Het kwartje dat (ook) viel GEZOND 19 4 GRIJS GEBIED Marcel Olde Rikkert Het gedroomde Zwitserle- vengevoel van onbekom merd genieten van het pensioen, doet velen on terecht opzien tegen oud en kwetsbaar worden. Een skivakan tie is daar de beste remedie te gen. Wat geriaters studenten le ren met speciale verouderings- pakken, voelt u meteen op ski's. Bewegen met pijn, duizeligheid en desoriëntatie blijkt ineens zeer de moeite waard! Deze ervaring deed ik afgelopen week zelf op tijdens onze skiva kantie in Zwitserland. Vanaf de eerste dag had ik pijn in mijn voe ten en benen en liep ik na het ski ën stijf en krom, bijna zoals een 95-jarige. Door de mist zagen we op de tweede dag geen hand voor ogen. Ik werd er duizelig en wan kel van en viel herhaaldelijk. Het deed mij denken aan de oudere patiënten die we op onze valpoli- kliniek zien, om hun valneiging te verminderen. Voor ons als jon gere dokters is hun angst te val len en die soms maakt dat ze niet meer kunnen of willen lopen, on voorstelbaar. Totdat je zelf met dichte mist, niet goed geoefend op een skipiste staat. Dan valt het kwartje. Het verschil in conditie en tech niek met mijn twee zonen, maak te ook dat ik me een stuk ouder dan mijn 51 jaar voelde. Koen, on ze soepeitjes snowboardende zoon van 15, kon bovendien veel beter dan ik de weg onthouden tussen al die witte, bijna identie ke weggetjes. Dat alles, samen met de capriolen van kleine, waarschijnlijk op ski's geboren Zwitserse kinderen met elasti sche benen, maakte dat ik me na korte tijd een kwetsbare grijsaard voelde. Maar ondanks al die pijntjes en beperkingen was het prachtig en heb ik, na het optrekken van de mist, genoten van de weidse, stoe re bergen, uitvergroot door mijn eigen nietigheid. Niet in het minst wanneer ik, als de ski's uit mochten, naar het bad kon strom pelen en mijn benen kon verzor gen. Zelfs met dit zeer oude en kwetsbare gevoel, voelde mijn kwaliteit van leven dus zeer goed, meestal uitstekend. De nog veel oudere mannen en vrouwen die ik op de piste zag genieten, stemden mij hoopvol. Het leven in die kwetsbare toestand blijft blijkbaar nog lang de moeite waard. Wie al vroegtijdig vreest voor zijn oude dag, kan ik daar om zo'n skivakantie van harte aanbevelen. Daar komt bij, dat een recente Salzburger studie met skiërs van boven de 65, heeft uitgewezen dat skitraining de kwaliteit van leven én gezond heid van hart en bloedvaten ver betert. Opmerkelijk is verder dat niemand zijn skivakantie voortij dig afbreekt, terwijl velen verkla ren de handdoek in de ring te gooien bij de eerste tekenen van kwetsbaarheid op hoge leeftijd. Men lijdt het meest van het lij den dat men vreest. Mijn advies: vergeet het irreële Zwitserleven- gevoel, maar ervaar het 'Zwit- ser-ski-gevoel', voordat u ver strekkende beslissingen neemt! Wegdromen bij mooie kleuren of in haar eentje op zolder spelen. Dat waren de zeldzame momenten waarop José Fernanda van haar verder gewelddadige jeugd genoot. vervolgens zei dat ik klappen kreeg, dat als sfeerbedervend werd beschouwd." De enige van het gezin met wie Fernanda nog sporadisch contact heeft, is oudste zus Els. „Ik voel me schatplichtig, omdat zij des tijds mijn eerste rugoperatie in Engeland heeft betaald. Behalve dat zij mijn ouders ook haat, hebben we weinig raakvlakken. Zij is weieens begonnen over begrip voor mijn vader. Dat heb ik direct afgekapt. Ik heb geen zin mijn ouders te begrijpen." Fernanda vindt dat zij door hen een heel moeilijk leven heeft gehad. „Wel een rijk le ven, maar erg lastig. Ik ben veel tijd en energie kwijtgeraakt aan opkrabbelen. En aan verkeerde keuzes maken en aan bang zijn. Als ik dacht dat ik mijn vader ergens had gezien, zat ik hele dagen zo - ze steunt haar hoofd in haar handen - aan tafel." Schade is er zeker. Van haar rug heeft ze nog steeds last. En ze 'haalt alsmaar aan dacht in'. „Als de groenteman