Kieswijzer geeft vaak lokale partij als advies SGP trekt de WD-kar op Schouwen Lagasse pakt roer bij ZSP Schone Detlev VERKIEZINGSSTUNTS Politieke partijen voeren campagne voor de gemeenteraadsverkiezingen niet alleen met folders en posters, maar ook met ludieke middelen. 18 ZEELAND Deelnemers aan de Kieswijzer kunnen reageren op 25 stellingen. Vervolgens wordt, bij wijze van stemadvies, berekend met welke partijstandpunten de antwoorden het meest overeenkomen. In acht van de dertien gemeenten komt daarbij een lokale partij het vaakst uit de bus: de Lokale Partij Borsele, Gemeentebelangen in Ka- pelle, Betrokken Noord-Beveland, Leefbaar Schouwen-Duiveland, Lijst Babijn in Sluis, 55 Terneu- zen, Algemeen Belang Tholen en ouderenpartij OPAZ (die zichzelf ook als een lokale partij be schouwt) in Veere. In de andere vijf gemeenten is een landelijke partij het vaakst verstrekte advies: PvdA in Goes en Reimerswaal, CDA in Hulst, Christenunie in Middelburg en D66 in Vlissingen. De verschillen met de nummers twee zijn soms klein. In Kapelle blijft de WD bijvoorbeeld niet ver achter bij Gemeentebelang, in Middelburg is het een nek-aan- nekrace tussen Christenunie en PvdA, op Noord-.Beveland preste ren ook PvdA en WD goed, in Sluis doet CDA nauwelijks onder voor Lijst Babijn en in Tholen is PvdA een goede tweede. In Goes 'concurreert' de PvdA op vallend genoeg vooral met de Par tij voor Goes, die recent is voortge komen door een afsplitsing van de PvdA Als alle Zeeuwse gemeenten bij el kaar worden opgeteld, wordt van de landelijke partijen PvdA het meest als stemadvies verstrekt (15,6 procent, inclusief PvdA/ GroenLinks in Veere), gevolgd door CDA (12,5 procent), D66 (10,9 procent), SGP en/of Chris tenunie (9,9 procent) en WD (9,4 procent). Nieuwkomer OPAZ doet het naar verhouding beter dan de meeste landelijke partijen. De partij neemt in slechts vijf gemeenten deel, maar is toch goed voor 5,4 procent van alle stemadviezen. GroenLinks, dat ook in vijf ge meenten meedoet, komt slechts tot 2,8 procent. De Kieswijzer was tot gistermid dag het vaakst gebruikt voor de gemeente Terneuzen (2097 keer). Ook die voor Schouwen-Duive land en Goes waren in trek. De Kieswijzer voor Noord-Beveland werd het minst vaak geraad pleegd: 312 keer. OOSTERLAND - Het begon er mee dat Florus van der Paauw, tweede op de kieslijst van de SGP op Schou wen-Duiveland, in het landelijk partijblad de aan kondiging deed om een verkiezingsstunt uit te ha len. Maar wat dan, vroegen ze zich af. Toen de kar met WD-posters op een zaterdag werd gespot, was het idee geboren. De WD zou tot 'aan hanger' worden gemaakt. In letterlijke zin. „De bood schap moest niet te kwetsend en niet te arrogant zijn, maar juist ludiek", vertelt medekandidaat Leen- dert de Bruine. „Aan een boer uit Oosterland ge vraagd om zijn trekker te gebruiken. Die wilde wel meewerken mits de boodschap niet kwetsend zou zijn. Dit vond hij ook leuk. Je moet het zien als gein tje." Een geintje dat geslaagd is, want volgens De Bruine kwamen er reacties 'van alle kanten'. Overigens reageerde de WD snel. Al een dag later werd de kar verplaatst. De Bruine: „Hij staat nu veer tig meter verder maar we vonden het flauw om de trekker er weer voor te zetten." De 54-jarige Lagasse wordt verant woordelijk voor de herijking van de beleidsstrategie van het haven bedrijf. Hij zal zich in eerste in stantie richten op het opstellen van een uitvoeringsplan voor de nieuwe koers. Omdat hij ruime er varing heeft in het leiden van or ganisaties die in een veranderings proces verkeren en 