Kazachstan 23,7% Oezbekistan Tadzjikistan 1,1% 5,5% I1 Voormalige Sovjet- staten I I Gebieden waar veel Russen wonen percentage Russen Kirgizië 12,5% VERDIEPING 11 XX% MC1 t—J per land en etnische Armeniërs Rusland uit te zet ten. Oekraïne en de Baltische landen zijn de landen die in de ogen van het Kremlin nog tot de orde moeten worden geroepen. Op eventuele hulp van het Westen kunnen al leen de Baltische staten - met hun aanzien lijke Russischtalige minderheden - reke nen, omdat zij lid zijn van de NAVO. De toenmalige Georgische president Micheil Saakasjvili vertrouwde in 2008 ook op wes terse hulp, maar toen de Russische troepen binnenvielen, gaf het Westen niet thuis. Georgië verloor twee regio's aan Rusland en houdt zich sindsdien koest. Ook de nieuwe, pro-westerse Oekraïense regering moet zich geen illusies maken: westerse landen zullen geen troepen stu ren indien de Russen mochten besluiten om de Russische minderheden in het oos ten en het zuiden van Oekraïne 'te hulp te schieten'. Op basis van Ruslands nieuwe militaire doctrine uit 2010 houdt het Kremlin zich het recht voor om militaire middelen aan te wenden 'ter bescherming' van Russi sche minderheden. Zondag zei Poetin te gen de Duitse bondskanselier Angela Mer kel (CDU) dat hij zich grote zorgen maakt over de destabilisering van Oost-Oekraïne. Dat kan de aankondiging zijn van een vol gende stap. Miljoenen Russen in het nabije buitenland worden op deze manier steeds nadrukkelij ker inzet van een geopolitiek steekspel. Of ze daar allemaal zo blij mee zijn als de Rus sen die de afscheiding van de Krim bejubel den, is de vraag. reageerde met bombardementen, vonden daarbij veel etnische Russen de dood. Waar groepen Tsjetsjenen konden vluch ten naar familie en vrienden in naburige gebieden waar het rustig was, konden de Russen vaak geen kant op. Voor hen was het moederland te ver. Of de reis ernaartoe was te duur. Rusland was lang veel te zwak om haar aan spraken in het nabije buitenland te kun nen waarmaken. Het land ging in de jaren '90 door een ernstige economische en socia le crisis en moest met lede ogen toekijken hoe het Westen toehapte: na de voormalige vazalstaten in Oost- Europa werden ook de Baltische landen lid van de Europese Unie en van de NAVO. Maar Vladimir Poetin stabiliseerde Rus lands economie en is bereid om desnoods met militaire middelen de Russische belan gen in de voormalige Sovjet-republieken te verdedigen. De miljoenen etnische Russen in die landen dienen als alibi. Toen de Russen in 2008 de Georgische deelrepubliek Zuid-Ossetië binnenvielen, had daar zogenaamd een 'genocide' op Rus sische inwoners plaats. Ook nu, in de crisis rond de Krim, spreekt de Russische propa ganda over 'ernstige schendingen van de rechten van de Russische minderheid' in Oekraïne. In de meeste landen van het 'nabije buiten land' heeft het Kremlin zich al verzekerd van steun. Dit lukte soms pas na openlijke intimidatie, zoals in het geval van Arme nië. Dat wilde een associatieverdrag met de Europese Unie sluiten, maar keerde schie lijk terug onder Moskous paraplu toen Poe tin dreigde de militaire hulp stop te zetten DINSDAG 18 MAART 2014

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11