■■■■■iBBHI 16 GEZOND Informatiepunt zorg beter bereikbaar Niet opdagen op afspraak kost geld Juvent Zeeland zoekt pleeggezinnen Het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker verandert in 2016. De aanwezigheid van bepaalde virussen in het uitstrijkje vormt dan de eerste stap in het onderzoek. Het 'uitstrijkje' dat daarvoor nodig is, kan een vrouw desgewenst ook thuis zelf maken. Iedere Nederlandse vrouw tussen de 30 en 6o jaar oud kent het ritueel. Eens in de vijf jaar valt de uitnodi ging op de mat om bij de huisarts een uitstrijkje te laten maken. Dit om baarmoederhalskanker in een vroeg stadium te kunnen opsporen. Vroege opsporing van voorstadia van baar moederhalskanker vergroot de kans op een succesvolle behandeling. Sinds de invoe ring van het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker in Nederland in de jaren tachtig van de afgelopen eeuw is de sterfte aan deze ziekte ongeveer gehal veerd. De uitvoering van het bevolkingsonder zoek is al sinds het begin hetzelfde. De huisarts (of de huisartsassistente) neemt met een borsteltje wat cellen weg van de baarmoederhals en stuurt dit zogeheten uitstrijkje op naar het laboratorium. Hier beoordelen gespecialiseerde laboranten het uitstrijkje op de aanwezigheid van afwij kende cellen. Wijst die beoordeling op een (voorstadium van) baarmoederhalskanker, dan krijgt de vrouw in kwestie het advies naar de gynaecoloog te gaan voor verder on derzoek. Zo nodig volgt een behandeling. „Met ingang van 2016 verandert de manier waarop het uitstrijkje wordt beoordeeld", vertelt Leon Massuger, hoogleraar gynaeco logie in het Radboudumc in Nijmegen. „In de jaren negentig is overtuigend aange toond dat bepaalde virussen, zogeheten hoogrisico humaan papillomavirussen kort weg hrHPV genoemd, onmisbaar zijn bij het ontstaan van baarmoederhalskanker", legt Willem Melchers, medisch molecu- lair-microbioloog in het Radboudumc, uit. „Zonder hrHPV geen baarmoederhalskan ker. Mannen en vrouwen raken via sek sueel contact besmet met deze virussen. Bij het overgrote deel van de mensen le vert dat geen problemen op. Het afweersys teem merkt de virussen op en vernietigt ze. Bij een klein deel van de vrouwen ge beurt dit om nog onbekende redenen niet. De virussen krijgen dan kans zich blijvend in de cellen van de baarmoederhalsmond te vestigen. Dan is er een kleine kans dat hierdoor na verloop van tijd cellen in de baarmoederhalsmond zodanig ontsporen dat er baarmoederhalskanker ontstaat." Die kennis heeft geleid tot een nieuwe op zet van het bevolkingsonderzoek naar baar moederhalskanker. Massuger: „In het uit strijkje wordt vanaf 2016 in eerste instantie gekeken naar de aanwezigheid van hrHPV. Dat heeft verschillende voordelen. Om te beginnen is vrijwel ieder uitstrijkje ge schikt om hrHPV-metingen in uit te voe ren. Terwijl niet ieder uitstrijkje voldoende kwaliteit heeft om afwijkende cellen in op te sporen. Daarnaast gebeurt de hrHPV-me- ting door een machine, terwijl het beoorde len van de cellen in het uitstrijkje tijdro vend mensenwerk is. Alleen de uitstrijkjes waarin hrHPV is aangetroffen zullen aan sluitend microscopisch onderzocht worden door laboranten. Zitten er afwijkende cel len in het uitstrijkje, dan krijgt de vrouw het advies naar de gynaecoloog te gaan voor verder onderzoek." Maar er verandert nog meer in 2016. „Van alle vrouwen die een uitnodiging krijgen deel te nemen aan het bevolkingsonder zoek, gaat een kleine 70 procent daadwerke lijk naar de huisarts om een uitstrijkje te la ten maken", vertelt Chris Meijer. Hij is hoogleraar pathologie aan het VU medisch centrum in Amsterdam. „De overige vrou wen besluiten om tal van redenen niet mee te doen aan het bevolkingsonderzoek. Geen tijd, het eng of vervelend vinden een uitstrijkje te laten maken, enzovoort. On derzoek heeft uitgewezen dat met name vrouwen die een verhoogd risico hebben op het krijgen van baarmoederhalskanker, liever niet meedoen aan het bevolkingson derzoek. Vrouwen die het niet zien zitten om bij de huisarts een uitstrijkje te laten maken kunnen het vanaf 2016 zelf. Je neemt dan met een borsteltje zelf wat vocht en cellen uit de vagina en/of baar moederhals, doet het borsteltje in een buis je en stuurt dat op naar het laboratorium. In dat materiaal wordt vervolgens een hrH- PV-meting uitgevoerd. Uit een studie die we in Amsterdam hebben uitgevoerd kwam naar voren dat het zelf verzamelde materiaal van voldoende kwaliteit is en dat de vrouwen dit over het algemeen pretti ger vinden dan het laten