'Spuiplein maakt markt gezelliger' Open Huis Dagen Steunpunt vrijwilligers 30 ZEEUWS-VLAANDEREN GROENE BEGRAFENIS van woensdag 19 maart t/m zaterdag 22 maart. Greet Chielens uit Sint Michiels bij Brugge is de eerste 'groene' begrafenisonderneemster van Vlaanderen. Zij begraaft overledenen op ecologisch verantwoorde wijze. Met die noodkreet probeerde de uitbaatster van de kaaskraam vori ge week de commissie Ruimte in Sluis te overtuigen van de nood zaak de markten naar het Spui plein te verplaatsen. Zelf is het kaas vrouwtje er maandag niet. „Omdat de motor van de kaaswa gen kapot is", weten de drie overi ge standhouders. Ze steunen haar betoog in het Sluise belfort alle drie. De wagens van Corstanje Fruit uit 's Heer Hendrikskinderen en van 'Zeeuw se Bakker' Chris Koole uit Veere staan al meer dan dertig jaar in Breskens. Ook Ronald en Annie De Keyser uit het Vlaamse Waar schoot komen al negentien jaar naar Breskens. In hun begintijd was het Oranje plein 'het koopcentrum' van het vissersdorp. Maar na de opknap beurt van het Spuiplein en de ver huizing van de supermarkt naar dat plein is de loop er uit. Nadat ook andere winkels vertrokken, slijterij de Vuurtoren als laatste, resteert alleen een slagerij. Te wei nig om weer volk naar het Oranje plein te laten komen, stellen de drie marktkramers. Debby Goedegebuur haalt, met zoon Lars in de wandelwagen, brood en koeken bij Chris* Koole. Zij kan zich voorstellen dat Chris niet naar Breskens komt 'om vlie gen te vangen' en denkt ook dat het aan het Spuiplein een stuk le vendiger is. Maar secretaris Rob Traas van de Breskense dorpsraad vindt dat de weekmarkt er juist voor moet zorgen dat het Oranje plein weer meer gaat bruisen. „We moeten de weekmarkt niet naar het Spuiplein brengen, maar de toeristische zomermarkten juist naar het Oranjeplein sturen. Alleen op die manier kan het Oranjeplein zijn functie als evene mentenplein invullen. Als dorps raad hebben we destijds aange drongen op aanleg van het zebra pad tussen de twee pleinen, juist om de uitwisseling op gang te brengen." Wethouder Conny Almekinders wees commissieleden daar ook al op, maar kreeg toch de opdracht mee nog eens met de standhou ders op de markt te gaan praten. Bij mij kun je kiezen voor een doodkist van karton of een lijkwade van katoen. Het is alle maal biologisch af breekbaar en uiteraard ook véél goedkoper dan de traditionele be grafenis", houdt Greet Chielens een bizar klinkend reclamepraat je. Met een gekke etalage gooit ze er nog een schepje bovenop; met een reusachtig Paasei op takken geeft ze een knipoog naar de actu aliteit. Chielens gaf er een loop baan als kleuterleidster voor op en stopte al haar energie in het op zetten van een zaak die heilige huisjes in Vlaanderen omver werpt. „Ik heb altijd al een warme belangstelling gehad voor dit werk. In Vlaanderen is alles bij be grafenissen zo klassiek geregeld. Niets springt er echt uit. In Neder land zijn ze op dit gebied veel ver der dan bij ons. Ik heb van die col lega's ook heel wat tips gekregen. De kilte en kou dient uit dit werk te verdwijnen en de families moe ten er ook veel meer bij betrok ken worden." Onder het motto 'Doodgewoon. een andere uitvaart', steunt haar bedrijf op vijf pijlers. De uitvaart moet ecologisch verantwoord, be taalbaar, pluralistisch, esthetisch verantwoord en samen met nabe staanden uitgevoerd worden. De Brugse levert doodskisten van karton, riet, bamboe of bananen- gras en lijkwaden van katoen. Geen zware eikenhouten kisten meer. „Traditioneel kiest men voor materialen die zo lang moge lijk bewaard blijven. Ik ga voor materiaal dat de natuurlijke ont binding niet in de weg staat. Fair trade als het kan, want mijn be doeling is om een zo'n klein mo gelijke ecologische voetafdruk ach ter te laten", vertelt Chielens en thousiast over haar werk. „Ik heb niets tegen traditionele be grafenissen en doodskisten. Ik wil alleen gewoon een alternatief bie den en ook nog eens stukken goedkoper op de koop toe. Met mijn bedrijf Doodgewoon wil ik naast de zorg voor het milieu ook aan de betaalbaarheid denken. Veel nabestaanden krijgen geen goed beeld van de hoogte van de rekening. Het is een gesloten we reld en pas later ontdekken ze hoe hoog te kosten zijn opgelo pen. Betaalbaarheid van een be grafenis is daarom de belangrijk ste pijler van de onderneming. Een doodskist van karton kost on geveer honderd euro." Om de kos ten nog verder te drukken, maakt ze gebruik van seizoensgebonden bloemen en hanteert ze ecologi sche druktechnieken voor de rouwbrieven en