Maatregel lijkt niet slagvaardig Ad Bloemendaal was 30 jaar correspondent 8 BUITENLAND DE KRIM Met bevroren tegoeden en inreisverboden willen EU en VS de druk tegen Rusland opvoeren. MOSKOU - Rusland lijkt zich nog te vrolijk te maken over de terug keer van de Krim in de Russische moederschoot, om bezorgd te zijn over de gisteren door de EU en VS afgekondigde sancties. Vicepremier Dmitri Rogozin deed er op Twitter zelfs een beet je lacherig over: „Kameraad Oba- ma, wat ga je doen met hen die re keningen noch bezit hebben in het buitenland? Of heb je daar niet aan gedacht?" De Russische senaatsvoorzitter Valentina Mat- vijenko, wier naam prijkt op de Amerikaanse lijst, liet zich wat se rieuzer uit. Ze sprak tegenover het persbureau Interfax over 'poli tieke chantage'. Ook Matvijenko verklaarde geen kopeke op een buitenlandse bank te hebben staan. In die zin lijken de gisteren opge legde sancties weinig slagvaardig. Maar mochten Brussel en Was hington hun lijsten deze week uit breiden met nog hoger geplaatste figuren, dan konden de maatrege len in Rusland wel eens harder aankomen. Poetin en zijn naaste medewerkers zouden wel degelijk vele miljarden in West-Europa ge stald hebben. De vraag is in hoeverre er werke lijk economische sancties gaan volgen. Natuurlijk zullen de VS en de EU geen totale olie- en gas- boycot afkondigen voor Rusland. Met name Europa is te afhanke lijk van Russische energiebron nen. En mochten Brussel en Was hington toch maatregelen nemen in die richting, dan zal Rusland dat kunnen opvangen door ver hoogde uitvoer naar China en In dia. Maar Rusland is kwetsbaar: de Russische economie is veel te af hankelijk van de olie- en gasex- port. Investeringen van West-Eu ropa zijn daarom meer dan wel kom. En als Europese bedrijven het in Rusland voor gezien hou den, zal de Russische economie dat zeker voelen. Bovendien kan het gevaar van binnenuit komen: de ertsgigant Metalloninvest gaf gisteren al direct na het bekend worden van de sancties te kennen dat het overweegt zijn erts in Chi na te gaan afzetten. Naar verwachting zullen de EU- leiders op een top donderdag en vrijdag in Brussel nog meer perso nen op de zwarte lijst zetten die de EU (mede-)verantwoordelijk acht voor de escalatie op de Krim. Er zou een lijst met 120 namen cir culeren. Daaronder naar verluidt ook oligarchen en andere Russi sche zakenlieden. De nieuwe sancties werden enke le uren na het referendum op de Krim aangekondigd. Zowel Was hington als Brussel noemt het re ferendum 'illegaal'. De Hoge Ver- tegenwoordiger voor het EU-bui- tenlandbeleid Catherine Ashton riep Moskou op geen stappen tot annexering van de Krim te ne men. Volgens minister Frans Timmer mans volgt de EU 'eensgezind' de afspraken die eerder door EU-lei- ders weFden gemaakt om bij het uitblijven van de-escalatie een tweede fase van sancties in te gaan. „Het is nu aan Rusland om van de confrontatiekoers af te stappen en in gesprek te gaan met Oekraïne om een politieke oplos sing voor het conflict te vinden. Gebeurt dat niet, dan zal de EU de derde fase inzetten. Ik hoop op recht dat het niet nodig zal zijn." Eerder al werden lopende onder handelingen over visumvrij ver keer tussen Rusland en de EU en een nieuw handelsakkoord opge schort. Eind februari stelde Brus sel inreisverboden in tegen Janoe- kovitsj en werden zijn tegoeden (en die van zijn zoons) in de EU bevroren. Voor economische sanc ties vindt een meerderheid het nog te vroeg. BRUSSEL - De EU bevriest de tegoe den van 21 Russische en Oekraïen se functionarissen en verbiedt hen de toegang tot de Europese Unie. Vrijwel tegelijk met dit be sluit van de EU-ministers van Bui tenlandse Zaken gisteren in Brus sel, maakte president Obama in Washington bekend elf Russen en Oekraïners, onder wie de ver dreven president Viktor Janoeko- vitsj, de toegang tot de VS en hun bezittingen daar te ontzeggen. De sancties gingen gisteren direct in. Zowel de Amerikanen als de Euro peanen zetten Krim-'premier' Ser gej Aksjonov en de pro-Russische politicus Vladimir Konstantinov, op de strafbank. Janoekovitsj was al door Brussel in de ban gedaan. De Amerikanen richten zich voor al op de entourage van president Poetin. Op hun zwarte lijst staan onder anderen de Russische vi ce-premier Dmitri Rogozin en het hoofd van de federatieraad Va lentina Matvijenko. De EU richt haar pijlen op militai ren en politici op de Krim en le den van de Russische federatie- raad die een centrale rol in het af scheidingsproces van de Krim spe len. Onder hen de commandant van de Zwarte Zeevloot, vice-ad- miraal Aleksandr Vitko, de on langs 'gekozen' Russische burge meester in Sebastopol Aleksei Chaliy en het hoofd van de veilig heidsdienst op de Krim. Vijf Britten rijker dan 12,6 miljoen armen In Groot-Brittannië bezitten vijf families meer geld dan 12,6 miljoen armen tezamen. Dat meldt Oxfam. 20 procent van de armste Britten bezitten samen circa 28,1 miljard pond (ongeveer 33,5 miljard euro). De vijf welvarendste inwoners van het land kunnen terugval len op een totaal vermogen van 28,2 miljard pond. Israël-correspondent Ad Bloe mendaal is zondagochtend over leden aan een hartaanval. Bloe mendaal werd 65 jaar oud. Tot vo rig jaar werkte hij lange tijd voor deze en andere regionale kran ten die waren aangesloten bij de GPD. Ook schreef hij voor Het Pa rool. „Hij was een goede, gedre ven correspondent die de situa tie met objectieve blik bekeek. Terwijl veel journalisten juist stelling namen", aldus Sytze van der Zee, oud-hoofdredacteur van Het Parool. Begin 2013 maakte Bloemendaal de overstap van De Persdienst naar de Volkskrant voor de verslaggeving vanuit Is raël en de Palestijnse gebieden. „Het leek hem erg goed te gaan. Hij publiceerde veel in de Volks krant en maakte onlangs nog een prachtig verhaal in de Gaza- strook", aldus lan Franke die hem opvolgde als correspondent bij deze krant. Bloemendaal be hoorde tot de selecte groep van 'grote namen' in Israël als Eddo Rosenthal, Willy Werkman, Salo mon Bouman en wijlen Conny Mus. Ad Bloemendaal wordt mor gen begraven op de begraafplaats Ramat Hasharon in Tel Aviv. ANALYSE SANCTIES RUSLAND door onze correspondent Joost Bosman Krim-'premier' Sergej Aksjonov is een van de 21 politici die de toegang tot EU en VS ontzegd is. foto Mikhail Voskresenskiy/HH Zwarte lij st van 21 Naar verwachting zullen de EU-leiders nog meer personen op de zwarte lijst zetten. Er zou een lijst circuleren met 120 namen van oligarchen en andere Russische zakenlieden. door onze correspondent Petra Janbroers LONDEN OVERLEDEN Ad Bloemendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8