Samsom focust op uitslag, niet op peilingen 4 BINNENLAND MOSLIMRADICALEN interview Imam Elforkani (31) hekelt radicalen die beweren dat stemmen niet mag van de Koran. Test kinderen op energiedrankjes' Tieners die zich bij huis-, kinder- of schoolarts mel den met hartkloppingen, slaapstoornissen, druk ge drag en maagklachten moe ten voortaan gecontroleerd worden op het gebruik van energiedrankjes. Dat stellen de Nederlandse vereniging van kinderartsen en GGD Nederland. Man zit vast na inrijden op agenten Een 27-jarige man is giste ren aangehouden in Rotter dam nadat de auto waarin hij zat probeerde in te rijden op agenten die het voertuig wilden controleren. Of de aangehouden man de be stuurder is van de auto is niet duidelijk. De politie is op zoek naar zeker twee an deren die wegrenden. De PvdA gaat woensdag bedui dend lager scoren dan de 16 pro cent van vorige keer en zou daar mee het slechtste resultaat ooit bij gemeenteraadsverkiezingen behalen, verwacht De Hond. In zijn gisteren gepubliceerde pei ling verwacht hij ook een behoor lijke lagere opkomst dan in 2010 (die was toen 54 procent). Aan slechte peilingen zei Samsom inmiddels wel een beet je gewend te zijn. „Ik voel me ze ker verantwoordelijk voor de uit slag woensdag, maar het zou raar zijn om lokale verkiezingen een landelijke impact te laten heb ben." Dat zijn partij in de peilingen har der wordt getroffen dan coalitie partij WD, vindt Samsom ver klaarbaar. „Het heeft er mee te maken dat de PvdA-kiezer het misschien wat zwaarder heeft dan de WD-kiezer. De crisis duurt vijf jaar, dat is voor veel mensen gewoon te lang geweest." Want: „De PvdA-achterban heeft het niet breed en heeft het de af gelopen jaren zwaar gehad, je maakt niet in een keer goed wat de afgelopen jaren is aangericht tijdens de recessie." De afgelopen weken is er volgens hem bij de campagne voor de ge meenteraadsverkiezingen hard ge werkt om het vertrouwen van kie zers te krijgen. Nederland zit volgens Maurice de Hond nog steeds in een periode met constant slechte scores voor de twee regeringspartijen. Ook de verschuivingen van deze week zijn miniem (PW min 1, Chris- tenUnie plus 1). Deze uitslag is niet één op één te vertalen naar de uitslag van 19 maart, omdat sommige landelijke partijen niet in alle gemeenten meedoen en er lokale partijen op de kieslijst staan. Het effect van de verwachte lage opkomst kan ingrijpend zijn, denkt De Hond. Ouderen komen doorgaans beter op dan jongeren, hoogopgeleiden beter dan laagop geleiden en autochtonen beter dan allochtonen. SGP, Christenu nie en CDA zullen het meeste pro fiteren van de lage opkomst, loka le partijen het minst. Van alle kiezers geeft 61 procent aan te verwachten hetzelfde te stemmen als bij de gemeente raadsverkiezingen in 2010. Cees Veerman van The Cats overleden Cees Veerman, zanger en gi tarist van The Cats, is in de nacht van vrijdag op zater dag overleden. Hij beleefde met de Volendamse band grote successen met hun 'pa lingsound'. Hij is 70 jaar ge worden. The Cats bestond verder uit Piet Veerman, jaap Schilder, Arnold Mühren en Theo Klouwer. 'Minder kamperen in het buitenland' De ANWB verwacht dat ko mend zomerseizoen 2,3 mil joen mensen voor een kam- peervakantie naar het bui tenland gaan. Dat is iets min der dan het jaar daarvoor. Toen kampeerden 2,4 mil joen mensen over de grens. De kampeervakantie is deze zomer bij ongeveer 3,3 mil joen Nederlanders favoriet. Weer verdachte mishandelen gepakt Een 15-jarige jongen is giste ren thuis opgepakt op ver denking van zware mishan deling van twee controleurs van de arbeidsinspectie en twee medewerkers van de gemeente Roosendaal. Een 18-jarige jongen zat al vast. De vier werden vrijdaga vond zwaar mishandeld in een restaurant. AMSTERDAM - Als hij de straat op loopt, kijkt de Amsterdamse imam Yassin Elforkani toch maar altijd een keer extra over zijn schouder. De politie heeft hem ook geïnstrueerd: rij twee keer een rondje voordat je de auto par keert, haal je naambordje van de