Schuren verdwijnen uit landschap CU Kapelle haalt lokale partij door slijk na inbraak in 30 SCHOUWEN-DUIVELAND De grote boerenschuur Even Buiten in Kats wordt een woonhuis. Steeds meer boerenschuren verdwijnen. Oost-Souburg KATS - Een schuur is voor de aard appel als een schrijn voor een reli kwie: de bergplaats voor een klei nood dat mettertijd verschrom pelt. „Eigenlijk is de schrijn be langrijker dan wat er in ligt", rede neert Han ter Keurs, kunstenaar te Kats. Hij komt tot die bespiegeling door een verandering in Kats: de grote schuur aan het begin van de dorpskom - waar die vroeger net buiten lag, vandaar de naam 'Even Buiten' - wordt omge bouwd tot woonhuis voor een Kamperlandse familie. En daar mee komt er een einde aan een traditie in Kats: niet langer kan er worden gefeest in de voormalige landbouwschuur van Cees en Adri Schippers aan de Noordlan- geweg. Voor de opslag van aardappel, ui en biet dient de schuur al acht of negen jaar niet meer. Cees nam de schuur in gebruik in 1961, als jongste boer van Nederland, op zijn achttiende. De jonge Kamperlander nam het bedrijf over van zijn oom, die het in 1937 in handen kreeg van zijn voorganger. De schuur 'Even Bui ten' werd een decennium eerder gebouwd: op een gevelsteen staat 10-03-1926 als begindatum van de bouw. Het rechterdeel van de schuur blijft bij de verbouwing nog ongewijzigd. De schuur krijgt een gepotdekselde gevel en mendeuren. Op 1 april begint de transformatie van schuur naar woonhuis, dus is er vrijdag 28 en zaterdag 29 maart een laatste keer feest in en om de schuur. De nostalgie zal overheersen. Niet alleen naar de dagen dat Schip pers zijn schuur ruimhartig ter be schikking stelde, mits de oogst er uit was, maar ook naar het ver dwijnende agrarische Noord-Be veland en het boerenleven van vroeger. De vierkante schuur met het grote erf van vlakke betonpla ten was tientallen jaren een gast vrije plek voor evenementen die onderdak moesten worden ge bracht. Vooral in de jaren dat er nog geen dorpshuis was. „Denk aan het Oranjebal in 1984, dat was legendarisch, nu ja, dat is het in de loop van tijd geworden", haalt dorpsraadvoorzitter Rinus Breure herinneringen op. En de culturele weekeinden met kunst installaties, vult Han ter Keurs aan. Er stonden tribunes op het erf voor de gedichten van Van Schagen. Er werd geparkeerd bij begrafenissen en de Bibliobus stond er droog op het erf. Onno de Graaf en Han ter Keurs werken nog aan een installatie rond de aardappel als relikwie, vertelt de laatste: „Een aardappel is niks. Het gaat om wat er om heen zit." „Ik ben benieuwd", zegt Rinus Breure. „Als prozaïsch akkerbouwer." AARDAPPELSCHUURFEEST IN KATS KATS - Even waren de Katsenaren bang dat schuur 'Even Buiten' he lemaal zou verdwijnen, om plaats te maken voor een bouwblok je met vier of vijf non-descripte wo ninkjes. Maar de lange, hoge dak- nok blijft het silhouet van het dorp markeren. Vroeger waren schuren bepalend voor de aanblik van de dorpen op Noord-Beveland, maar door de te loorgang van veel kleine akker bouwbedrijven en de opkomst van de grootschalige landbouw verdwijnt de typische en veelzijdi ge boerenschuur ras uit beeld. Rond Kats verloren zeker vijftien schuren hun oorspronkelijke be stemming. Twee staan er nog in de dorpskern: die van Ter Keurs dient als atelier, maar mag na ver koop tot recreatief gastenverblijf verbouwd worden. De andere schuur is bergplaats voor auto's en dergelijke. Veel van de overige schuren zijn onherkenbaar ver bouwd, vaker zijn ze gewoon ver dwenen. „Behalve dan in Colijnsplaat, dat is echt nog een schurendorp." Maar vaak laat het onderhoud ern stig te wensen over, stelt Rinus Breure. „Dat onderhoud wordt on derschat. Het is zwaar en vergt echt heel veel", weet Ter Keurs uit ervaring. „Vroeger werd de schuur beter on derhouden dan het woonhuis. Dat was je bedrijfsvoering", weet Breure. Niet gek dat veel boeren geen houten maar stalen gebinten kozen. „Al is de trend van die gro te groene dozen weer voorbij", stelt Breure. Herbestemmen van de schuren blijkt vaak een lastige zaak. Vaak laten schuureigenaren de tand des tijds het werk maar doen en