prentjes. Het zo duurzaam mogelijk ver voer van de gestorvenen kan uit gevoerd worden met een aange- Begrafenisondernemer Greet Chielens zet in op ecologisch verantwoorde fair trade begrafenissen. paste fietskar of als het niet an ders kan met een bijzondere lijk wagen. Voor dat doel kocht ze in Zuid-Frankrijk bij een boer een zwarte Renault Estafette uit 1961, die nog in gebruik was bij de gen darmerie. „Hij stond daar in de schuur en had amper tienduizend kilometer gereden. Die antieke wagen met daarachter te voet de begrafenisstoet geeft een schitte rend beeld. Ook dat komt helaas niet meer voor." De onderneemster maakt de expli ciete keuze voor thuisopbaring. Dat maakt de huur van een funer- arium overbodig„Familie en vrienden kunnen in een onge dwongen sfeer thuis afscheid ne men van de overledene. Als voor beeld zie ik de Nederlandse ge woonte van thuis opbaren en de Irish wakes. Ik stimuleer verder het hergebruik van een graf." Ze troont ons mee naar de centra le begraafplaats aan de Baron Ru- zettelaan in Assebroek, dat vol staat met monumentale grafste nen. Ze toont een graf uit de acht tiende eeuw dat ze voor haar fami lie overnam en laat ontgraven, „Je betaalt aan de stad Brugge enkel de kosten voor de ontgraving en een klein bedrag voor de overna me. De oorspronkelijke naam moet wel op het zerk blijven staan. Je mag er wel zelf een apart naambordje aan laten toevoegen. Daarmee beschik je over een prachtig monumentaal graf. Er is in Brugge veel belangstelling voor. Zo hebben dertig vrienden samen een groepsgraf aange schaft. Een soort 'chambre dood'. Naar wens en in overleg met de fa milie kan gekozen worden voor verschillende uitvoeringen. „In Vlaanderen gaat nog zo'n tien pro cent naar de kerk. Bij mijn begra fenissen volg ik wel altijd de re gels van de kerk. Vanuit die hoek heb ik trouwens mooie reacties mogen ontvangen. Het ecologi sche en de soberheid sprak hen wel aan." Vlietstraat 15,Terneuzen Tel. 0115-614082 Bij ziekenhuis "Zorgsaam" Het Terneuzense raadslid Ellen de Neef (Partij voor Zeeland Ter- neuzen) pleit voor de oprichting van een door de gemeente onder steund vrijwilligerssteunpunt. In een toelichting op vragen aan B en W wijst ze op vergelijkbare steunpunten in Lochem, Gelder- malsen en Noordwijk. De Neef stelt vast dat nu met na me de organisatie AanZ en het Jeugd- en Jongerenwerk zich be zighouden met de inzet van vrij willigers. „In de aanloop naar ver dere decentralisering wordt een nieuwe organisatie gevormd met meerdere vormen van dienstverle ning. Maar er is geen centraal punt waar vrijwilligers zich nu di rect kunnen aanmelden." Bij de coördinatie van vraag en aanbod kan een steunpunt een be langrijke rol spelen. Duur hoeft het niet te zijn, aldus De Neef. „Het kan voor een groot deel digi taal en telefonisch worden georga niseerd. Het voordeel is dat alle aangeboden vrijwilligerswerk sa menkomt op één punt." Gerry Loof, ChristenUnie-lijst- trekker in Terneuzen, pleitte eer der voor heroprichting van het en kele jaren geleden wegbezuinigde steunpunt vrijwillige thuiszorg. REGIOACENDA Meer agendanieuws vindt u op onze website. DINSDAG 18 MAART Rust zacht in kartonnen kist 'Zeeuwse Bakker' Chris Koole uit Veere staat al meer dan dertig jaar op de Breskense weekmarkt. Ook hij wil naar het Spuiplein. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst BRESKENS - Met de verhuizing van de supermarkt van de Mercu- riusstraat naar het Spuiplein en de sluiting van eèn aantal winkels aan het Oranjeplein zijn de Bres kense weekmarkten op maandag en donderdag in 'een dood gat' be land. door Frank Gijsel door Wout Bareman TERNEUZEN - Nu de inzet van vrij willigers in allerlei sectoren snel groeit, is een goede coördinatie van het vrijwilligerswerk belang rijk. HEIKANT - Brasserie Du Commerce, 13.30 uur: Kaarten; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Vluchtelingen werk; 13.30 uur: Prijskaarten; 19.00 uur: Bridge; De Korenmarkt, 12.00 uur: Samen eten; 14.00 uur: Koffie middag; De Blaau- we Hoeve, 14.00 uur; Schildersclub; KLOOSTERZANDE - WZC Antonius, 10.00 uur: Bibliotheek, modeshow en verkoop; 14.00 uur: biljarten, sjoelen, welfare; SINT - JANSTEEN - De Warande, 14.30 uur: Sjoelen; SLUISKIL - Het Meulengat, 10.00 uur: Wandelen senioren; 13.30 uur: kaarten; TERNEUZEN - De Vliegende Vaart, 15.15 uur: Bewegen op niveau; De Kameleon, 14.00 uur: Dames hobbyclub; VOGELWAARDE - 't Celaag, 13.30 uur: Kaarten; ZUIDDORPE - Soka Plus, 14.00 uur: Kof- fiemiddag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 60