I i 8 i 81 I BUITEN 7 Het aantal grauwe ganzen is explosief toegenomen in de laatste decen nia. Waren er halverwege de vorige eeuw in Nederland niet meer dan een handjevol broedparen, hun aantal loopt inmiddels in de vele tiendui zenden. Vrijwel niemand is daar blij mee. De boer niet omdat de grauwe ganzen voor fikse schade aan de gewassen kunnen zorgen. De natuurbe heerder niet omdat ganzen in steeds meer gebieden een dominante posi tie innemen, wat ten koste gaat van andere water- en moerasvogels. En ook de overheid niet, omdat zij in veel gevallen opdraait voor de schade. HETZEEUWSE LANDSCHAP Grauwe ganzen zijn niet alleen maar las tig. Wie zich in hun biologie en levens wijze verdiept, ontdekt fascinerende fei ten. De eerste onderzoeker die dat diep gaand deed was de beroemde Oosten rijkse bioloog Konrad Lorenz, die sa men met onder andere onze landgenoot Nico Tinbergen de Nobelprijs voor Fysiologie kreeg voor zijn onderzoek. Lorenz wordt wel gezien als de grondlegger van de ethologie of gedragswetenschap en zijn experimenten met grauwe ganzen vormden mede de reden dat hem de Nobelprijs werd toegekend. Lorenz ontdekte dat pasgeboren jongen van de grauwe gans een korte periode hebben waarin ze zich hechten aan hun moeder. Die duurt slechts enkele uren en als ganzen ruim een dag oud zijn is die hechtingsperiode definitief voorbij. Als de diertjes 13 tot 16 uur oud zijn, zien ze ieder willekeurig wezen dat op een bepaalde ma nier beweegt, als hun moeder. Dankzij deze weten schap slaagde Lorenz erin om jonge gansjes te adopte ren. Ze volgden hem in ganzenpas door de straten van de stad en het experiment maakte Lorenz wereldbe roemd. Hij ontdekte dat veel diersoorten zo'n relatief kortstondige hechtingsperiode hebben. Zelfs levenloze voorwerpen die de onderzoeker laat bewegen kunnen als 'ouderdier' beschouwd worden. Dat alles lijkt erop te wijzen dat ganzen leven op de automatische piloot en dat hun gedragingen slechts gestuurd worden door in stinctieve reflexen. Maar niets is minder waar! Later on derzoek heeft aangetoond dat grauwe ganzen als het om relaties gaat juist een verbazingwekkende 'diepgang' aan de dag leggen. Zo sluiten de vogels een huwelijk voor het leven. Een gent bij wie het vrouwtje wordt weggehaald vertoont gedurende lange tijd stressver schijnselen en in sommige gevallen wordt het met een nieuwe partner nooit wat. Er is een geval bekend van een gans wiens partner op drift raakte, maar na ander half jaar keerde zij terug op haar oude stek. In no time had haar oorspronkelijke partner geen interesse meer voor zijn nieuwe eega en werden de oude banden aange haald. Naast al dat gedragsonderzoek houden wetenschappers zich natuurlijk ook bezig met de vraag hoe de aantallen van de broedende grauwe ganzen zo uit de hand kon den lopen. Onlangs hielden de Zeeuwse natuurorganisa ties een thema-avond waar onderzoeker Berend Voslam- ber (SOVON) de achtergronden van de aantalsexplosie duidelijk maakte. Die heeft met name te maken met de reproductie. In natuurgebieden die uit grootschalig moe ras bestaan, waar de grauwe gans van nature thuis hoort, worden maar heel weinig jongen groot. Het voed sel is veel minder eiwitrijk en daardoor is het aantal jon gen lager en er sneuvelen veel meer kuikens tijdens het opgroeitraject. Bovendien zijn die jongen kleiner ehv minder vruchtbaar dan hun soortgenoten van het boe renland. In een gebied als bijvoorbeeld het Verdronken Land van Saeftinghe spelen nog tal van andere zaken. Eieren spoe len weg met hoge vloeden of worden opgevreten doou vossen. Kuikens vallen ook ten prooi aan de vele kieken dieven. Er is sprake van een evenwichtssituatie waarin de ganzen er maar net in slagen hun aantal op peil te houden. Heel anders is dat op het boerenland, waar de ganzen zich steeds meer ophouden. De enorme hoeveel heid meststoffen, die zelfs via de regen in het leefgebied van de ganzen terechtkomt, zorgt ervoor dat de grauwe ganzen zich vrijwel ongelimiteerd kunnen uitbreiden. De problemen ontstaan dus niet door.de aanleg van grootschalige natte natuurgebieden, zoals vaak zonder onderbouwing geponeerd wordt. Natuurlijk is daarmee de noodzaak om iets aan het gan^- zenprobleem te doen niet verdwenen. De oplopende schade is wel degelijk een probleem dat om een oplos sing vraagt. Maar wie enerzijds weet heeft van de hech te band die er is tussen de ganzen onderling en ander zijds beseft dat de uitdijende aantallen in feite terug te voeren zijn tot menselijk handelen, zal zich verre hou den van de roep om ganzen nietsontziend uit te roeien. Het probleem verdient een genuanceerde en veelzijdige benadering. 3 WOENSDAG 19 MAART 2014 door Chiel Jacobusse Grauwe gans met jongen Grauwe ganzen zijn niet alleen maar lastig t De grauwe ganzen sluiten een huwelijk voor het leven, foto's Chiel Jacobusse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 39