vervallen schuren tot ruï nes. Doodzonde, vindt de Katse dorps raad. „Dat zal het landschap de ko mende jaren danig aantasten", denkt Breure. Vooral voor de be drijven die oude schuren zelf niet meer overeind kunnen houden, zou er een beheerfonds moeten komen. „Maar, door wie?" In de provincie Zeeland houdt de Stichting Cultureel Erfgoed Zee land via haar meldpunt bij wat er met boeren schuren en hoeves ge beurd. Volgens de Christenunie ligt de opstelling van Gemeentebelang bij raadsvergaderingen in de afge lopen raadsperiode én de wijze waarop de partij campagne voert aan dat besluit ten grondslag. „Terugkijken leert ons dat Ge meentebelang Kapelle nooit con structief heeft meegedacht in moeilijke dossiers, nooit anders dan afkeurend, zonder blijk te ge ven van kennis van zaken en ook nooit met verbetervoorstellen", al dus CU-lijsttrekker Pierre Krui- zinga. De proefballonnen en het hande len van Gemeentebelang maken van de lokale politiek volgens de CU een 'karikatuur'. „Wat onze fractie betreft is dit te betitelen als goedkoop, onzorgvuldig en vóóral slecht voor onze inwo ners." De Christenunie beticht Gemeentebelang verder van leu gens. „Die versterken het beeld van een niet-capabele en onbe trouwbare, mogelijke, coalitiepart ner." De CU verwacht 'geen verbe tering' tijdens de komende raads periode, 'gezien het verkiezings programma en de samenstelling van de kieslijst van Gemeentebe lang.' Lijsttrekker Peter Ganseman van Gemeentebelang reageert laco niek. „Wat moet ik ermee? Het is een gefrustreerd partijtje, laat ze eerst maar eens een zetel halen", zegt hij. Volgens Ganseman is be kend dat beide partijen elkaar niet liggen. „Die uitlatingen ko men voor hun rekening, het is farizeeërgedrag." Kruizinga gaat in een weblog op de website van de Christenunie nog wat dieper in op de kwestie en haalt Gemeentebelang nog die per door het slijk. Hij vergelijkt de lokale partij met een 'selfie'; een foto die iemand van zichzelf maakt met een telefoon en die ver volgens ergens publiceert. „Ie ziet wel een kop, uitvergroot, opgebla zen en dichtbij maar je weet niet wat er achter zit", aldus Kruizin ga in zijn weblog. De raadsfracties zijn er nog niet over uit of er een onafhankelijke informateur wordt aangesteld voor de collegevor ming of dat de grootse partij het voortouw neemt. „We lopen niet weg als er verantwoordelijkheid genomen moet worden, maar als dat met Gemeentebelang is, doen we niet mee", aldus Kruizinga. OOST-SOUBURG - Een 16-jarige in woner van Middelburg en twee inwoner van Oost-Souburg van 17 en 18 jaar oud zijn zondagavond aangehouden. Zij worden ver dacht van een inbraak in een wo ning aan de Lunet in Oost-Sou burg. Rond elf hoorde buurtbewo ners glasgerinkel. Agenten zagen twee personen hard wegrennen in de richting van de Vesting. Zij konden na een korte achtervol ging worden gearresteerd. In een brandgang werd de derde, 18-jari- ge verdachte aangehouden. In de woning aan de Lunet was ingebro ken. Een raam was opengebroken en de woning was doorzocht. Laatste feest in de dorpsschuur door Claudia Sondervan Vrijdag 28 maart is er traditionele wasserij te zien met lange lijnen boerengoed en een opstelling van oude landbouwmachines. Het aardappelteeltbedrijf wordt hulde gebracht in film, kunst, schoolplaten en in verhalen en ont boezemingen van de 'Lijdende He renboeren'. 's Zaterdags is er bovendien de Fantastische Aardappelwedstrijd: wie wil, kan een klein aardappelge recht bereiden en om 13.00 uur in leveren ter beoordeling van een deskundige jury. Beide dagen is het aardappelcafé open en zaterdag staat er vanaf 16.00 uur de Frietwagen. Beide dagen van 13.00 tot 17.00 uur. Rinus Breure, Adri en Cees Schippers en Han ter Keurs bij 'dorpsschuur' Even Buiten: nog één feestje voor de ver bouwing. foto Marcelle Davidse door Luc Oggel KAPELLE - Daags voor de gemeente raadsverkiezingen komt de Chris tenunie in Kapelle met een opmer kelijke verklaring. De partij kondig de gisteren aan bij eventuele coali tieonderhandelingen niet in zee te zullen gaan met de lokale partij Ge meentebelang.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 44