Servische premier slaat direct grote slag met vangst drugsbaas Grand Tour Ierland Conflict Krim is van politieke naar militaire fase gegaan, aldus premier Oekraïne. 44 De Russischtalige bevolking op de Krim werd op geen enkele manier bedreigd 6 BUITENLAND CRISIS OEKRAÏNE MOSKOU - Het conflict tussen Oek raïne en Rusland is van een poli tieke naar een militaire fase ge gaan. Die onheilspellende woor den sprak de Oekraïense interim premier Arseni Jatsenjoek giste ren voor de Oekraïense televisie. Hij zei dat naar aanleiding van een schietpartij in Simferopol, de hoofdstad van de Krim. Daar is volgens Oekraïense bronnen gis teravond een Oekraïense militair doodgeschoten door pro-Russi sche militieleden of militairen die een Oekraïense legerpost aanvie len. Twee soldaten raakten ge wond. Het is het eerste dodelijke slachtoffer sinds Russische troe pen verschillende locaties op het schiereiland begonnen te bezet ten. Naar aanleiding van de schietpar tij heeft de regering van Oekraïne haar troepen op de Krim toestem ming gegeven om wapens te ge bruiken. Het ministerie van De fensie in Kiev liet dat weten. Volgens premier Jatsenjoek was de schietpartij van gisteren een 'oorlogsmisdaad'. „Alle verant woordelijkheid voor de militaire escalatie van het conflict ligt volle dig bij de politieke leiding van Rusland", aldus Jatsenjoek. Kennelijk om ook de Russischtali- gen in Oost-Oekraïne, dat een mo gelijk volgend Russisch doelwit vormt, te bereiken, hield de Oek raïense premier zijn toespraak niet in het Oekraïens, maar in het Russisch. Interim-president Oleksandr Toertsjinov stelde gisteren dat de Krim Oekraïens grondgebied is en blijft; ondanks de onderteke ning, gisteren in Moskou, van een verdrag waarmee volgens het Kremlin de Krim bij Rusland wordt gevoegd. Toertsjinov zei dat hij de minister van Defensie opdracht heeft gegeven om zijn collega's uit Groot-Brittannië, de VS en Rusland bijeen te roepen om de situatie niet verder te laten escaleren. In 1994 tekenden de vier landen een overeenkomst om de grenzen van Oekraïne te garan deren, als het land zich van zijn kernwapens zou ontdoen. Dat laatste gebeurde al in de jaren '90. Toertsjinov noemde de gebeurte nissen op de Krim 'een provoca tie, die niet alleen is gericht tegen Oekraïne'. „Dit is een poging de situatie in de hele regio te destabi liseren, in Europa en in de hele wereld", aldus de president. De Duitse bondskanselier Angela Merkel veroordeelde gisteren de annexatie van de Krim door Rus land als 'landjepik'. De stap is vol komen in strijd met internatio naal recht, beklemtoonde Merkel kort na de ondertekening van het verdrag in Moskou. Merkel sprak tegen dat Rusland uit de groep van de G8 is gegooid. Daarover is nog niets besloten volgens de bondskanselier. De Franse minis ter van Buitenlandse Zaken Lau rent Fabius had eerder beweerd dat de club van vooraanstaande geïndustrialiseerde landen Rus land voorlopig weert. Ook minister Frans Timmermans van Buitenlandse Zaken veroor deelt de Russische annexatie van de Krim. Volgens hem heeft Rus land met militaire agressie de grenzen van een ander land gewij zigd en gebruikt het land oneigen lijke argumenten om de inlijving van het Oekraïense schiereiland goed te praten. Timmermans schreef dat gisteren op zijn Face- bookpagina. Hij vindt dat er geen enkele recht vaardiging is voor het Russische optreden, dat volgens hem in strijd is met het handvest van de Verenigde Naties en allerlei (inter nationale) verdragen. „De Rus sischtalige bevolking op de Krim werd op geen enkele manier be dreigd of onder druk gezet. De mogelijkheden om eventuele ver schillen van mening langs vreed zame weg op te lossen, waren nog lang niet uitgeput. Zelfs na de militaire agressie heeft Oekraï ne voortdurend de bereidheid ge toond te praten met Rusland", somt de bewindsman op. Omdat Rusland geen gehoor heeft gegeven aan de oproep van de EU tot de-escalatie, zijn nieu we maatregelen tegen het land 'waarschijnlijker geworden', aldus Timmermans. Regeringsleiders en staatshoof den van de EU praten morgen in Brussel over de spanning tussen Rusland en Oekraïne en over ver dere maatregelen tegen Moskou. De arrestatie is een enorme opste ker voor de aanstaande premier Aleksandar Vucic. Die won zon dag met overmacht de verkiezin gen, mede door zijn harde aanpak van misdaad en corruptie. Het is dan ook frappant dat Saric twee dagen na de verkiezingen werd overgebracht naar Servië. Dat speelt in op geruchten dat de zaak voor politieke doeleinden wordt gemanipuleerd. De inlichtingen dienst had Saric opgespoord in La- tijns-Amerika, en was al anderhal ve maand in contact met hem voor hij werd opgepakt. De rege ring wilde daar verder niet op in gaan. „Het belangrijkste is dat Dar ko Saric in de cel zit", zei de mi nister van Justitie. Saric zou jarenlang een smokkel route voor cocaïne hebben uitge baat van Latijns-Amerika naar Eu ropa. De astronomische winsten die hij maakte, werden deels in Servië witgewassen. Maar volgens een vorig jaar gelekt rapport van de Servische politie, gebeurde dat ook in de rest van Europa, met na me in Nederland. Saric wordt vol gende week weer voorgeleid en De zaak tegen Saric zal ook veel aan het licht brengen over zijn netwerk en over zijn banden met de politiek. dan moet bewijsmateriaal over de witwaspraktijken boven komen. Voorlopig heeft justitie pas 22 mil joen euro opgespoord. Waarschijn lijk is dat het topje van de ijsberg. De zaak tegen Saric zal naar ver wachting ook veel aan het licht brengen over zijn netwerk, en vooral over zijn banden met politi ci. Demissionair premier Ivica Da- cic zit al in de problemen door contacten met Saric' handlangers. Hij zal waarschijnlijk moeten ge tuigen. En zo zijn er meer politici die justitie moeten vrezen. „Dit wordt een test voor iedereen", zegt socioloog Dusan Janjic in een commentaar. Het wordt ook een test voor Vu cic. Nu hij de absolute macht in het land heeft, is hij kwetsbaar voor kritiek dat zijn strijd tegen corruptie dient om met politieke rivalen af te rekenen. Kras.nl/38691 of bel 0900-9697,^ Dood militair zet de Krim door onze correspondent Joost Bosman Frans Timmermans, minister van Buitenlandse Zaken Mannen in uniformen zonder iden tificatietekens staan bij een pant serwagen in de straten van Simfe ropol. foto Alexsey Nichukchin/HH door onze correspondent Joost van Egmond BELGRADO - Servië heeft na een maandenlange jacht Darko Saric, een grote drugsbaas, ingerekend. Aanklagers zien reikhalzend uit naar wat hij kan vertellen. Ontdek Ierland met bezoeken aan o.a. Belfast, Derry, Dublin, Cóbh, Galway en natuurtochten naar The Burren, Cliffs of Moher, Ring of Kerry en Connemara. Inclusief vlucht, hotels, ontbijt en fantastische excursies 100% vertrekgarantie en Nederlandssprekende reisleiding Klantbeoordeling 8,2 Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. excl. res.kosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6