maken van het uit strijkje door de huisarts." Zit er dan hrHPV in het uitstrijkje, dan moet je alsnog naar de huisarts om een 'klassiek' uitstrijkje te laten maken waarin cellen kunnen worden bekeken. „Over enige tijd is ook dat wellicht niet meer nodig", stelt Melchers. „Afwijkende cellen zijn te herkennen aan zogeheten me- thyleringen, chemische veranderingen aan het genetisch materiaal. Met Viola Verhoef en haar collega's van het VUmc hebben we onlangs een onderzoek gedaan onder ruim 12.000 vrouwen uit de regio's Amsterdam en Nijmegen. Hierbij hebben we de beoor deling van de cellen onder het microscoop vergeleken met het meten van methyle- ring. Dat laatste bleek net zo gevoelig in het opsporen van baarmoederhalskanker of voorstadia daarvan als de klassieke be oordeling van cellen door laboranten." „Door in het bevolkingsonderzoek de mo gelijkheid van de thuistest te bieden kan de deelname aan het bevolkingsonderzoek al met een procent of 10 toenemen", stelt Meijer. „Als je ook voor de volgende stap niet naar de huisarts hoeft te gaan kan dat de drempel om deel te nemen aan het be volkingsonderzoek verder verlagen." „En wie na die tweede stap het advies krijgt voor nader onderzoek naar de gynaecoloog te gaan, heeft echt een behoorlijke kans dat er iets aan de hand is", vult Massuger aan. Voor vragen of klachten over zorg, dienstverlening, arbeids(re)integratie en uitkeringen sociale zekerheid kun nen Zeeuwen voortaan dagelijks van 9 tot 16.30 uur bellen met het landelij ke Adviespunt Zorgbelang 0900-2437070. Van 9 tot 14 uur blijft daarnaast Klaverblad Zeeland bereik baar (0113-212783). Het landelijke adviespunt is ingesteld op verzoek van de regionale Zorgbelang-afdelin- gen (in Zeeland is dat Klaverblad Zee land). Doel was de bereikbaarheid van de vragen- en klachtenlijn te vergro ten, en daarnaast beter zicht te krij gen op problemen die landelijk spe len. Zo ontstaat een beter beeld van de kwaliteit in de zorg. www.adviespuntzorgbelang.nl Sms'jes om patiënten aan afspraken te herinneren, achterafbellen om te vragen waarom een patiënt niet is ko men opdagen ofwel 'no show'. Zieken huizen doen er alles aan om te voorko men dat mensen niet komen opdagen op een afspraak. Patiënten zeggen ach teraf aan de telefoon vaak dat ze niet begrepen dat het belangrijk is om een afspraak af te zeggen, als die om wat voor reden dan ook niet kan door gaan. Volgens de Nederlandse Vereni ging van Ziekenhuizen (NVZ) loopt de financiële schade door 'no show' in de honderden miljoenen euro's. Daar naast zorgt het voor onnodige wacht tijden en kunnen anderen niet op de vrijgekomen uren worden ingepland. Er zijn ziekenhuizen die daarom een niet-nagekomen afspraak in rekening brengen. Landelijk is het 'no show'-percentage 3,3 procent. Bij het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis komt 4,1 procent niet opdagen. Het ADRZ is bezig op alle poliklinieken een sms-service in te voeren om patiën ten tevoren aan hun afspraak te herin neren. Ook per mail en brief gebeurt dat. Wie niet komt, wordt achteraf ge beld om te informeren naar de reden. In ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen ligt het percentage op gemiddeld 3,9 pro cent. ZorgSaam probeert het percen tage verder terug te dringen door flyers met de oproep minstens 24 uur van tevoren af te melden, herinnerin gen per mail en sms en nabellen wat de reden was. Die blijken volgens de NVZ divers te zijn. Van ziekte of over lijden tot op eigen initiatief naar een ander ziekenhuis overgestapt, angst om zelf te moeten betalen vanwege het eigen risico, gebrek aan vervoer of niet meer durven tot het ontbreken van kinderopvang en slechte weers omstandigheden. Door veranderingen in de zorg voor de jeugd zullen er vanaf 2015 meer pleeggezinnen nodig zijn. Het Zeeuw se Juvent Jeugd en Opvoedhulp spant zich dit jaar daarom extra in om nieu we pleeggezinnen te vinden. De afge lopen twee jaar is het aantal pleegge zinnen juist afgenomen, door de cri sis, de duurdere kinderopvang en de zwaardere problematiek van de pleeg kinderen. Toch hoopt Juvent in 2015 tachtig nieuwe pleeggezinnen te heb ben gevonden. In januari zijn posters verspreid op basisscholen. De auto's van Juvent rijden rond met de tekst: 'Kijk op www.pleegzorg.nl wat u voor een pleegkind kunt betekenen of bel 0800-0223432'. Meer acties staan op touw, goede ideeën zijn welkom. 'Uitstrijkje' maken kan straks ook thuis door Marten Dooper beeld De Persdienst reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 16