Jeugd niet aan de dorpsraad overlaten Oranjekwartier breidt uit met educatietuin Nieuwe coalitie moeilijk voor Lijst Babijn 28 ZEEUWS-VLAANDEREN AFSCHEID WETHOUDER ♦MMM Vóór de verkiezingen heeft Conny Almekinders (WD) al laten weten geen wethouder in Sluis te blijven. VERKIEZINGEN 2014 DE EERSTE KEER In deze rubriek laten we mensen aan het woord die 19 maart voor de eerste keer gaan stemmen. Vandaag: Lisan- ne Goudappel (20) uit Kortgene. Lisanne Goudappel is vastbeslo ten te gaan stemmen voor de ge meenteraadsverkiezingen. Maar op welke partij? „Ik weet het nog steeds niet zeker. Ik ben de pro gramma's van de zes partijen op Noord-Beveland aan het vergelij ken. Maar als ik het met één stand punt eens ben, vind ik de rest van de standpunten weer niet goed." Wat vindt zij belangrijk? „In Kort gene wil de gemeente bouwen in de Stadspolder. Ik wil eigenlijk niet dat in dat stukje natuur hui zen komen. Er zijn wel een paar partijen tegen, maar ik denk niet dat zij dat besluit nog kunnen te rugdraaien. Verder ben ik christe lijk opgevoed en vind ik de zon dag als rustdag belangrijk. Maar ik stem niet automatisch op een christelijke partij: ik oriënteer me breder. Ik vind ook dat partijen meer naar jongeren mogen kij ken. Ik zit zelf in de jongerenraad van de gemeente, maar de aan dacht van de partijen gaat vooral naar ouderen. Dat moet beter in balans zijn. Het CDA hier wil het contact met de jeugd aan dorpsra den toewijzen om vandalisme te gen te gaan; maar dat is een zaak van de gemeente. Dat kun je niet aan dorpsraden overlaten." Al langer wilde de speeltuin een nog beschikbaar hoekje aan de Leeuwenlaan bij de speeltuin be trekken, maar eerdere pogingen strandden om uiteenlopende rede nen. Het verschil met een natuur- speeltuin (zoals die bij de Otheen- se kreek) is, legt voorzitter Ro nald Roelands uit, dat het gemo delleerde natuur is waarin speel toestellen worden verwerkt. Naast wilgen, notenbomen, bes sen, bramen en vlinderstruiken komen er ook een glijbaan, tou wen en veel spannende hoekjes. „Het wordt een plek met voelba re, ruikbare en soms eetbare na tuur", zegt Roelands. Het duurt nog wel even voordat de bezoe kers van de speeltuin van deze uit breiding gebruik kunnen maken. De natuureducatietuin gaat pas in 2017 of 2018 open. Het onderhoud wordt op verschil lende manieren ingevuld. Daarbij is te denken aan omwonenden die graag tuinieren, scholen die stukjes adopteren of mensen die vanuit een sociaal kader werk moeten verrichten. De speeltuin zoekt nog sponsors om de uitbreiding te financieren. De aanleg van de natuureducatie tuin kost ruim veertig duizend eu ro. OOSTBURC - Of-ie nou helemaal uit vrije wil opstapt als wethou der, laat Conny Almekinders aan vankelijk in het midden. Maar dat Sluis de afgelopen vier jaar finan cieel een stuk gezonder is gewor den, beschouwt de schatbewaar der van de huidige coalitie mede als persoonlijke verdienste. Almekinders is er de man niet naar om hoog van de toren te bla zen. Al is het maar, beseft hij ter dege, omdat de zilvervloot voorlo pig niet binnen zal varen. De fi nanciële huishouding is goed op orde, maar het gemeentebestuur moet de vinger aan de pols blij ven houden. De extra bezuinigin gen die het rijk doorvoert, treffen gemeenten dubbel, omdat tegelij kertijd het takenpakket behoor lijk wordt uitgebreid. Bovendien zit Sluis de komende jaren vast aan forse investeringen als Aantrekkelijk Oostburg en bre de scholen in Oostburg en Bres- kens. „Met die projecten is veel geld gemoeid, maar het voorzie ningenniveau in de gemeente stijgt er wel door." De wethouder geeft maar aan dat Sluis er, on danks de krimpende bevolking en crisisjaren, nog niet zo slecht voor staat. Francois Babijn mag in verkie- Sluis is bestuurlijk stabiel. Partijen zoeken het conflict niet, maar zoeken elkaar op zingstijd politieke tegenstanders om de oren slaan met het argu ment dat de wethouder van finan ciën toegaf dat de gemeentelijke schuld (vermoedelijk) weer stijgt en Sluis alle zeilen moet bijzetten om aan de financiële verplichtin gen te voldoen. „Babijn vergeet er bij te vertellen dat het eigen ver mogen van de gemeente sterk is gestegen", vindt Almekinders. „Sluis staat er financieel beter voor, zoals coalitiepartijen in de batten betogen, dan de grote buur gemeente Terneuzen." „Als je dan ook nog in aanmer king neemt dat de gemeentelijke belastingheffingen jaarlijks slechts met 1,5 procent omhoog gingen en het onderhoudsbudget voor groen is uitgedijd, mogen burgers niet echt klagen." Over de staat van het groen waren de afge lopen jaren een paar keer signalen van ontevredenheid te horen. Maar Almekinders stelt dat verha len over ongebreidelde kapwoede bezijden de waarheid zijn. Ieder een kan volgens hem goed zien dat 'de beeldkwaliteit van West- Zeeuws-Vlaanderen zonder meer uitstekend is'. „We zijn inderdaad onderhoudsvriendelijker gaan werken om kosten te besparen, maar Sluis is nog steeds een heel groene gemeente." De wethouder - die naast financi ën ook onder meer economische zaken, openbare