aardig tegen me doet, ben ik de hele dag in de wolken." Vier jaar therapie maakten dat ze in staat was het boek te schrijven. Sinds een jaar beëindigt ze de dag zonder overmatig alco holgebruik. „Alcohol is heel venijnig, maar was lange tijd een vorm van medicatie." Als ik wegga, blijft ze in de veilige deur post staan. Ze heeft door haar gewelddadi ge jeugd straatvrees. Op een snel, vast rond je door de supermarkt na, komt ze niet ach ter de gesloten vitrages vandaan. Kunstenares José Fernanda (63) groeit op als derde kind van zes in een ogenschijnlijk keurig katholiek gezin in Nij megen. „Mijn leven was toen niet leuk", vertelt ze. Ze schreef er een indringend boek over: Weerloos: de overlevingsstrijd van een mishandeld kind. Hierin schetst ze het gezinsleven, met een vader die werd gerespecteerd als politie man, maar binnenshuis klappen uitdeelde. „Ik voelde het niet, liet het maar over me heenkomen. Als ik uit school kwam en hij zat al in zijn hoge stoel, dan daagde ik mijn vader soms uit. Hé, vieze dikke papzak, moest je nog wat", riep ik dan. „Het hing me toch boven het hoofd en zo had ik het maar vast gehad." Terwijl haar vader haar sloeg tot ze omviel en haar daarna.in haar rug trapte, bladerde haar moeder in een tijdschrift of zat te handwerken. „Houd toch op, ze is het doodslaan niet waard", kwam als enige reactie. Het gezin kampte, als het om de kinderen ging, met chronisch geldgebrek. Zo kon er geen pofbroek af voor losé, verplicht in de gymlessen. Maar het ouderpaar ging wel veertien dagen op vakantie naar Frankrijk; José en haar broertje en zusjes aan de zor gen van hun oudste zus Els toevertrou wend. „Als wij het kunnen, kun jij het ook", werd tegen haar gezegd. Van het huis houdgeld dat haar ouders hadden achterge laten, kon Els niet meer dan elke dag een bak nasi of bami kopen, waarvan ze alle maal moesten eten. Tekenend voor de verwaarlozing was een uitje naar de carnavalsoptocht in Keulen. Terwijl het gezin weg was, lag baby Walter in de kinderwagen in de tuin. „En dan wer den mijn ouders boos omdat de buur vrouw Walter mee naar binnen had geno men. 'Waar bemoei jij je mee', kreeg ze dan te horen. 'Wij hebben vijf kinderen grootgebracht, en die zesde lukt ook wel'." De kunstenares beschrijft haar nare erva ringen met haar inmiddels overleden ouders, met wie ze lang geleden het con tact verbrak, op 'pure' wijze. „Vind je dat schokkend? Die reactie krijg ik wel meer. Zelf realiseerde ik me tot voor kort niet hoe dramatisch mishandeling is, omdat ik zelf niet anders heb gekend." Pas na het schrijven van haar boek googelt Fernanda op kindermishandeling. „Hon derdduizend meldingen per jaar, ik ben me rot geschrokken." Het enige verheugende hieraan is dat er hopelijk meer alertheid is gekomen. In haar jeugd keek iedereen een andere kant op, ook de huisarts. Die hecht te nota bene haar kapotgeslagen lip, maar droeg Fernanda vooral op zich een beetje rustig te houden en haar vader niet zo boos te maken. „Zelfs tijdens de operaties die ik aan mijn rug heb moeten ondergaan - de mishande ling stond steeds vermeld - heeft nooit ie mand gezegd, 'dat is naar wat u hebt door gemaakt'. Dat ik er met niemand over kon praten, heb ik mijn hele leven lang als een dubbele straf ervaren. Wie een been breekt, mag dat vertellen, maar voor het ui ten van verdriet is geen plaats. Ik heb zo vaak meegemaakt dat als iemand vertelde 'ik ging altijd met mijn vader skiën', en ik DINSDAG 18 MAART 2014 Marcel Olde Rikkert is professor in de geriatrie. José Fernanda - Weerloos; de overlevingsstrijd van een mishandeld kind, uitgeverij De Kring, 16,95 euro. reageren? gezondheid@depersdienst.nl Weerloos achter gesloten vitrages door Dora Rovers José Fernanda beschrijft in haar boek Weerloos nare jeugdervaringen met haar inmiddels overleden ouders, foto Rein van Zanen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 19