'in staat is poli tieke- en bedrijfsbelangen te vere nigen', is de onderneming ervan overtuigd dat Lagasse een belang rijke bijdrage zal leveren aan de toekomst van Zeeland Seaports. Lagasse is afgestudeerd in de Rechtsgeleerdheid en heeft ruime (internationale) ervaring in het begeleiden van organisaties in transitie- en strategieprocessen. Hij heeft onder meer gewerkt bij bij Corus, Dow Benelux en sinds 2002 bij vliegtuigbouwer Fokker Elmo in Hoogerheide, waar hij meest recentelijk vicepresident was. In het havengebied zijn zo'n 250 bedrijven gevestigd, goed voor 18 procent van de Zeeuwse werkgele genheid. Door haar strategische ligging heeft ZSP zich in de afgelo pen veertig jaar ontwikkeld tot derde zeehaven van Nederland. Als ik nou echt eerlijk ben, moet ik toege ven dat ik ook mijn ei gen verleden in wat fellere kleuren schilder dan ge rechtvaardigd is. Tussen mijn achttiende en mijn vijfentwin tigste speelde ik basgitaar in een vriendenbandje. Pas toen ik vanwege te weinig talent werd weggestemd, kwam het succes en speelde de band twee jaar achtereen voor duizenden toeschouwers op het Tilburgse festival Mundial. Kijk, dat vertel ik dus niet aan mijn zoon. Voor hem schets ik een beeld van een ruig bandle ven. Ik vertel van nachtwerk in de studio waar ons onbekende blondines binnenvielen. Na verloop van jaren ga je zelf geloven in je roemrijke verle den. De goeie ouwe tijd wordt geïdealiseerd. Dat gebeurt van zelf met het klimmen der ja ren. Kan de beste overkomen. Ouderenpartij OPAZ-oprichter Dave Siebrecht bijvoorbeeld. Hij spreekt op zijn cv over zijn verleden als Defensiemedewerker Navo. Dat zou best wel eens ge woon dienstplichtig militair ge weest kunnen zijn. Het is ook al weer zo lang geleden. En hoe hij in het kader van zijn inlich tingenwerk, zelf - vanwege af persing, mishandeling, mensen handel en aanzetten tot prosti tutie - tweeënhalf jaar in de cel kon belanden, is ook al weer de cennia geleden. Dat was nog in de jaren dat hij als Detlev Wil helm Maassen door het leven ging, vóór hij zijn adelijke Pools/Duitse achternaam van zijn stervende opa overnam om de naam Siebrecht voor uitster ven te behoeden. Nu gaat het weer stukken beter met de naam. Onderzoeksbu reau Meertens meldt er 45 in 2007. Siebrecht/Maassen heeft zo'n roerig leven achter de rug. Heel begrijpelijk dat de kleine details dan verloren gaan. Dat hij Honorair Consul is van Hutt River; een door een dwarse Au stralische boer uitgeroepen prinsdom. Och, dat maakt toch niet zoveel uit. Staat toch aar dig op het cv? Ik ben benieuwd tot welke hoogten ik mijn muzikale verle den heb opgeleukt wanneer ik zo oud ben als Dave Siebrecht. Dan weet ik vast zeker dat ik ooit De Kuip plat speelde. woensdag Campagne met een glimlach door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De opvattingen van de Zeeuwse kiezer komen het meest overeen met die van de loka le partijen. Van de bijna 16.000 mensen die tot en met gistermid dag de Kieswijzer van de PZC invul den, kreeg 35 procent als stemad vies een van de lokale partijen. Die oogstten bij de gemeenteraadsver kiezingen van 2010 in Zeeland 23 procent van de stemmen. Nieuwkomer ouderenpartij OPAZ doet het naar verhouding beter dan de meeste landelijke partijen. De actie van de SGP op Schouwen-Duiveland: 'De WD is aanhanger van de SGP'. door Marcel Modde TERNEUZEN - Fokker-topman Jan Lagasse wordt interim-directeur bij havenbedrijf Zeeland Seaports. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Guido van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 18