deur en zorg dat er altijd beveili ging is als je in dé moskee preekt of een debat bijwoont. De landelijk actieve jongeren- imam en woordvoerder van het Contactorgaan Moslims en Over heid (CMO) is kieskeuriger in zijn optredens geworden sinds hij enkele maanden geleden bedrei gingen aan zijn adres kreeg, af komstig uit de hoek van radicale 'jihadhooligans'. Elforkani stelt openlijk dat het he lemaal niet de plicht van iedere moslim is om zich in de gewapen de strijd in Syrië te storten. „En dat wordt nu alleen maar beves tigd. De islamitische staat die door sommige lieden in Syrië is uitgeroepen, werkt niet. Zelfs al-Qaeda vinden ze te soft. De meest diepreligieuze man met een baard van hier tot Tokio wordt daar als zogenaamde afvalli ge een kopje kleiner gemaakt. Moslims maken elkaar onderling af. Dit heeft niets met de zoge- De PW vormt een voedingsbodem voor radicale moslims en vice versa naamd ware islam te maken." De jihadistische jongeren lijken misschien een randgroepering, maar de imam constateert dat er meer aan de hand is met de mos- limjeugd in Nederland. Hij prijst de islamitische jongeren die zich ofwel bij gevestigde partijen of bij nieuwe eigen partijen verkiesbaar stellen tijdens de komende ge meenteraadsverkiezingen. Omdat zij 'de democratie gelukkig wél omarmen'. Tegelijkertijd hoort hij om zich heen zorgwekkende ge luiden van geloofsgenoten die het democratische bestel in twijfel trekken en twijfelen of ze wel mo gen stemmen van hun geloof. Want alleen een islamitische staat is in hun ogen 'goed'. Elfor kani: „Schoppen tegen de rechts staat is een groter onderwerp ge worden. Dat komt door alle propa ganda van die kleine groep radica len. Vooral de jongste generatie, die wel naar religie zoekt maar nog niet religieus weerbaar ge noeg is, is daar ontvankelijk voor. Ook ik hoor dat er wordt opgeroe pen om niet te stemmen en er flyers van moslimkandidaten wor den verscheurd. Omdat het niet zou mogen van de Koran. Onzin. Theologisch gezien zijn er juist tientallen uitingen waarin staat dat een moslim de verplichting heeft om mee te doen aan de sa menleving. Stemmen is een reli gieuze plicht. Ik schrik ervan dat die gedachte niet meer vanzelf sprekend is. Dat zelfs mensen die zichzelf verkiesbaar hebben ge steld en die ik al jaren ken mij vra gen: Yassin, mag ik eigenlijk wel meedoen aan de verkiezingen? Ik worstel er toch mee." Veel moskeeën zijn nalatig ge weest, vindt de Amsterdamse imam. Er is te laat begonnen met Nederlands sprekende imams die jongeren ook leren zelfstandig en kritisch na te denken over hun re- ligie. De nieuwe generatie is hen ontglipt. „Die zoekt in de fictieve wereld van internet haar antwoor den. Daar hebben de radicale ideo logieën hun plek kunnen verove ren, mede door de knip-plak men taliteit op internet. Citaten van ge leerden worden uit de context ge haald. Er wordt een groter verhaal van gemaakt en dat is dan de waarheid over de islam. Het pre tenderen van de absolute waar heid is het grootste gevaar voor ge lovigen. Op het moment dat je vindt dat je superieur bent aan de ander, ontstaat een heel gevaarlij ke cocktail. Het kan tot nare din gen leiden. Dat baart me zorgen, met name voor de komende gene raties, de 15-jarigen van nu." UTRECHT ROTTERDAM DEN haag - De slechte uitslag die de PvdA volgens de peiling van Maurice de Hond woensdag gaat halen bij de gemeenteraadsverkie zingen, verontrust Diederik Samsom, PvdA-partijleider, niet echt. Hij gaf in het tv-programma WNL Op Zondag aan dat hij uitgaat van verkiezingsuitslagen en niet van peilingen. De PvdA gaat volgens Maurice de Hond woensdag beduidend lager scoren dan de 16 procent van 2010 VOLENDAM DEN HAAG ROOSENDAAL Imam: stemmen is Cees Veerman foto HH door Niki van der Naald en Cyril Rosman Imam Yassin Elforkani Imam Yassin Elforkani uit Sloter- vaart maakt zich zorgen over mos limjongeren die zich afkeren van het democratisch bestel. foto Olivier Middendorp/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4