Publeaks, de website waar klokkenluiders hun documenten kwijt kunnen, is een halfjaar online.- Is het een succes? 66 Het is een grote grabbelton, waarbij soms iets aardigs naar boven komt 8 VERDIEPING PUBLEAKS Eén ding is zeker: Henk Krol is geen fan van Publeaks. De voormalig fractievoorzitter van 50PIUS is tot nu toe het bekendste slachtoffer van de website voor anonieme klok kenluiders. Gelekte docu menten over het niet afdragen van pen sioenpremies door Krol, in zijn tijd als baas van de GayKrant, leidden tot publicaties in de Volkskrant. Krol moest daarna opstap pen als leider van de ouderenpartij. Het vertrek van Henk Krol is niet het enige wat zes maanden Publeaks.nl, de website waar klokkenluiders anoniem en digitaal beveiligd documenten en informatie kun nen lekken naar verschillende Nederlandse media, heeft opgeleverd. Zo bleek uit een ander document dat een interim-bestuur der bij zorginstelling Humanitas 100.000 euro declareerde voor een maand werk. Dat bedrag lag ver boven de vaste norm voor salarissen in de zorg. De bestuurder stapte op na de publicatie. Het is mooi, maar nog lang niet genoeg, zegt Teun Gautier, één van de oprichters van Publeaks. Gautier, tot voor kort uitge ver van opinieblad De Groene Amsterdam mer, bedacht het project toen hij in een krant las over een vondelingenluikje in Bel gië. „Toen dacht ik: dat zou er voor de me dia ook moeten zijn." Een anoniem luikje dus, waar mensen iets kwetsbaars kunnen achterlaten. „Het is een bekend gezegde: geef een man een masker en hij vertelt de waarheid." Publeaks, zo is de gedachte, ver hoogt het controlerend vermogen van de pers en kan misstanden aan de kaak stel len. Het plan werd verder uitgewerkt met het Netwerk Democratie en de Volkskrant. In september 2013 ging Publeaks live. Nu is het een platform waar klokkenluiders hun documenten kwijt kunnen aan 54 verschil lende media: van landelijk tot regionaal, van tv tot internet-only. De documenten belanden via encryptie (versleuteling van gegevens) en een zogeheten Tor-netwerk (zie kader) bij de media van keuze van de klokkenluider. Zij zien niet van wie de in formatie afkomstig is, maar kunnen de klokkenluider wel vragen alsnog contact op te nemen. Nederland liep voorop, maar inmiddels ko men er steeds meer soortgelijke klokkenlui- dersprojecten. Het roemruchte Amerikaan se magazine The New Yorker heeft haar ei gen Strongbox, in Italië is er Mafïialeaks (uiteraard voor tips over de maffia) en in Afrika bestaat Wildleaks (voor klokkenlui ders over misdaden tegen wilde dieren en bossen). Ook bij Wikileaks, waarvan Julian Assange de oprichter is, kan anoniem ge lekt worden: de site openbaarde onder meer honderdduizenden geheime Ameri kaanse defensiedocumenten. De Volkskrant hield aan Publeaks al de twee bovengenoemde scoops over. Maar, zegt Volkskrant-redacteur Jeroen Tromme len, met Publeaks alleen ben je er niet. Dat bewees de tip die binnenkwam over Henk Krol. „De inhoud van die tip bleek voor de helft niet te kloppen en dat was juist de helft waarmee we in eerste instantie aan de slag gingen." Pas na veel journalistiek handwerk (bellen, mailen en bronnen zoe ken), bleek er wel degelijk iets aan de hand te zijn. Het leidde twee weken later tot een verhaal in de krant. Het verhaal is inmid dels genomineerd voor De Tegel, de jaarlijk se prijzen voor de beste journalistieke pro ducties. De Volkskrant krijgt via Publeaks ook veel tips binnen die tot niets leiden. Tromme len: „Het is een grote grabbelton, waarbij soms iets aardigs naar boven komt. Maar daarvoor moet je wel alles uitpakken." Ook het Algemeen Dagblad hield een goed verhaal over aan Publeaks. De krant wist eind vorig jaar te melden dat onder het per soneel van de bibliotheek in Rotterdam grote onrust was ontstaan over een reorga nisatie. Anonieme personeelsleden lekten interne documenten naar de krant. „We krijgen gemiddeld één tip per dag bin nen, maar de meeste tips zijn moeilijk te controleren of niet concreet genoeg", zegt Jeroen de Vreede, coördinator van de onder- zoeksredactie bij het AD. Toch wil hij Publeaks niet afschrijven. „Grote, landelij ke nieuwsverhalen heeft het ons niet opge leverd. Maar dat verandert misschien nog: één goede tip kan genoeg zijn." Voor De Vreede is Publeaks niet meer dan een 'anonieme postbus'. Het AD krijgt nog altijd de meeste bruikbare tips binnen via de klassieke bruine envelop die op de deur mat van de redactie ploft. „Maar er is niets mis mee om via Publeaks een extra lekmo- gelijkheid aan te bieden." Dat vindt ook Gerson Veenstra, chef nieu we media bij regionale omroep RTV Oost. Hij had wel zijn twijfels bij aanvang van Publeaks. „Is het wel helemaal kies men sen actief op te roepen om geheime docu menten te lekken?", vroeg Veenstra zich af. „Je biedt namelijk ook kwaadwillenden de voordelen van een anoniem platform." Toch ziet de omroepman meer voor- dan nadelen. „Als klokkenluiders iets aan de kaak willen stellen, kunnen ze dat nu in ie der geval op een relatief veilige manier doen." Misstand? Meld het anoniem door Cyril Rosman en Peter Winterman illustratie Mark Reijntjens Jeroen Trommelen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8