werken, verkeer en parkeren én personeelszaken in portefeuille heeft - voegt eraan toe dat de gemeente altijd overleg met stads- en dorpsraden voert om tot 'acceptabele oplossingen' te komen. Aan het eind van zijn regeerperio de is Almekinders niet te beroerd de hand in eigen boezen te ste ken. Natuurlijk is niet alles van een leien dakje gegaan. Als groot ste persoonlijke misser ziet hij het afketsen van een regeling voor zestigplussers. „Hoewel ik nog steeds vind dat het financieel de beste oplossing was, is de com municatie niet goed geweest. De gemeenteraad vond de maatschap pelijke gevolgen belangrijker: de gemeente heeft een voorbeeldrol en kan ambtenaren niet eerder la ten stoppen met werken als werk nemers elders langer aan de slag moeten blijven." Almekinders lag ook wel eens on der vuur over de communicatie met ondernemers in Sluis en Oostburg. Zelf vindt hij dat hij uit eindelijk goed met iedereen over weg kon. „Maar ik ben geen snelle beslisser. Een zorgvuldige voorbe reiding is belangrijk. Het duurde mensen soms te lang voor er een besluit viel. Misschien is het daar om beter dat iemand anders de wethouderspost overneemt", geeft de Cadzandse campinghou der toch iets prijs van zijn overwe gingen om zijn baan als dagelijks bestuurder bij voorbaat aan de wilgen te hangen. Uit conflicten zijn tot slot mooie oplossingen voortgekomen, stelt hij. „Zo was er veel verzet tegen de reclamebelasting. Maar die hef fing was nodig om eenheid tus sen Oostburgse ondernemers tot stand te brengen. Zeventig pro cent van de opbrengst van de re clamebelasting komt direct ten goede aan het Oostburgse cen trum. De komende jaren gaan we daar de vruchten van plukken", voorspelt Almekinders. Sluis heeft 'een krachtige organisa tie en is bestuurlijk stabiel', be toogt hij. Almekinders wil na de verkiezingen blijven bijdragen aan die bestuurlijke stabiliteit als 'gewoon' WD-raadslid. Ik verwacht dat er binnen afzienbare tijd een mooi bedrijf neerstrijkt in Euregiotuinen SLUIS - De verkiezingsdebatten in Sluis leverden de afgelopen we ken geen vuurwerk op. Alle ne gen partijen die morgen zoveel mogelijk zetels hopen binnen te slepen constateerden dat zelf ook. Sluis doet het niet zo gek. De ge meente heeft geen dik spaarvar ken, maar zit ook niet meer aan de grond. Maar alle partijen zijn het er over eens dat Sluis voorzich tig met geld moet blijven omgaan en dat verenigingen er bijvoor beeld niet vanuit 1 dat subsidies (op hetzelfde peil) blijven. Dat het beleid van de afgelopen vier jaar wordt voortgezet, is niet alleen voor coalitiepartijen van zelfsprekend. Ook oppositiepar tijen - de grootste, Nieuw Ge meentebelang, voorop - willen het ingezette beleid in grote lij nen voortzetten. Alleen lijsttrek ker Francois Babijn van Lijst Ba bijn profileerde zich door er stel selmatig op te wijzen dat de zit tende coalitiepartijen verantwoor delijk zijn voor een enorme schuld. Ook waarschuwde Babijn regelmatig voor forse claims die de gemeente nog boven het hoofd hangen, terwijl B en W zeggen dat de risico's op schadeclaims tot een minimum zijn beperkt. Lijst Babijn lijkt daardoor - mét de SP - het minste kans op deelna me aan een nieuwe coalitie te ma ken. Partijen als D66 en D&T slo ten een coalitie met Lijst Babijn al uit, terwijl PvdA en Helder Zeeuws waarschuwden dat Ba bijn het wel heel moeilijk maakt. De SP was de enige die Babijn de hand reikte. Maar WD en D&T lieten bij voorbaat weten samen werking met de socialisten totaal niet te zien zitten. Geen van de andere partijen leek bovendien be reid om de eventuele nieuwko mer in de armen te sluiten. De huidige partners zien voortzet ting van de coalitie wel zitten. Al leen D&T lijkt met afwijkende standpunten over tweede wonin gen (niet voor recreanten in dor pen) en kleine scholen (zoveel mogelijk instandhouden) moei lijk inpasbaar in een nieuwe coali tie. Oppositiepartij Nieuw Ge meentebelang schurkt juist dicht aan tegen de drie partijen die nu een wethouder leveren. CDA, WD en PvdA houden er alle drie sterk rekening mee dat Nieuw Ge meentebelang niet - zoals vier jaar geleden - buiten de coalitie kan worden gehouden. Vooral WD en PvdA vrezen dat ze wel eens een mindere uitslag kunnen boeken. De dalende populariteit van het kabinet levert liberalen en sociaal-democraten in elk ge val geen stemmen op. Een nieu we coalitie met Nieuw Gemeente belang, CDA en WD lijkt het meest voor de hand te liggen. De PvdA blijft alleen in beeld als ze toch weer drie zetels in de wacht sleeptook de WD een zetel ver liest. Dan kan de steun van D66 wel eens cruciaal worden. Lisanne Goudappel door Raymond de Frel TERNEUZEN - Speeltuin Oranjekwar tier in Terneuzen mag uitbreiden met een natuureducatietuin. Het speeltuinbestuur heeft daarvoor groen licht gekregen van de ge meente Terneuzen. Sluis is 'gezond door René Hoonhorst Conny Almekinders, wethouder ANALYSE door René Hoonhorst PvdA, die een restzetel bin nensleepte, en WD vrezen één van hun huidige drie raadszetels te verliezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58