Zeeuwse vissers kunnen profiteren Sweet I I i 1 1 1 M 6 BINNENLAND STAKING IN URK Uit vissen gaan loont bijna niet. De Urker vissers pikken het niet langer en gooien de visafslag plat. Jarige DNB krijgt eigen munt issingen SamenWerken Marin de Zwarte S n Verkrijgbaar de R3 „Het is misschien niet helemaal eerlijk", onderkent walschipper Blaas Marijs, „maar zo het nu een maal." Dat de Urkers in verzet zijn gekomen, kan hij meer dan begrijpen. „Ze zijn vooral boos, omdat de scholprijzen zo laag zijn, maar ook tong (de voornaam ste vissoort voor Zeeuwse vissers, red.) gaat over de klok voor ex treem lage prijzen." Een kilo tong doet de laatste weken 'amper zes euro de kilo', weet Jaap Fenijn uit Breskens, 'terwijl het normaal tien euro zou moeten zijn'. Een heel open systeem van vraag en aanbod bepaalt de visprijs, waar bij niet alleen van belang is wat Nederlandse vissers aanvoeren, maar ook buitenlandse. Fenijn: „Dankzij het mooie, rustige weer van de laatste weken vangen Fran se nettenvissers (die met staande netten in zee vissen) ook veel tong. Dat zie je terug in de prijs." Het is niet van gisteren op van daag dat de visprijzen onder druk staan. Spanje en Frankrijk zijn be langrijke exportlanden voor Noordzeetong. Die landen heb ben zwaar geleden onder de eco nomische crisis, wat de laatste ja ren al terug te zien was in de ki loprijs. Bracht een kilo tong in 2011 in Vlissingen nog gemiddeld 9,78 euro op, in 2012 daalde die naar 8,76 euro en vorig jaar naar 7,60 euro. Foort Lokerse, directeur van de Zeeuwse Visveilingen in Vlissingen en Breskens, vertelt dat de prijzen terug zijn op het ni veau van pakweg twintig jaar gele den. „Maar wat doe je eraan? Wei nig" Hij is niet verrast door de actie van de Urker vissers, wel over het grote aantal dat meedoet. Eén lichtpuntje is er wel. De tong vangsten zijn opvallend goed, meldt Marijs. „En dat terwijl het quotum voor dit jaar met vijftien procent is verlaagd, wat weer tot gevolg heeft dat het bijhuren van tongquotum duurder is." Toch is zijn zoon uitgevaren. „Ga je niet, dan weet je zeker dat er niks bin nenkomt." 1 Vastzittende spieren? Ga voor de hotstone f massage bij Mary van der Sluis Massage in I Vrouwenpolder nu €19,95 Een hotstone massage is een echte aanra der. Deze klachtgerichte massage zorgt ervoor dat jouw spieren zich ont spannen en is bevorderlijk voor de vermindering van (spier) klachten, bij het gevoel van 'vastzittende spieren', over belaste spieren en schouder klachten. Een waar genot voor je lichaam! Schrijf je nu gratis in op www.sweetdeal.nl URK - Ruim tweehonderd Urker vissers staan op hun achterste po ten: de prijs voor 1 kilo schol of tong is zo laag, dat sommigen de vangst onder de kostprijs moeten verkopen. Ze pikken het niet lan ger, stelt woordvoerder Renze de Boer. „We voeren nu mooie vis aan voor dumpprijzen", foeterde hij gisteren. De onrust op Urk kondigde zich zaterdag al aan met een spontane actie in de kantine van de visaf slag. De weekvangst was vrijdag en zaterdag aan wal gebracht en dreigde minder op te brengen dan de zogeheten opvangprijs, de som waarmee de vissers uit de kosten zouden zijn. Met pijn en moeite werd die prijs uiteindelijk ietsje hoger, maar desondanks stelden de Urker vissers vast dat er een grens was bereikt. Twee honderd vissers besloten gister ochtend niet met hun kotter van af Harlingen of Den Oever de zee op te zoeken, maar naar de moder ne afslag op Urk te gaan. Daar eis ten ze dat die grootste visafslag van West-Europa voor een week sluit, om te voorkomen dat de handel door zou gaan. Wat rustig begon, werd nog even grimmig. Op het moment dat de kalmte te rugkeerde, viel alsnog een zwaar besluit: de veiling ging daadwerke lijk plat. De wilde staking betekent ook dat de vissers aan het einde van deze week geen vis aan wal zul len brengen en dus geen inkom sten zullen hebben. „Maar als we gaan en we verkopen daarna on- UTRECHT - De Nederlandsche Bank bestaat 