Wethouder in spe moet eerst langs een integriteitsscan Raadslid gelooft in campagne Facebook Visvangst aan banden voor betere opbrengst BINNENLAND 7 Een goed gesprek met de burge meester. Daar blijft het volgens Ronald van der Mark van organi satie-adviesbureau Berenschot vaak bij als nieuwe wethouders aantreden. „Dan is het nog maar de vraag of de burgemeester de goede vragen stelt, of door vraagt." Dus vormt de onkreukbaarheid van nieuwe gemeentebestuurders een markt, die Berenschot en an dere commerciële aanbieders graag aanboren. Berenschot doet dat met een integriteitsscan waar voor al meer dan 35 gemeenten belangstelling hebben getoond. De scan mondt uit in een rapport waarin de risico's op gesjoemel of belangenverstrengeling in kaart zijn gebracht. Edo Haan (PvdA) hoefde zijn doopceel niet te laten lichten toen Minister Pfasterk wil dat burgemeesters erop toezien dat nieuwe wethouders doorgelicht worden hij twaalf jaar geleden wethouder in Zoetermeer werd. „Helemaal niet", is zijn antwoord op de vraag of wethouders doorgelicht worden. Volgens Haan, voorzitter van de beroepsvereniging van wethouders, is dat ook geen ramp. De laatste jaren mogen er dan wel wethouders in opspraak zijn gekomen, maar vergeleken met de zaak-Van Rey in Roer mond gaat het meestal om 'klein bier', vindt hij. En als je het aantal incidenten af zet tegen de tweeduizend wethou ders die in een collegeperiode van vier jaar actief zijn, is dat niet veel. „Het is niet het grootste pro bleem dat je gelijk aan moet pak ken." Toch vindt Haan het goed dat ge meentes hulp van buitenaf kun nen inhuren om vast te stellen of er geen lijken in de kast liggen. „Het is een goede ontwikkeling dat een publieke functionaris te gen het licht wordt gehouden." Maar dan niet door consultants, waarschuwt Ronald van Raak, die in de Tweede Kamer namens de SP gaat over het openbaar be stuur. „Vooral in de grote steden zijn veel wethouders afkomstig van consultancybureaus als Beren- Al meer dan 35 gemeenten hebben belangstelling getoond voor de integriteits scan van Berenschot schot. De consultants geven be leidsadviezen, rekenen de begro ting door en zouden dan nu ook nog eens naar integriteit moeten kijken? De consultants zitten al veel te diep in het lokaal bestuur. Dat moet maar eens afgelopen zijn." Minister Ronald Plasterk (PvdA, Binnenlandse Zaken) heeft de burgemeesters vorige maand in een brief op het hart gedrukt erop toe te zien dat de integriteit van nieuwe wethouders gecontro leerd wordt. Van Raak vindt dat het in de eerste plaats de politieke partijen zelf zijn, die goede kandi daten moeten selecteren. „De bur gemeester is de onafhankelijk voorzitter, maar hij bepaalt niet wie er wethouder wordt." URK - De visvangst wordt voorlo pig aan banden gelegd, in een po ging om de lage marktprijzen voor tong en schol te verbeteren. Dat heeft Jelle van Veen, bestuurs lid van de Vereniging van Vis- groothandelaren Urk (WU) gis teravond bekendgemaakt na over leg met de stakende vissers in Urk. De in de WU verenigde vishan del ging in conclaaf met de vis sers om tot een oplossing te ko men voor de dumpprijzen van vis. De handelaren zijn het in principe met de vissers eens dat de prijsvorming op dit moment niet werkbaar is voor de vissers. „Met de vissers is afgesproken dat er gereguleerd gaat worden om het aanbod beter af te stemmen op de vraag. Daarvoor zal deze week nog een werkgroep inge steld worden, bestaande uit een delegatie van vissers, de handel en de verwerkers. Of het direct gaat leiden tot aanvaardbare prij zen is nog maar de vraag, er zijn nu eenmaal veel meer plaatsen in Europa waar je vis kunt kopen", zegt Van Veen. De visafslag blijft intussen dicht en de Urker vissersvloot vaart de ze week niet meer uit. Op zijn vroegst gaan de vissers in de nacht van zondag op maandag weer aan het werk. De nieuwe werkgroep zal wekelijks de vraag in kaart brengen en dat doorge ven aan de vissers. Die kunnen hun vangst dan aanpassen aan de marktvraag. Een woordvoerder van de staken de vissers zegt de afspraken als een lichtpuntje te zien, maar ver der overleg is nodig. Om druk op de ketel te houden, blijft de visaf slag daarom nog dicht. Kiezers laten zich vooral over poli tiek informeren door hun huis-aan-huiskrant, regionale krant of nationale tv of kranten, blijkt uit een peiling van onder zoeksbureau TNS NIPO. Raadsle den zijn daarentegen in de veron derstelling dat 35 procent van de kiezers Facebookpagina's of Twit- terberichten van politici leest om politieke standpunten te achterha len. „Politici overschatten het be reik van sociale media", conclu deert TNS NIPO-onderzoeker Peter Kanne. „Dat is niet verwon derlijk, aangezien 90 procent van de politici zelf actief is op sociale media." Kanne heeft een tip aan politici om meer effect te berei ken met Facebook en Twitter: wees eerlijk. Ruim de helft van de kiezers zegt in het onderzoek dat ze meer sympathie voor een par tij of politicus krijgt als die online ook durft te zeggen dat hij onge lijk had. „Geef eens een fout toe", aldus Kanne. Raadsleden blijken ook ten onrechte hoge verwach tingen te hebben van het voeren van gesprekken met kiezers op straat. Bijna drie op de tien onder vraagde raadsleden denkt dat dit een effectieve manier is om de po litieke boodschap over te breng en, terwijl slechts 5 procent van de kiezers zo'n gesprek gebruikt om tot een keuze in het stemhok je te komen. Ook een kandidaat in de kennissenkring leidt nauwe lijks tot meer informatie bij kie zers. Het onderzoek van TNS NIPO is gehouden onder ruim 700 raadsleden en ruim 1300 kie zers. Kiezers laat zich liever informeren via kranten en televisie DINSDAG 18 MAART 2014 door John Hermse UTRECHT - Na de gemeenteraads verkiezingen maken veel debute rende wethouders hun opwachting in het locale bestuur. Management consultants helpen de gemeenten graag om te bekijken of die nieuwe bestuurders vlekkeloos het stad huis betreden. door Laurens Kok DEN HAAG - Gemeenteraadsleden denken dat ze veel kiezers kunnen bereiken via sociale media. Ten on rechte. Bijna negen op de tien Ne derlanders gebruikt Facebook of Twitter juist helemaal niet om poli tieke informatie te vergaren. Nu de Urker vissers niet uitvaren, gebruikt de bemanning van de Adriaantje, de UK-2, de tijd om onderhoud aan het schip te plegen, foto Herman Engbers/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7