CDA'er: In nadeel door 'verkeerde' woonplaats Rederij moet verplichte verzekering afsluiten voor opruimkosten wrak f li II 11 1 1 Kies De gemeente Borsele staat er het slechtst op met de beveiliging van de computers. 66 De veiligheid van de kerncentrale in Borssele is niet in gevaar 26 ZEELAND WINDOWS XP ep h dinsdag EP Morgen is het zover. Verkiezingen! We worden om de oren geslagen met peilingen. Peilingen die aange ven hoeveel Kamerzetels de par tijen zouden halen voor het ge val er nu Tweede Kamerverkie zingen zouden zijn. Er zijn na tuurlijk geen Tweede Kamer verkiezingen, maar we kunnen niet wekelijks 400 peilingen presenteren zullen de peilers ge dacht hebben. Leuk die 'kop stukken' en het verhaal over Amsterdam, maar daar wonen nog altijd minder mensen dan in de rest van 't land. Over loka le politiek zegt het niets. Het woord 'peiling' is ook mis leidend. 'Peil' komt uit de water wereld en is een manier om de hoogte van de waterstand te meten. In die zin is het wel toe passelijk. Met de laatste peiling wordt wel helder wie het water aan de lippen staat. Maar een meting is het eigenlijk niet, meer een prognose. Thuis noemden we dat 'pronnestiek'. Een spel waarbij we kwartjes in zetten op een belangrijke voet balwedstrijd en gokten op de eindstand. De peilers noemen zichzelf nu onderzoeksbureaus. Maar eigenlijk zijn het goksyn- dicaten. Zij bieden eerder ver maak dan dat zij zich bezighou den met serieuze metingen. Kiezen betekende oorspronke lijk trouwens (be)proeven, wat een verkiezing tot een beproe ving zou maken. Ook daarvoor geldt dat dit voor sommigen ze ker waar zal zijn. En dan is er nu ook de nieuwe campagnemedewerker, de ron selaar. Ergens kwam ik het mooiste synoniem tegen: 'zie lenverkoper'. De term ronselaar komt uit lang vervlogen tijden, de tijd van de Verenigde Oost- Indische Compagnie. De tijd waarin schepen koste wat kost bemand moesten worden en al lerlei lieden onder valse voor wendselen de loopbrug over ge jaagd werden. Ook lieden van een vijandelijk leger, die op zoek waren naar vers bloed en kanonnenvoer heetten zo. Deze tijden herleven blijkbaar. Samenvattend: het gaat morgen over gokken, beproevingen en oude tijden. Kies wijs. Ik kies via een volmacht. Die volmacht nemer heb ik zorgvuldig geron seld. Hij heeft geen enkele keus. De reden is dat kandidaten op ba sis van hun officiële woonplaats worden geregistreerd. Daarbij is de postcode-indeling bepalend. Sint Laurens valt daardoor onder Middelburg. In de gemeente Mid delburg zijn Nieuw- en Sint Joos- land en Arnemuiden wel officiële woonplaatsen, maar Kleverskerke wordt bijvoorbeeld weer tot Arne muiden gerekend. Volgens Kollen - nummer zeven op de CDA-lijst - heeft zijn partij er juist bewust voor gekozen uit alle dorpen kandidaten te selecte ren. „Dat de bewoners van Sint Laurens niet op het stemformu lier kunnen zien welke kandidaat afkomstig is uit Sint Laurens, vind ik ronduit nadelig voor mij", stelt hij in een verklaring. Kollen wijst erop dat Sint Laurens tot 1966 een officiële gemeente is geweest en dat het CDA ook een aparte folder heeft gemaakt voor Sint Laurens, om aan te geven wat de partij voor de kern heeft betekend en wil betekenen. Deelnemende partijen moesten hun kieslijsten digitaal indienen. Daarbij was het onmogelijk om niet-officiële woonplaatsen in te vullen. Dat merkte ook Chris van de Vijver-Claerhoudt uit Sint An na ter Muiden, lijsttrekker voor Nieuw Gemeentebelang. Zij werd gedwongen Sluis als woonplaats in te vullen. „Dat vond ik wel