In de Sovjet-tijd verhuisden veel Russen naar de verste uithoeken van het rijk. luist die Russen dienen nu als excuus voor president Poetin om in te grijpen in de buurlanden. 10 VERDIEPING EXPANSIEDRIFT RUSLAND Ze zullen het misschien niet snel beamen, maar Russen zijn net Amerikanen. Ze zijn avontuurlijk, hebben vaak nogal losse familieban den, ze vestigen zich tot in de verste uithoeken van het eigen land en ze passen zich maar weinig aan hun omgeving aan - gewend als ze zijn om de lakens uit te delen. In de Sovjet-tijd werden etnische Russen door de machthebbers regelmatig ingezet als ideologische kolonialisten, in de altijd onrustige Kaukasus bijvoorbeeld en in de opstandige Baltische republieken. Gezags getrouwe Russen infiltreerden onder recal citrante volkeren om mogelijke oppositie in de kiem te smoren. Ook werden Russische vaklieden naar de minder ontwikkelde gebieden gestuurd. En overal kwam je afstammelingen tegen van Russische kampgevangenen en militai ren. De gevolgen van die demografische ge schiedenis zijn nog altijd zeer zichtbaar. Overal waar je komt in de voormalige Sov jet-Unie, van de noordse Baltische landen tot diep in Centraal-Azië, stuit je op Rus sen. In Oezbekistan leven er zo'n 1,5 mil joen, in Kazachstan zijn het er meer dan 3,5 miljoen: ruim een vijfde van de totale bevolking. Het hoogste aantal Russen leeft in Oekraïne: meer dan 8 miljoen. In totaal bleven er na de ineenstorting van de USSR naar schatting 25 miljoen etni sche Russen achter in de voormalige Sov jet-republieken. Burgers die ineens hun land kwijt waren. Vladimir Poetin, de Russische president, verwees in 2005 expliciet naar hen, toen hij in een beroemd geworden rede opmerkte dat in zijn ogen het uiteenvallen van de Sovjet-Unie 'de grootste geopolitieke cata strofe van de 20e eeuw is'. Poetin: „Tiental len van onze medeburgers en medepatriot ten bevonden zich buiten Russisch grond gebied." Al heel snel, rond 1992, maakte het Krem lin twee zaken duidelijk. Het 'nabije buiten land' (waarmee de veertien voormalige Sovjet-republieken buiten Rusland wor den bedoeld) is Ruslands achtertuin. Het Kremlin heeft daar strategische belangen en het Westen heeft er niets te zoeken. Ver der verdienen etnische Russen in dat na bije buitenland de bescherming van moe der Rusland. Tot nog toe kwam van dat laatste maar wei nig terecht. Toen notabene in Rusland zelf een van de Noord-Kaukasische regio's - Tsjetsjenië - zich afscheidde en Moskou Overal wonen Russen door onze correspondent Wierd Duk beeld De Persdienst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10