200 jaar. Ter gelegen heid daarvan slaat president Klaas Knot van DNB volgende week donderdag een speciaal voor de ju bilerende bank ontworpen munt stuk van 5 euro. Dat heeft De Ko ninklijke Nederlandse Munt maandag laten weten. Een van de eerste regeringsdaden van koning Willem I was in 1814 het oprichten van De Nederland sche Bank. Deze nationale bank verleende kredieten aan het be drijfsleven om zo de economie op gang te krijgen. Bij de muntslag volgende week is ook staatssecre taris Eric Wiebes van Financiën aanwezig. De herdenkingsmunt is vanaf 1 april te koop. der de kostprijs, kost ons dat ook geld", legt Louwe de Boer uit. De Boer is van de Ekofïsh Group, waar acht zelfstandige vissers on der vallen. „We kunnen het niet langer volhouden. Het water staat ons niet tot aan de lippen maar ver daarboven." Het is een proces dat al een tijd aan de gang is. De prijs die vissers bij de veiling krijgen, daalt al ja ren terwijl de kosten omhoog gaan. Als dat lang genoeg duurt, verdwijnt vanzelf het perspectief. „Dat is nu aan de gang", zegt De Boer. In de loop van de jaren zijn de zwakke broeders al gestopt en konden de sterksten doorgaan. „Maar de sterksten zijn nu ook verzwakt De sector is superkwets- baar geworden." De cijfers bevestigen dat: de laat ste tien jaar is de vloot gehalveerd en de vangst afgenomen. Dat zou de sector eigenlijk moeten verster ken, maar het tegendeel is waar. De prijs van vis is de laatste twee jaar volgens De Boer gemiddeld 40 procent gedaald, terwijl de prijs in de supermarkt met 10 pro- Het kan niet zo zijn dat wij een bizarre dumpprijs krijgen en de consument duur betaalt cent is gestegen. „Waar gaat dat geld heen? Het kan niet zijn dat wij een dumpprijs krijgen en de consument duur betaalt." De vissers willen een vaste mini mumprijs en marktgerichter vis sen. Volgens Cees Koffeman, voor zitter van de Vereniging van Vis- groothandelaren Urk (WU) is het geen oplossing voor handel aren om meer te betalen voor een kilo tong of schol. „De oplossing zit hem niet in de verhoging van prijzen", verwacht Koffeman. Hij noemt het voor beeld van een handelaar, die vori ge week vrijdag 500 kilo tong kocht in Urk en daarvan nog 400 kilo in de diepvries heeft liggen. „Wij zijn ook niet bij machte om prijsafspraken te maken met de vissers. Dan krijgen we een tik op de vingers van de AFM (Autori teit Financiële Markten)", zegt Koffeman. Hij merkt dat de vraag naar tong en schol daalt en de aan voer van vis uit het buitenland is toegenomen. „Ook handelaren hebben het lastig", merkt de WU-voorzitter. Hij verwacht niet dat consumenten de gevol gen van de staking merken. „De handel heeft nog voldoende vis in opslag." Bovendien, verzucht hij, als je kijkt naar wat de Nederlandse consument aan vis eet: 'dat zijn geen spectaculaire hoeveelheden'. De lage prijs voor vis op de afslag is meer dan scheefgegroeide marktwerking. Het heeft vergaan de sociale consequenties. De vis- sector op Urk werkt met provisie en deelloon. De veiling - een coöperatie van vissers zelf - krijgt percentages van de omzet. Als die te laag is, heeft dat grote gevol gen: voor sorteerders, de veiling, de vissers zelf en handelaren. En op de kotters werken gemiddeld zes vissers op deelloonbasis: ze krijgen een deel van de opbrengst - na aftrek van vaste kosten. Zo voelt iedereen op Urk de pijn. m EP "715" Jjj1 ©sweetdealzeelnd f facebook.com/sweetdeal.zeeland L App Store door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Zeeuwse vissers zijn het eens met hun collega's in Urk. Voor schol en tong worden de laat ste maanden 'schandalig lage prij zen' betaald, maar tot actie zijn de Zeeuwen niet overgegaan. Ze zijn 'gewoon' uitgevaren en kunnen eind deze week wel eens betere prijzen voor hun vangsten krijgen, juist omdat Urk stilligt. Vissers zijn lage pri j s beu door Chris Ottens en Raymond Korse Louwe de Boer, visser op Urk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6