Verandering in klimaat Extra kosten voor mobiel bellen in bedreigt drinkwater buitenland verdwijnen eind 2015 Niets mag misgaan bij atoomtop BINNENLAND 5 üjli- Door veranderingen in het klimaat kan het voor langere tijd erg droog zijn in Nederland. Rivieren stromen daardoor min der en dat verergert de invloed van lozingen op het oppervlakte water. De vervuiling uit die lozingen wordt dan namelijk minder snel verdund. Volgens het RIVM zou het dan ook goed zijn om lozingen vooral toe te staan tijdens nattere perio des of de normen voor de hoeveel heid vervuiling in het water aan te scherpen, of bij droogte water te laten stromen vanuit de ene in de andere rivier. Ook uitgebreide zuivering van rioolwater zou helpen. De zuive ringsinstallaties lozen het gezui verde rioolwater uiteindelijk na melijk ook op het oppervlaktewa ter. In Nederland wordt in totaal zo'n 40 procent van het drinkwater ge produceerd vanuit het oppervlak tewater. Daarmee is er in de Europese Unie een nieuwe stap gezet om de zogenoemde roamingkosten zo snel mogelijk af te schaffen. Ook de Europese Commissie wil een afbouw, maar zij noemde nog geen tijdstip. De afgelopen jaren zijn de tarieven al wel herhaalde lijk verlaagd. De parlementscom missie vindt dat consumenten ui terlijk vanaf 15 december 2015 niet meer extra hoeven te betalen voor bellen, mobiel internetten of het versturen van een sms uit een ander EU-land. Het aanpakken van de roaming kosten maakt deel uit van een pak ket voorstellen van Europees Commissaris Neelie Kroes (Digita le Agenda) om één Europese tele- commarkt te bereiken. Het is de bedoeling dat het hele Europese Parlement zich op 3 april over de voorstellen buigt. Daarna volgen er onderhandelingen met de lid staten. Bijna de helft van de Euro peanen weigert in een ander EU-land mobiel te internetten, uit vrees voor een torenhoge reke ning. De meeste Nederlanders ge bruiken geen mobiel internet in het buitenland vanwege de hoge kosten. Dat bleek vorige maand uit onderzoek van de Europese Commissie. Volgens Kroes lopen Europese telecombedrijven jaar lijks 300 miljoen klanten mis, om dat ze te veel geld vragen voor bel len over de grens. DEN HAAG - Prioriteit nummer 1 tijdens de atoomtop: er mag niets misgaan. Een incident, als een waxinelichthouder die naar de au to van Obama wordt gegooid, be tekent negatieve pr voor Neder land; laat staan als een uit Syrië te ruggekeerde jihadstrijder tijdens de Nucleair Security Summit (NSS) een aanslag pleegt. Tijdens eerdere evenementen wer den gebiedsverboden opgelegd aan personen van wie overlast werd verwacht. De politie en de gemeente Den Haag willen niet zeggen of er rond het World Fo rum in Den Haag en in Amster dam (bij het bezoek van Obama) dergelijke verboden zijn opge legd. De woordvoerder van de Na tionaal Coördinator Terrorismebe strijding en Veiligheid (NCTV): „Er is een aanpak voor individuen die een eventueel gevaar vormen. Deze zijn voor zover bekend ook in beeld. We doen geen medede lingen over specifieke maatrege len." Hij wil ook niet zeggen om hoeveel personen het gaat. Burgemeester Eberhard van der Laan van Amsterdam maakte vrij dag bekend dat weinig mensen Obama gaan zien. „Het bezoek gaat gepaard met heel veel veilig heidsmaatregelen." Den Haag is een van de plekken in Nederland waar relatief veel Syriëgangers vandaan komen. De NCTV schatte eerder dat tussen de twintig en dertig van die jiha- disten terug zijn in Nederland. „Politie en veiligheidsdiensten hebben scherpe aandacht voor de terugkeerders. Dat is rond de NSS niet anders." Een andere bron stelt dat ex-Syriëgangers sinds en kele maanden sterker in de gaten worden gehouden dan daarvoor. bied blijft toegankelijk voor hulp diensten als brandweer, politie en ambulance." Maar wie in de veilig heidszone bezoek wil ontvangen, is het haasje. Dat had voor 10 maart via de site van de politie Haaglanden aangevraagd moeten worden. De overlast neemt iedere dag een beetje toe. Een man foetert dat hij zijn werk niet kan bereiken van wege werkzaamheden aan de Ei- senhowerlaan. Ook daar wordt de ijzeren muur opgetrokken die het World Forum van de buitenwe reld moet scheiden. „Deze grap kost me weer een half uur extra." Dan zijn er de mensen in de ver derop gelegen wijk Duinoord. Zij ontdekten vorige week dat ze hun auto tijdens de top niet in hun straat kunnen parkeren. De stra ten zijn versierd met gele borden, waarop te lezen is dat deze zon dag, maandag en dinsdag gereser veerd zijn voor officiële auto's. Het strand van Scheveningen tus sen Pier en Noorderhavenhoofd wordt ook zwaar beveiligd. Via kruip-door-sluip-doorroutes zijn veel restaurants op de boulevard en het strand wel bereikbaar. Het Kurhaus is een van de hotels waar de officials worden gehuisvest. Het is alleen te betreden voor 'de legaties, personeel en leveran ciers, niet voor publiek'. Ook voor het strand gelden res tricties. Haal het niet in je hoofd te gaan vliegeren, varen of zwem men in het kilometerslange ge bied tussen Pier en Noordelijk Ha venhoofd. De vlieger zou wel eens een gevaarlijk object kunnen zijn, de zwemmer - die zijn er het hele jaar door - en de varens gast zouden wel eens iets anders in petto kunnen hebben dan een duik in het water of een rondje met de sloep. In het koffiehuis zegt de gepensio neerde onderwijzeres Paula wat de meeste klanten denken. „Van Aartsen zegt dat het goed is voor de stad. Een kilometerslange, vier meter hoge kippenren, als een stad in een stad voor de nucleaire top, dat slaat nergens op." Had ik die Obama een bakkie kunnen schenken, moet ik de zaak sluiten; te gek voor woorden de buurt grondig op de schop. De gemeente probeert de omwonen den zo goed en zo kwaad als dat gaat, gerust te stellen. In een brief van de gemeente Den Haag staat letterlijk: „De bewoners kunnen in hun huis blijven." En: „Het ge- n WOENSDAG 19 MAART 2014 WftJin te LET OP' EETCAFE STATENPLEIN BILTHOVEN - De kwaliteit van water dat wordt gebruikt om drinkwater van te maken, wordt bedreigd door het veranderende klimaat. Dat meldde het RIVM (Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Mi lieu) dinsdag. BRUSSEL - De extra kosten voor mo biel bellen of internetten in een an der EU-land, moeten uiterlijk eind volgend jaar verdwijnen, stelt een commissie van het Europees Parle ment. Een EP-commissie wil uiterlijk vanaf 15 december 2015 een streep door roamingkosten. als zwaar belegerde veste door Cyril Rosman Het Haagse Koffiehuis aan het Statenplein in Den Haag staat tus sen de hekken van de afzetting van de NSS. foto Phil Nijhuis zie onze website/atoomtop Louis van Breukelen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5