Kennis en onkunde 2 BUITEN °S? 1 Het gehucht eindeloos ver kijken, nu stopt mijn uitzicht bij de dijk." Toen het landschap nog veel uitgestrekter was, kon Blok het weer zien aankomen: „On weersbuien begonnen vaak in Zeeuws-Vlaanderen. Iedereen kwam dan kij ken of de bui door kwam. Vanaf hier zag je dikwijls branden in Zeeuws-Vlaanderen, nu is dat gelukkig minder geworden. Het is heel gek, maar het onweer is echt minder dan vroeger." Ook tijdens de Watersnoodramp zag Blok het aankomen, alleen zag hij ditmaal geen onweer, maar water: „Mijn vader was die nacht niet bang, want tijdens de stormvloed van 1906 kwam het water niet verder dan de Hervormde Kerk verderop. Voor de zeker heid hadden we toch maar het kabinet met klederdracht van mijn moeder op tafel gezet. Ik lag in mijn bed toen ik een geluid hoorde wat op een sirene leek. Ik ging naar buiten en ik zag een man op straat mensen uit de auto laten, hij zei dat er hele polders onder water stonden. Snel ging ik naar huis om het aan vader te vertellen en toen zag ik het: een enorme hoeveelheid water van wel twee me ter hoog kwam op ons af. Ik rende naar de buren en eer dat ik iedereen in de straat had gewaarschuwd liep ik al door het water." Toen Blok net binnen was werd er op de ach terdeur geklopt, een jongeman zocht samen met zijn ouders onderdak. Even later, toen het water nog hoger stond, kwam er een echtpaar in pyjama aan. Samen met deze mensen en zijn vader is Blok naar zolder ge gaan. „We konden nog net een zaklantaarn, een paar jassen en een fles cognac mee gris sen, verder niets. Die fles cognac heeft mijn vader uiteindelijk gered. Hij wilde per se even bij de koeien gaan kijken. Na een lange tijd kwam hij terug, stijf van de kou. We heb ben hem helemaal uitgekleed en volgegooid met cognac, waarna hij weer een beetje uit kwam. De volgende dag werden we uit het huis gehaald." Gelukkig kon Blok wel weer terug naar het huis waarin hij geboren is, waar hij nog steeds met veel plezier woont. „Ik woon hier heel fijn, ik zou hier nooit weg willen. We hebben goede buren en ik heb een prachtige tuin. Ik heb een moestuin, maar die kan ik inmiddels zelf niet meer onderhouden. Ge lukkig helpt een neefje me daarbij. Ik zit graag hier op de bank voor mijn huis, genie ten van het lekker weer. En die amandel boom vind ik zo bijzonder, bijna nergens an ders vind je zo een mooie boom." ï- ------ Stationsbuurt is vooral bekend vanwege het station Ril- land-Bath waar het plaatsje omheen ligt. Het wordt van Rilland gescheiden door de A58. Eén van de oudste inwoners van de buurtschap is meneer Blok, hij woont inmiddels al 86 jaar in Stationsbuurt. Hij is er geboren en getogen en nooit meer weg gegaan Aan de rand van Stationsbuurt, in een huis met een opvallen de amandelboom in de voor tuin, woont het echtpaar Blok. Voor het huis zit me neer Blok van de voorjaarszon te genieten. Als er iemand is die iets over Stationsbuurt kan vertellen, is hij het wel. Volgens hem is er veel veranderd in Stationsbuurt. In de afgelopen jaren heeft Blok veel men sen zien komen en gaan: „Echte Zeeuwen wonen hier nauwelijks meer. Er zijn nog een paar mensen over die hier al heel lang wonen, maar het zijn er niet meer veel. On dertussen is het gehucht wel drie keer zo groot geworden: er zijn heel wat anderen bij gekomen." Vroeger was de band tussen de inwoners wel wat hechter, meent Blok. „De mensen hier bemoeien zich niet meer zo veel met elkaar, velen kennen elkaar niet eens meer. Toen ik jong was woonden hier alleen maar arbeiders, samen werkten we op het land hier voor mijn huis tot het oude klooster verderop. Dat schept een band." Het is wel drukker geworden in de buurt schap, het is er niet meer zo rustig als jaren geleden. „Vroeger was het hier nog doodstil, met de komst van de A58 is de stilte verdwe nen. Je hoort continu de auto's voorbij zoeven. Ik weet dat het noodzakelijk was, maar het is wel jammer." Voordat de snel weg werd aangelegd was het weggetje voor zijn huis de doorgaande weg. Blok lacht: „Al dat verkeer over dit smalle weggetje had na tuurlijk ook niet erg leuk geweest." Om het geluidsoverlast te beperken is er een dijk aangelegd, al neemt die niet al het ge luid weg: ,Je hoort het nog steeds goed, maar het is niet anders. Ik vind het wel zon de dat mijn uitzicht weg is. Vroeger kon ik Het toegangshek tot de boerderij (en vroeger de buitenplaats) Molembaix bij Grijpskerke. Molembaix was de woonplaats van de heren Vis - vader en zoon - die beiden een grote rol hebben gespeeld bij de oprichting van de eerste landbouwmaatschappij in Zeeland rond het midden van de 19e eeuw. foto Silvia Wennekes Met de komst van de A58 verdween de stilte tationsbuurt I n..,(ClWpo r—1 Oude Rijweg door Matthanja Schipper Blok: „Echte zeeuwen wonen hier nauwelijks meer." foto Matthanja Schipper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34