Hoornbeeck is weer beste mbo-school Je zoekt de grens een beetje op Liberale graansilo's in Borssele Lastige opdracht ZEELAND 19 commentaar Ruim 90 miljoen euro verlies op gemeentegrond 3 autoruit stuk? 0800-0828 Vandaag kunnen we samen beslissen over de gemeente raad. We kiezen een richting. We steunen de beste oplossingen voor de lokale pro blemen. We stemmen op de partij met de beste bestuur ders. Vandaag is de grote dag van de democratie. Opvallend veel burgers voelen dat echter anders. De voorspel lingen voor de opkomst zijn somber. Mogelijk stemt minder dan de helft van de kiesgerech tigden. Als het inderdaad die kant op gaat, hebben de raadsle den die vandaag worden geko zen een groot probleem. En de bestuurders die zij aanwijzen ook. Er mankeert dan iets aan hun legitimatie. Ondanks die handicap zullen zij er alles aan moeten doen om het draagvlak onder de lokale democratie te herstellen. Daarbij mogen zij lastige vragen over de gewens te minimale kwaliteit van raadsleden en bestuurders, en over een minimale omvang van een krachtige gemeente niet uit de weg gaan. Gedeputeerde Staten hebben het rapport als (mede) financieel toe zichthouder dinsdag besproken. De gemeenten kunnen het verlies volgens GS nu nog wel opvangen, maar omdat de prognose voor toe komstige opbrengsten onzeker is, worden mogelijke problemen voorzien. Ook de verwachtte op brengsten over 2013 zijn nog verre van rooskleurig, zodat de verlie zen waarschijnlijk nog oplopen. Zo hebben Vlissingen, Middel burg en Tholen hoge boekwaar des staan voor (nog niet) in exploi tatie genomen bouwgrond. Goes en Hulst kennen projecten met publiek private samenwerking, die ook risico's met zich meebren gen, aldus het dagelijks provicie- bestuur. De gegevens zijn afkom stig uit de jaarrekeningen van de gemeenten. Daarnaast gaan gemeenten die on danks de malaise op de woning markt nog winst weten te beha len op grondactiviteiten (de ver wachting is 76,8 miljoen euro), daar straks vennootschapsbelas ting over betalen. Voor deze ge meenten komt de vennootschaps belasting dan ook op een slecht moment, aldus het college. De provincie stimuleert de opzet van regionale woningmarktafspraken, die passen binnen de reële behoef te. Het Hoornbeeck College scoort onder meer het best in de secto ren zorg en welzijn en economie en administratie. Opleidingen in die vakgebieden zijn ook in Goes te volgen. Het Hoornbeeck was de afgelopen jaren ook al de beste mbo-school volgens de keuze gids. De school heeft ook vestigin gen in Amersfoort, Apeldoorn, Kampen en Rotterdam Het Edudelta College, dat ook een vestiging in Goes heeft, staat on der aan op de ranglijst van groene scholen in Nederland. Scalda, de grootste Zeeuwse mbo-school, staat op de tiende plek in de lijst van brede mbo's. In de gids van vorig jaar stond Scalda op plaats 14. Hennie van Meerkerk, voorzitter van het colle ge van bestuur van Scalda, is blij. „We wilden uiterlijk in 2015 bij de beste tien horen. Die doelstel ling is nu al gehaald." Bijna alle opleidingen van Scalda scoren hoger dan vorig jaar. De verbeterde prestaties komen vol gens Van Meerkerk doordat min der leerlingen voortijdig uitvallen en meer leerlingen binnen de ge stelde tijd een diploma halen. Scalda-opleidingen in de sectoren economie en administratie, uiter lijke verzorging, arbeidsmarktge- kwalificeerd assistent en toerisme scoren laag in vergelijking met an dere mbo's. Laboratoriumtech niek, sportopleiding Cios, de op leiding veiligheid en de sector zorg en welzijn - samen goed voor de helft van de studenten - staan landelijk in de top vijf. TERNEUZEN - D66? Wat is dat nu voor code om een wegopbreking aan te geven? De Terneuzense lijsttrekker Charles ten Hengel moet er maar eens om lachen. Na tuurlijk krijgt hij veel opmerkin gen over de aanhangwagen met digitaal bord, die zijn partij op het sluizencomplex in Terneuzen heeft geparkeerd. „Ja, het mag", laat een gemeentewoordvoerster weten. „In verkiezingstijd zijn wij heel coulant. Zo'n wagen mag niet langer dan dertig dagen op de openbare weg staan, zolang het maar niet hinderlijk is." 's Nachts gaat het lichtgevende bord daarom uit. „Je zoekt zo de grens een beetje op. Maar het is openbaar terrein, dus het mag", al dus Ten Hengel. „Ik zag deze wa gen eens staan bij een verkeerssi tuatie in Hulst en heb toen aan de eigenaar gevraagd of ik 'm mocht huren. Dat was geen probleem." Hij wil niet zeggen hoeveel het bord de partij per dag kost. BORSSELE - De WD in de gemeen te Borsele wil ook na de verkiezin gen letterlijk zichbaar zijn. De slo gan 'WD, Beter voor Borsele' op de graansilo's aan de Zeedijk in Borssele blijven daarom de ko mende vier jaar op deze silo's staan. „Ons campagneteam kwam met dit ludieke idee", zegt lijst trekker Roel Boekholt. „De graan silo's zijn gelukkig in het bezit van een van onze leden zodat we onze slogan op de silo's konden plaatsen." Boekholt weet dat het moeilijk is verkiezingsborden op zichtbare plaatsen neer te zetten. „We zijn toch afhankelijk van grondeigenaren die lid zijn van onze partij. In tegenstelling tot vroeger komen steeds minder mensen voor hun eigen politieke voorkeur uit. De tijd dat achter veel ramen een verkiezingsposter hing, is voorbij." De silo's zijn te zien vanaf de Westerscheldetun- nelweg richting Terneuzen. WOENSDAG 19 MAART 2014 www.hofca.ni Btenvenu» mtnomnft i micom* door Marcel Modde MIDDELBURG - De Zeeuwse ge meenten hebben in 2011 en 2012 in totaal meer dan 90 miljoen euro verlies geleden op de exploitatie van woningbouwgrond. Dat blijkt uit een onderzoek van Deloitte Real Estate. door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Het Hoornbeeck Col lege, dat een vestiging in Goes heeft, is volgens de keuzegids voor het middelbaar beroepsonderwijs weer de beste mbo-school van het land. D66 zet op het sluizencomplex in Terneuzen een digitaal bord in. foto Peter Nicolai iWW De WD pakt uit aan de Zeedijk in Borssele. foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 19