ver velend. We zijn trots op ons stad je en dan bestaan we officieel niet eens!" Van de Vijver tilt er niet al te zwaar aan, mede omdat Sint An na ter Muiden slechts enkele tien tallen inwoners heeft. „Ik lig er dus niet wakker van. Vervelender is dat we op de lijst ook geen we tenschappelijke titels van kandida ten konden vermelden. Dat vind ik erger dan of mijn echte woon plaats erop staat." Op het campag nemateriaal heeft Nieuw Gemeen tebelang wel Sint Anna ter Mui den bij Van de Vijver vermeld, evenals wetenschappelijke titels van kandidaten. In Goes wordt PvdA-lijsttrekker Wiert Omta bij Wolphaartsdijk ingedeeld, terwijl hij in Oud-Sab- binge woont. „Je kunt iemand uit Oud-Sabbinge niet meer op zijn ziel trappen dan door hem onder Wolphaartsdijk te scharen", zegt hij. „Maar ik heb het idee dat de mensen inmiddels wel weten waar ik woon." In electoraal op zicht ziet Omta dan ook geen en kel nadeel. GOES - De Zeeuwse gemeenten zijn na 8 april niet allemaal even goed beveiligd tegen hackers die op hun computersysteem in wil len breken. De gemeente Borsele heeft - zo blijkt uit een inventari satie van Nutech.nl - op dat ter rein zijn zaken het slechtst voor elkaar. Na 8 april zorgt Microsoft name lijk niet meer voor beveiligingsup dates voor het computerbestu ringssysteem (de motor van de computer) Windows XP. Moch ten er lekken in de beveiliging ontstaan dan zal Microsoft daar niets aan doen. Lieden die in een computer met Windows XP in willen breken hebben dan vrij spel. De gemeenten Veere, Schouwen- Duiveland, Middelburg, Reimers- waal en Hulst hebben hun zaak jes nu of voor april op orde. Iets minder goed gesteld is het in de gemeenten Noord-Beveland, Vlis- singen, Tholen, Terneuzen en Sluis. Die hebben hun zaken wat het besturingssysteem betreft in de loop van dit jaar op orde. Al leen Borsele loopt wat dat betreft pas in 2015 geen gevaar meer voor beveiligingslekken in het bestu ringssysteem van de computers. Volgens een woordvoerder van de gemeente Borsele ligt het wat ge nuanceerder. Medio 2014 wordt de overstap naar een ander bestu ringssysteem gemaakt. Borsele loopt daarin gelijk op met de an dere Bevelandse gemeenten. Maar pas in 2015 heeft de gemeente ze kerheid dat alle systemen stabiel draaien en alle programma's goed zullen werken. Monique Linger van EPZ geeft aan dat bij de kerncentrale alles in orde is. Weliswaar zijn er nog enkele computers waar nog geen maatregelen voor zijn genomen, maar dat heeft geen betrekking op de veiligheid van de kerncen trale. Verder zal dat vrij snel na 8 april op orde zijn. En mochten er al risico's zijn, als het gaat om de inzet van de computers, dan wordt dat in verband met de vei ligheid van de kerncentrale niet aan de grote klok gehangen. De Veiligheidsregio Zeeland is bijna helemaal over, laat een woordvoerster weten. Er zijn nog een paar laatste computertjes waar nog het gewraakte bestu ringssysteem op draait, maar dat is voor 1 april in orde. Dan moet ook de Veiligheidsregio helemaal over zijn. Het antwoord van de provincie Zeeland is klip en klaar. Daar draaien geen computers meer op Windows XP. Ook het Waterschap Scheldestro- men loopt geen gevaar, wordt van De maatregel gaat ook gelden voor zeeschepen die in Nederland se havens of binnenwateren stran den, zo staat in het wetsvoorstel van minister Melanie Schultz van Haegen (Infrastructuur en Mi lieu) waarmee de ministerraad heeft ingestemd. Schultz gaf bij de ruiming van het in 1952 ge strande Finse stoomschip Ariana in de Westerschelde afgelopen