66 Bij de opvoeding heb ik geen hulp nodig. De mensen van Pleegzorg zijn geweldig 66 Dat we niet weten hoe mijn dochter overleed, staat de rouwverwerking in de weg 66 Vier kleinkinderen staan onder voogdij, drie wonen er bij mij, maar een gezinsvoogd krijg ik niet 32 ZEELAND JEUGDZORG De Jeugdzorg gaat veranderen. Gemeenten worden verantwoordelijk. Anja Lakke hoopt dat het beter wordt. „Nu heb ik er niets aan." Dertien gezinsvoogden in de afgelopen jaren, ze ventien rechtszaken over omgangsregelingen, een dochter die onder verdachte omstandigheden overleden is en momenteel geen gezinsvoogd voor de drie kleinkinderen die bij haar wonen: een mens zou van veel minder wanhopig worden. Maar Anja Lakke blijft lachen, in ieder geval overdag als de kinderen thuis zijn. „Het gebeurt wel vaak dat ik er 's nachts niet van kan slapen. De angst dat die kinderen uit elkaar gerukt worden, grijpt me soms echt naar de keel. Voor het Bu reau Jeugdzorg heb ik echt geen goed woord meer over. Ik krijg geen gezins voogd wegens de bezuinigingen, ter wijl ik er keihard een nodig heb." Voor de opvoeding van haar kleinkin deren zit Anja Lakke niet om hulp ver legen: „De mensen van Pleegzorg staan me in alles bij. Ze gaan mee naar school als het nodig is, ze adviseren, zoeken uit wat de mogelijkheden zijn: geen enkel probleem op dat vlak. Ook de scholen van de kinderen werken in alles mee. Twee zitten er op het spe ciaal onderwijs en de oudste doet het geweldig op een gewone school. Maar het zijn kinderen die nog volop in de rouwverwerking zitten, dan heb je niet genoeg aan begrip en begeleiding op school. Zeker niet na de manier waarop het sinds het overlijden van mijn dochter is gegaan. Er wordt van alle kanten aan de kinderen getrokken en meestal moet dat in de rechtszaal worden uitgevochten. Ik ben al een vermogen aan rechtshulp kwijt, ter wijl ik nooit degene ben die naar de rechter stapt." Ruim een jaar geleden leende Anja haar auto uit aan haar dochter, die naar een houseparty ging met haar ex-vriend, de vader van haar jongste kleindochter. Hoewel de auto al een poosje voor de deur stond, hoorde ze niets van haar dochter. Om vier uur ging ze kloppen en bellen, maar ze kreeg geen gehoor. Omdat er in de rela tie daarvoor sprake was geweest van geweldpleging, belde ze de politie, die niet kwam. In de loop van de avond brak ze tevergeefs een ruitje en bleef bellen en kloppen. Toen de ex rond elf uur open deed, lag haar dochter dood op de grond. Ze was al minstens vijf uur daarvoor overleden. „Toen was er plotseling politie genoeg en ambulan ces en traumahelikopters en pers niet te vergeten. Ik ben nog een dag als een soort verdachte vastgehouden op het bureau. Uiteindelijk is de ex wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken." Ze zit nog steeds vol met vragen om trent het overlijden van haar dochter. Waarom kwam de politie niet opda gen? Waarom waren daags nadien de computers gecrasht, zodat de band van haar melding vernietigd was? Waarom vond zij in haar auto, die forensisch on derzocht was, een paar capsules onder een stoel en waarom wilde de politie die niet onderzoeken? Waarom krijgt ze, ondanks herhaalde verzoeken, het autopsierapport niet? „Ik heb haar hele maal opengesneden, met grove hech tingen, teruggekregen. Je zou toch den ken dat ik mag weten wat de conclu sies zijn. Best mogelijk dat er op al die vragen logische antwoorden zijn, maar ik krijg ze niet. Ook dat maakt dat we maar moeilijk opschieten met het rouwproces." En dan Jeugdzorg. „Er is een fantas tische gezinsvoogd geweest, die pre cies van de hoed en de rand wist, maar zij ging met zwangerschapsverlof en toen is de ellende begonnen. Ik geef toe: het is ingewikkeld met al die va ders en de geschiedenis van de kinde ren. Het komt erop neer dat de kinde ren goeddeels bij mij zijn opgegroeid. De oudste twee kinderen zijn al onder toezicht gesteld toen ze met zijn doch ter bij de vader van de op een na jong ste woonden. Vier maanden nadat die geboren is, heeft hij mijn dochter met haar drie kinderen bij mij op de stoep gezet. Toen mijn dochter een huis kreeg, is ze opleidingen begonnen en heeft een zaak opgestart. De kinderen waren toen ook veel bij mij. Op de dag van de begrafenis van mijn dochter heeft de vader het jongste kind meege nomen. Wij hebben een omgangsrege ling die maar heel beperkt is, de kinde ren missen hun zusje. In een rechts zaak over stiefouderadoptie, stuurde Jeugdzorg iemand die van de hele ge schiedenis niets af wist. In een andere rechtszaak, over de jongste, ging het precies zo. De vader, die een omgangs regeling heeft waarin hij haar hier bij ons mag bezoeken zien, wil dat het kind zijn nieuwe vriendin en een nieuw broertje leert kennen. Het is al lemaal al ingewikkeld genoeg voor die kinderen.Ik merk dat ze veel over hun moeder willen praten, dat doe ik dus." Niet dat Anja haar kleinkinderen bij hun vaders wil weghouden. „Integen deel; ze zijn hun moeder al kwijt, laat ze alsjeblieft een goede band opbou wen met hun vaders. Maar ze hebben ook elkaar hard nodig. Het enige wat ik wil is dat ze vaste grond onder hun voeten hebben. Na alles wat er ge beurd is, hebben ze dat bij mij. Wat hier nodig is, is rust. Geen bedreiging van de weinige zekerheden die de kin deren hebben." Jeugdzorg beloofde aanvankelijk dat de goede gezinsvoogd na het zwanger schapsverlof zou terugkeren. Dat is niet gebeurd. „Op een gegeven mo ment had ik twee gezinsvoogden van wie er eentje alles door een stagaire liet doen, inclusief de rechtszaak. Als ze hier zaten, zei ze telkens: dit moet je noteren, dat is leuk voor je werk stuk'. Maar inmiddels mag ik het zelf uitzoeken. Het laatste antwoord wat ik kreeg, was dat er bezuinigingen aan de gang zijn en dat mijn vroegere gezins voogd niet meer komt omdat alles in rayons verdeeld is. Daar zit ik nu dus met vier kinderen die onder voogdij staan. Drie van hen wonen bij mij." Oma/pleegouder mist node steun Jeugdzorg Anja Lakke door Mieke van der Jagt Anja Lakke Anja Lakke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62