BUITEN 3 Wordt rood van schaamte als uwe klaprozen, geel van nijd als uwe krodde, wit van erger nis als uwe kamille, wanneer gij uw on kruid - ik wil zeggen uwe graanvelden beziet. Want al die schilderachtige bloemen, met stuivende distels afgewisseld, is het gevolg van uw eigen onverstand, nalatigheid en onkunde(...) Bidt den Heer dagelijks, niet om gunstig weer, maar om verstand, kennis en vlijt." Aldus fulmineerde dr. W.H.C. Staring halver wege de 19e eeuw tegen de Nederlandse boeren. Sta ring was een bekend landbouweconoom die veel ge daan heeft om de land- en tuinbouw te verbeteren. Bij zijn woorden moest ik onwillekeurig ook denken aan de boze Walcherse boeren een paar decennia eer der, die een teler van suikerbieten - toen een gloed nieuw gewas - bekogelde met z'n eigen peeën. Het was in de 19e eeuw droevig gesteld met de kennis en kunde van de boer. Geen scholen, geen vakbladen; het was al conservatisme en stilstand. De landbouw in Engeland en in de jonge USA ging met sprongen vooruit, en ontwikkelde zich snel via mechanisatie en nieuwe zaden en gewassen, maar Nederland stond stil. Tot ergernis van veel vooraanstaande grondbezitters, regenten en zeker ook koning Wil lem III. Die was nog jong, en had veel belangstelling voor de landbouw. De grondbezitters hadden natuur lijk ook een (welbegrepen) eigenbelang. Juist zij be gonnen met maatregelen. Eerst via de zgn. 'Commis sies voor de Landbouw', die van de overheid uitgin gen, en die allerlei tellingen en later maatregelen af kondigden. Al snel werden die commissies opge volgd door 'Maatschappijen van Landbouw', uit gaand van boeren (en vooral grondbezitters en regen ten). Via onderwijs, keuringen, tentoonstellingen en demonstraties trachtten ze de praktijkboer tot betere producten, nieuwe gewassen en betere diersoorten te bewegen. De start was moeilijk want het wantrou wen was aanvankelijk groot. Maar geleidelijk aan werden er meer boeren lid van de landbouwmaat- schappijen. Rond de eeuwwisseling begon de verzui ling en ook de emancipatie van 'de kleine luyden'. Dat leidde al snel tot oprichting van nog twee land bouworganisaties; één op protestants-christelijke ba sis en één op katholieke grondslag. De drie organisa ties hebben het gezamenlijk en in goede samenwer king zo'n kleine 100 jaar volgehouden en voortreffe lijk gefunctioneerd. In Zeeland leidde dat tot aanslui ting van haast 100 procent van alle boeren bij een or ganisatie. In het kielzog van de organisaties kwamen er accountantskantoren, verzekeringen, voorlichting en veel vakonderwijs. Daarnaast ontstonden er boe- renbanken (ook al verzuild) en velerlei boeren coöpe raties en de tuinbouwveilingen. Rond 2000 was de ontzuiling een feit, en zijn de organisaties tot één nieuwe omgevormd, met gewestelijke afdelingen. In Zeeland en Brabant is dat de ZLTO. Die zit momen teel in zwaar weer. Bij de fusie is verzuimd belangen behartiging (waar het om gaat) en commerciële acti viteiten (in Brabant onder meer varkensslachterijen, Vion) gescheiden te houden. Dat was erg dom. Want toen het fout ging bij Vion door overmoedige inves teringen onder leiding van een directie met macho trekjes, kwamen de grote verliezen. ZLTO was for meel eigenaar en moest de tekorten aanzuiveren. Dat kostte heel veel geld. Het grote vermogen van de ZL TO smolt weg. Zodanig, dat kantoren verkocht moes ten worden en trouwe medewerkers ontslagen wer den. Bovendien betalen de leden, ook die in Zeeland, het gelag voor de commerciële verliezen in Brabant met de varkens. WOENSDAG 19 MAART 2014 door Gerard Smallegange Stationsbuurt vanuit de lucht. luchtfoto Skypictures Meneer Blok woont al 86 jaar in Stationsbuurt. foto Matthanja Schipper V-sVirï W^hïïW" Stationsbuurt is bekend vanwege het station Rilland-Bath waar het plaatsje omheen ligt. foto Matthanja Schipper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 35