zo mer al aan naar een andere kosten- toedeling toe te willen. De huidi ge wetgeving biedt scheepseigena ren de mogelijkheid afstand te doen van het wrak. Wanneer dat wrak gevaar oplevert voor de scheepvaart, zijn die kosten voor de overheid. Met het wetsvoorstel sluit Nederland zich aan bij het Verdrag van Nairobi, dat tot stand is gekomen onder hoede van de Internationale Maritieme Organi satie (IMO). Negen landen heb ben dat verdrag tot dusver geratifi ceerd. Pas nadat minimaal tien kuststaten zich achter deze aan pak scharen, treedt de maatregel een jaar nadien in werking. Woordvoerder Filip Olde Bijvank van de Bressiaanse rederij Vroon benadrukt het belang van interna tionaal beleid op dit vlak. Verre weg de meeste (grotere) rederijen zijn volgens hem goed verzekerd voor een al snel miljoenen euro kostende opruiming. „Wanneer het IMO de verplichting oplegt, kunnen de lidstaten daar veel moeilijker onderuit." Eén interna tionale aanpak is ook uit het oog punt van concurrentie beter, rea geert Olde Bijvank. die kant aangegeven. Weliswaar zijn er nog enkele geïsoleerde pc's waarop Windows XP draait, maar die maken geen deel uit van het netwerk, geeft woordvoerder Ar jan Goosen aan. De systemen die bijvoorbeeld de sluizen en pom pen moeten aansturen lopen geen enkel risico, zo laat een woord voerder weten. Het waterschap heeft al in een vroeg stadium maatregelen genomen, aldus Goosen. Bij de NV Westerscheldetunnel zijn nog wel computers waarop Windows XP is geïnstalleerd, maar die worden gebruikt voor in terne zaken. Volgens woordvoer der Ingo de Moor is er geen enke le computer die communiceert met de buitenwereld waarop XP als besturingssysteem staat Ondertussen nemen de zorgen over de (on)veiligheid van Win dows XP toe. Het college Bescher ming Persoonsgegevens (CBP) heeft al zijn bezorgdheid geuit over de privacy van burgers, om dat als gevolg van decentralise ring van taken van het Rijk steeds meer gevoelige gegevens in han den komen van onder meer ge meenten. Dan denkt het CBP aan financiële gegevens, informatie over de gezinssamenstelling, in de toekomst de jeugdzorg en maatschappelijke hulp. De zorgen komen voort uit het gegeven dat twee op de vijf gemeenten hun za ken nog niet op orde hebben. Ook in het betalingsverkeer wordt met enige zorg naar de si tuatie van na 8 april gekeken. Zo draaien er wereldwijd 1,5 miljoen pinautomaten op Windows XP. Ook na die datum. De fabrikant van de pinautomaten Unhcr zegt dat er niet voldoende nieuwe au tomaten beschikbaar zijn om alle XP-systemen te vervangen. Volgens een schatting van de soft waregigant Microsoft zijn er in Nederland nog één miljoen ge bruikers van Windows XP. Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Rolf Bosboom SINT LAURENS - Bert Kollen, kandi daat-raadslid voor het CDA in de gemeente Middelburg, voelt zich benadeeld. Kollen woont al dertig jaar in Sint Laurens, maar op het of ficiële stemformulier voor de ge meenteraadsverkiezingen van mor gen staat Middelburg als zijn woon plaats vermeld. Gemeente laks met computers door René Schrier Bert Kollen woont in Sint Laurens, maar op het stem formulier wordt Middelburg als woonplaats vermeld. Monique Linger door Marcel Modde MIDDELBURG - Eigenaren van zee schepen worden verplicht een aan sprakelijkheidsverzekering af te sluiten voor de opruimkosten wan neer het schip vergaat. Wordt Rijks waterstaat alsnog gedwongen tot de wrakruiming, dan worden de kosten verhaald. li

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26