Scholieren kiezen D66, jongsten vooral WD Wat er ook gebeurt, Samsom wil blijven Poetin viert triomf op Krim IN HET NIEUWS 3 LEIDEN - D66 blijkt het populairst onder middelbare scholieren en mbo'ers. Daarachter komen de WD, lokale partijen en de PvdA. Dat blijkt uit de Scholierenverkie zingen van instituut ProDemos. In totaal brachten 22.048 leerlin gen van 158 middelbare scholen en mbo's hun stem uit. D66 kreeg 19 procent van de stem men. Bij de vorige raadsverkiezin gen in 2010 hadden de democra ten de steun van 12,7 procent van de scholieren. De WD bleef onge veer gelijk op 18 procent. De loka le partijen gingen van 12,5 naar 17,5 procent. De PvdA was vier jaar geleden nog de lievelingspar tij van de scholieren, maar zakt nu van 21,3 naar 17 procent. Op een flinke afstand volgen Groen- Links (6,9 procent), CDA (6 pro cent) en SP (4,4 procent). De PW doet alleen mee aan de verkiezingen in Den Haag en Al- mere. In de hofstad steunt 16,6 procent van de scholieren de par tij van Geert Wilders. De PW kreeg zes stemmen minder dan koploper D66. In Den Haag deden echter maar drie scholen mee. In Almere deed zelfs maar één school mee en eindigde de PW als vijfde. D66 won er. Ook kinderen op basisscholen mochten een stem uitbrengen. Daar won de WD, met bijna 20 procent van de 1.649 stemmen. De lokale partijen kregen 16 pro cent, gevolgd door PvdA (15 pro cent), D66 en CDA (beide 14 pro cent). DEN haag - Partijleiders moeten altijd uitkijken voor de bananen schil die gemeenteraadsverkiezin gen heet. Vraag maar aan Jozias van Aartsen (WD) en Agnes Kant (SP). Vandaag is PvdA-voor- man Diederik Samsom de kop-van-jut. Al ruim een half mil joen rozen zijn uitgedeeld en nog is de PvdA-campagne niet voor bij. Om de voorspelde schade te beperken, gaat de partij ook van daag nog de straat op tot de stem bussen om 21.00 uur sluiten. Bij een dramatische uitslag is Die derik Samsom de gebeten hond. De partijleider piekert er niet over om de handdoek in de ring te gooien, maar bij een slechte uit slag zal zijn leiderschap ter discus sie komen te staan, krap twee jaar nadat hij de PvdA bij de Kamer verkiezingen met een ongekende eindsprint op 38 zetels bracht. WD-leider jozias van Aartsen trok in 2006 - tot grote verrassing van zijn eigen partij - zijn conclu sies na de teleurstellend verlopen gemeenteraadsverkiezingen. In 2010 deed SP-leider Agnes Kant hetzelfde. De slechte uitslag van het CDA luidde vorige keer het einde van het tijdperk van Jan Peter Balkenende in. Samsom is tot dusver de enige partijleider die continu vragen krijgt of hij wel aanblijft. De WD weet zich in de peilingen redelijk te handhaven. SP en D66 staan op winst. Het CDA hoopt op een stuntje. Net als PvdA en WD doet de partij in nagenoeg alle ge meenten mee. Scoren ze net iets beter dan de twee coalitiepar tijen, dan kan het CDA landelijk opeens weer de grootste zijn. Zijn toespraak werd zeker dertig keer onderbroken door applaus. Tijdens het gejuich na afloop barstten vrouwen in de zaal in tra nen uit. „In de harten en hoofden van mensen is de Krim altijd een onlosmakelijk deel van Rusland geweest", zei Poetin. Volgens de president is de aanslui ting van de Krim bij Rusland ge heel in overeenstemming met het internationaal recht: „Waarom toch is het voor Albanezen in Kosovo mogelijk, wat voor Rus sen, Oekraïners en Krimtataren op de Krim is verboden?" Poetin trok zich niet alleen niets aan van de eerste sancties tegen zijn land en de kritiek uit vele hoofdsteden. In zijn rede haalde hij nog eens fel uit naar Westerse landen, die met de sancties vol gens hem proberen naar de Koude Oorlog terug te keren en pogen de inlijving tegen te houden. „Met Oekraïne hebben ze een grens overschreden", aldus Poetin. „Wij beschouwen deze maatregelen als onverantwoordelijk en duidelijk agressief." Het Westen wist vol gens de president immers heel goed dat er in Oekraïne en op de Krim miljoenen Russen wonen. Dat maakte de annexatie een logi sche stap, zo redeneerde hij. Des ondanks lijkt het Poetin onwaar schijnlijk dat de EU en VS snel een andere houding zullen aanne men. „Ze zullen ons altijd probe ren omver te krijgen, omdat we een onafhankelijke positie hebben en die verdedigen." China werd voor zijn steun bedankt. Poetin ontkende dat Rusland ook andere delen van Oekraïne wil inlijven. Drie man in rovershol Drie verdachten die worden verdacht van minstens zestien inbraken in het noorden van Drenthe, staan op 1 april voor de rechter. Twee van de man nen woonden in een hol in een bos langs de N34 (Emmen-Gro- ningen). Ademproblemen Negen kinderen en drie volwas senen hebben gisteren ademha lingsproblemen gehad doordat er een vreemde lucht hing in zwembad annex sportschool in Heerenveen. Ambulances heb ben hen voor controle naar di verse ziekenhuizen gebracht. Granaat geschoffeld Een man heeft gistermiddag tij dens het schoffelen in zijn tuin in Heerlen een handgranaat in een plastic zak gevonden. De gealarmeerde politie heeft het explosief veilig gesteld en de Explosieven Opruimingsdienst Defensie ingeschakeld. Keukenhof geopend Schaatsbroers Michel en Ro nald Mulder hebben gistermid dag de 65e editie van de Keu kenhof in Lisse geopend. Ze de den dat met Rijksmuseumdi recteur Wim Pijbes. Door de vroege lente staat de Keuken hof nu al volop in bloei. WOENSDAG 19 MAART 2014 Van de scholieren stemde 19 procent D66; vier jaar terug was dat nog 12,7 procent door Laurens Kok Samsom bracht de PvdA twee jaar terug nog met een eindsprint naar 38 zetels in de Tweede Kamer door Joost Bosman MOSKOU - Rusland heeft de Krim definitief geannexeerd. De Russi sche president Vladimir Poetin hield een even historische als pa triottische toespraak voor de Doe- ma (het Russische lagerhuis) en de Federatieraad (de senaat), waarin hij de Krim een 'ondeelbaar stuk van Rusland' noemde. pagina 6 en 7: Dood militair zet Krim op scherp ZUIDLAREN HEERENVEEN HEERLEN LISSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3