten gekomen die we anders als samenleving niet zouden hebben gehad", zegt hoofdredacteur Kees Pijnappels van De Persdienst, de centrale redactie van de Wegener-dagbladen, waar de documenten binnenkomen. „Via Pub leaks komen wekelijks tips binnen die het uitzoeken waard zijn. Met name de regiona le kranten kunnen daar een belangrijke rol vervullen." De dagbladen doen mee aan het Publeaks- project omdat zij zichzelf zien als waak hond van de samenleving. Klokkenluiders kunnen daarbij behulpzaam zijn. Publeaks biedt hun een manier om de media te be reiken zonder dat hun identiteit te achter halen is. De klokkenluiderssite is bijvoor beeld bedoeld voor tips of documenten over misstanden die werknemers alleen anoniem kunnen geven, omdat anders hun baan in gevaar komt; en voor gevoelige do cumenten over zaken die het algemeen be lang aangaan. De site is niet bedoeld voor het uploaden van persberichten. Kees Pijnappels: „De waarde van Publeaks schuilt ook in de goede bescherming van de afzender. De nagenoeg 100 procentga rantie dat de identiteit geheim blijft, wekt kennelijk vertrouwen." De redacties checken tips op betrouwbaar heid en gaan waar nodig op zoek naar we derhoor. De dagbladen PZC, BN DeStem, Brabants Dagblad, De Gelderlander, Eind- hovens Dagblad, De Stentor en TC 1\iban- tia en de De Persdienst doen mee. Op Pu- bleaks.nl staat een instructie hoe documen ten kunnen worden geüpload. Vragen of opmerkingen over Publeaks bij uw dagblad? Mail naar publeaks@depersdienst.nl (Let op: dit e-mailadres is niet bedoeld voor het lekken van documenten. Dat kan via www.publeaks.nl). I r* Publeaks maakt voor haar beveiliging onder meer meer gebruik van het Tor-netwerk. Zo'n netwerk bestaat uit een serie virtuele tunnels, waardoor mensen en organisaties beschermd kunnen communiceren over het web. De data die worden verstuurd, reizen (versleuteld) via een serie verschillende en willekeurig gekozen servers. Ook hulporganisaties en mensenrechtenacti visten gebruiken Tor om aan de aandacht van de autoriteiten ter plaatse te ontsnap pen. Publeaks is ook nog beveiligd met verschil lende soorten encryptie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9