PvdA-raadslid aangevallen 4 BINNENLAND HERINDELING Groningen koerst af op megafusie die de grootste gemeente van Nederland oplevert. Groningen meest voortvarend GRONINGEN - Het is een uur rijden van Zoutkamp naar Woldendorp, de plaatsen met de grootste af stand in BMW DEAL. Zo heet de fusiegemeente in ambtelijke stuk ken. Het zijn de beginletters van de maar liefst zeven betrokken ge meentes: van De Marne in het westen van de provincie tot aan Delfzijl in het oosten; een gebied 'Van Lauwerszee tot Dollard tou', naar de eerste regel van het Gro nings volkslied. Met een grondop- pervlakte van 770 vierkante kilo meter wordt de gemeente bijna twee keer zo groot als Südwest- Fryslan, de huidige nummer 1. Onlangs gingen de zeven gemeen teraden akkoord om serieus te kij ken naar de mogelijkheden van de megafusie. In De Marne stemde de PvdA te gen. „We hebben nu 21 kernen, dat worden er dan meer dan hon derd. We praten allemaal over bur gerparticipatie, maar dat wordt dan wel heel lastig", zegt fractie voorzitter Maarten Buikema. Hij is voorstander van een kleinere fu sie. De haalbaarheid daarvan wordt ook onderzocht. De bevolking lijkt vooralsnog niet opgewonden te raken van de fu sieperikelen. „Het is voor de men sen nog te ver weg, denk ik. Vori- We willen het liefst zelfstandig blijven, maar als je moet herindelen, doe het dan goed ge week was hier een politiek de bat en er is met geen woord over gesproken", zegt Mark Willem Evenhuis van café Vita Nova in Middelstum „Het sneeuwt onder door de aardbevingen, die zijn hier een veel grotere issue." Zoals het er nu naar uitziet, kie zen de Groningers morgen voor het laatst een nieuwe raad in hun huidige gemeente. De provincie heeft namelijk haast: op 1 januari 2018 moet de herindeling van heel Groningen een feit zijn. Van de huidige 23 gemeenten blijven er dan vijf of zes over. In het oos ten is dan ruimte voor twee mega- gemeenten, niet zo groot als in het noorden, maar met oppervlak tes van ruim 500 vierkante kilo meter ook nog fors. Een gemeentelijke herindeling in het dunbevolkte Groningen is on vermijdelijk, daar zijn bijna alle politieke partijen het over eens; zeker nu gemeenten er volgend jaar veel taken bij krijgen van het Rijk en de provincie. De Gronin ger gemeenten werken onderling al veel samen, maar dat loopt niet altijd lekker, bleek vorig jaar uit onderzoek in opdracht van de pro vincie. Bovendien is de democrati sche controle op dit soort verban den karig. Wil je een krachtige ge meente volgens de opvattingen van minister Ronald Plasterk (Bin nenlandse Zaken, PvdA), dan kom je in het noorden tot grote fu sies, concludeerde de oud-com missaris van de Koningin van Overijssel Geert Jansen in zijn ad vies tot herindeling. Opvallend: Jansen pleit voor twee gemeenten in het noorden, waarbij Eems mond tot grote schrik van het ge meentebestuur zijn economisch GRONINGEN - Het overhevelen van rijkstaken naar gemeenten zet het gevoelige onderwerp van ge meentelijke herindelingen met name in dunbevolkte gebieden op de agenda. Maar nergens neemt een provincie de regie zo stevig in handen als in Gronin gen. Slechte financiële situaties van gemeenten en slecht functio nerende samenwerkingsverban den zijn daar debet aan. Zeeland zet in op samenwerking; Limburg wil juist alle energie aanwenden om de decentralisaties van zorg en werk goed te regelen. hart de Eemshaven verliest aan Delfzijl-Appingedam. Een succes volle lobby van burgemeester Ma rijke van Beek (PvdA) van Eems mond leverde vervolgens de BMW DEAL op. „We willen het liefst zelfstandig blijven. Maar als je moet herindelen, doe het dan goed", vindt Van Beek. „Ook bij een fusie tussen vier gemeenten moet je de afstand tussen burger en gemeente zo klein mogelijk zien te houden. En met z'n zeve nen zijn we financieel gezonder en zelfstandiger." Voor 1 oktober moeten de ge meenten definitief'ja' of'nee' zeg gen tegen de supergemeente. „Het beste is om de herindeling op een laag pitje te zetten", vindt Gerke Kersaan van Gemeentebe langen Winsum. „Met de decen tralisaties van al die Rijkstaken komt er al zo veel op de gemeen ten af." Het Amsterdamse PvdA-raads- lid Emre Ünver is zondag aan gevallen door Turkse jongeren op het Leidseplein. Dat heeft Ünver gisteren bevestigd na een bericht hierover van de lo kale tv-zender AT5. Het gebeur de tijdens een herdenkingsbij eenkomst voor de 15-jarige Ber- kin Elvan, die vorige week in Istanbul overleed als gevolg van een traangasgranaat. Ünver werd opeens aangevallen door en kele Turkse jongeren, die hij om schreef als rechts-radicaal. Dit leidde tot een worsteling. Het raadslid, zelf van Turkse komaf, kondigde aan aangifte te doen. Volgens de politie is zondag al te gen Ünver aangifte gedaan van mishandeling. De politie zei niet van wie die aangifte afkomstig is. Trein staat lang stil na bedreiging conducteur De trein tussen Hilversum en Utrecht-Overvecht heeft gisteren ruim anderhalf uur stilgestaan, na dat een passagier de conducteur had bedreigd en mishandeld. De 26-jarige verdachte is aangehou den. De man die bij de controle geen treinkaartje kon tonen, be dreigde en sloeg de conducteur. Die zette daarop de trein stil en waarschuwde de politie. Onderzoek naar drie politieke ronselaars Drie kandidaat-raadsleden van twee politieke partijen in Heus- den zouden zich schuldig hebben gemaakt aan het ronselen van stemmen. De gemeente Heusden heeft dat gisteren bekendge maakt. Burgemeester Jan Ham ming wil niet bekendmaken om welke partijen en personen het gaat. De politie bevestigde dat een onderzoek is begonnen. Politie identificeert zedenslachtoffers Politie en justitie hebben twee nieuwe slachtoffers van zeden- verdachte Frank R. uit Cuijk kunnen identificeren. De meis jes stonden op foto's en films die R. had verstopt in een ver borgen ruimte in zijn woning, meldde het OM gisteren. R. wordt ervan verdacht honder den minderjarige meisjes via internet te hebben misbruikt. GEMEENTELIJKE HERINDELING GRONINGEN Eemshaven Veendam Op naar supergemeente door Niek Opten Marijke van Beek, burgemeester Eemsmond AMSTERDAM HILVERSUM DRUNEN ASSEN wilII»IIMIM PLM\ Huidige situatie Eemsmond De Marne Loppersum Winsum Appingedam Bedum npif^ni Zuidhorn oDelfz,ll Grootegast Groningen Leek Haren Marum Ten Boer Slochteren Oldambt Menterwolde Hoogezand- Sappemeer Bellihgwedde Veendam Pekela Mm Hogeland-Eemsdelta Westerkwartier A7-gemeente Stadskanaal Vlagtwedde Zuidoost- Groningen Stadskanaal Gemeentenamen zijn niet definitief

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4